Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Október közepén tette közzé Barna György, Baja város korábbi szocialista alpolgármestere a következőket közösségi oldalán:
“Az internet oldalai szerint nagyon sokan aggódva figyelik a beigért fejlesztési tervek megvalósulását városunkban, uszoda bővítés, élményfürdő építése, kosárlabdacsarnok építése, MNÁMK új tornacsarnoképítés, Józsefváros csapadékvízcsatornahálózat kiépítése, színház épület építése, különösen most őszi kezdésre igért Jelky téri körforgalom megépítése, kerékpárúthálózat bővítése, és még hosszan sorolhatnám. Mindnyájan élénken emlékszünk ezen témákban pátoszos külsőségek között tett országgyűlési képviselői és polgármesteri közös sajtótájékoztatókra!
A Jelky tér átépítésének bemutatott látványterve
A szeptemberi testületi ülésen Hajdú Miklós képviselő megkérdezte, hogy a költségvetési rendeletmódosításban miért nem szerepel: „sajtóban megjelentek hírek, hogy az államháztartási törvény nyári módosítása nyomán az önkormányzatoknak abban az esetben, ha 50 millió forintot meghaladó, még el nem költött uniós támogatási összeggel rendelkeznek, akkor azt be kell fizetniük, át kell utalniuk a Magyar Államkincstár számlájára.”
Polgármester szokása szerint minősítette a kérdést. „A jelenlegi divatnak megfelelően a „fake news” (hamis hírek) és arra való rárepülés úgy látszik szokássá vált. Megkéri képviselőtársait, hogy a sajtóban megjelent mindenféle hírekhez kellő körültekintéssel álljanak, mivel sajnos van egy olyan jelenség — főleg az ellenzéki sajtóorgánumok részéről — hogy szeretnek felröppenteni híreket, melyeknek semmi alapjuk sincs és utána ezzet foglalatoskodni egy darabig, mert „ez jó hangulatot teremt”. „Nem kell semmit úgymond az államnak egyelőre visszafizetni, tehát az egy álhír volt, ami a sajtóban megjelent.”
Október 5-én kelt polgármesteri levél már arról tájékoztat, hogy „OTP Banknál vezetett alszámláira utalt támogatási előlegből tizenkettő számla esetében merült fel a MÁK számlavezetési kötelezettség, ebből tíz forintszámla és kettő devizaszámla. A mai napig a jogszabályi előírások alapján 993 088 044 Ft és 169 029,14 euró átutalása történt meg a MÁKnál nyitott számlákra. Ezen túlmenően 785 millió Ft Magyar Állampapírban van elhelyezve, ezek lejárata 2019. február 20. Ennek átutalására a MÁK-tól kapott szóbeli információk alapján legkésőbb a lejáratkor kerül sor.”
Ezen előzmények alapján több kérdés merül fel bennem:
Miért kell rögtön „hamis hírnek” nevezni az ellenzéki képviselői kérdést?
(Szinte minden testületi ülésre jellemző polgármesteri reakció!)
Miért nem lehet azonnal elismerni a kérdés jogosságát és helytállóságát?
Ha testületi ülésen „letaglózza” a polgármester az ellenzéki képviselőt azt sokan látják, de ha pár nap múlva – bocsánatkérés nélkül – elismeri a kérdés valódiságát és helytállóságát, azt csak a levél címzettje a képviselő olvashatja. A levelet miért nem hozza nyilvánosságra annak aláírója a polgármester?
A 993 millió forint, a 169 ezer euró (53 millió forint) továbbá a 785 millió forint – összesen 1,83 milliárd forint – elvonása az állam részéről, mely fejlesztési célok megvalósítását lehetetleníti el?
Nagy tisztelettel várom, várjuk ezen kérdésekre az őszinte és minden részletre kiterjedő korrekt tájékoztatást.”
Barna György
Ennek apropóján fordultunk a következő kérdésekkel Putnik Tamáshoz, az önkormányzat szóvivőjéhez az alábbi kérdésekkel:
– Melyik 12 számláról van szó? Melyik tervezett Európai Uniós támogatottságú fejlesztést érinti ez?
Tisztelt Szerkesztő Úr!
Hajdú Miklós kérdésére Fercsák Róbert polgármester Úr a 2018. szeptember 27-én tartott képviselő-testületi ülésen az alábbi írásbeli választ adta:
„Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV törvény 111. § (3) bekezdése alapján a korábban az önkormányzat OTP Banknál vezetett alszámláira utalt támogatási előlegből tizenkettő számla esetében merült fel a MÁK számlavezetési kötelezettség, ebből tíz forint számla és kettő devizaszámla.
A mai napig a jogszabályi előírások alapján 993.088.044 Ft és 169.029,14 euró átutalása történt meg a MÁK-nál nyitott számlákra.
Ezen túlmenően 785 millió Ft Magyar Állampapírban van elhelyezve, ezek lejárata 2019. február 20. Ennek átutalására a MÁK-tól kapott szóbeli információk alapján legkésőbb a lejáratkor kerül sor.”
A fent említettek a TOP-os pályázatokat érintik. Egyik esetben sem vonta vissza az állam a támogatási szerződést. Az érintett projektek a megfelelő ütemben haladnak (előkészítés, tervezés, közbeszerzés, stb.).
Röviden összefoglalva arról van szó, hogy ezen projektekre kapott támogatási összegeket elkülönített államkincstári számlákon kell az önkormányzatnak elhelyezni.
A kerékpárút kivitelezésének megkezdése lehet csúszni fog az áprilisban tervezetthez képest
Idáig tartott a szóvivő válasza, melyet teljes egészében közöltünk. A TOP-os pályázatok közé tartozik egyébként többek közt a Dózsa György út, és a Keleti Körúti kerékpárút építése (500 millió forint), melynek kivitelezésének megkezdését 2018. második félére tervezték az áprilisi várospolitikai fórumon bemutatottak szerint. A Jelky tér átépítése (1.5 milliárd forint), viszont nem TOP-os pályázat, csakúgy mint a Petőfi – szigetre álmodott uszodabővítés és élményfürdő építés sem, melynek megvalósítási lehetőségeit 2018. szeptember 30-ig kellett volna megvizsgálnia a nemzeti fejlesztési miniszternek, de a polgármester múlt heti válasza szerint ezen információ egyelőre nem érkezett meg a kormánytól a városvezetéshez.