2025. 24. Timót

Közélet

Tömeges sikló pusztulás a magaspartnál

Antal Tibor | 2015. Október 05. 10:54:18 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

 

Vasárnap egy megdöbbentő posztra és képekre  lettünk figyelmesek a legnépszerűbb közösségi portál egyik bajai fórumán.

 

“Ma végre volt egy kis időm sétálni a városban. Megnéztem a szennyvízkilátót. Hát hagyjuk, hogy micsoda kilátás fogadott. Majd megnéztem a siklópályát vagy mi a neve ennek a förmedvénynek a Torelli helyén. Majd végig sétáltunk az új sétányon, ami csak addig szép, és van letérkövezve amíg a Bèke térről belátni a Bagolyvárig. De mind ez nem is háborított fel addig, amíg meg nem láttunk egy-két elpusztult siklót. Majd még sikló, és még sikló. Mire közelebbről megnézve a szerencsétlen állatok mennének telelni, de belegabalyodnak ebbe a szalmás madzagoktól tele szőnyegbe! Ez mi ha nem NYILVÀNOS ÁLLATKÍNZÁS!”

 

Fotók: Gróf Pfeil Balázs

 

Megkerestük az illetékes fiatalembert, akitől megtudtuk, hogy vasárnap délután jártak lent a magaspartnál. Több, mint 20 siklót találtak a Bagolyvár és a Hajógyár közötti szakaszon a szerviz út feletti sétányon. Ezeknek a felét tudták megmenteni úgy, hogy ollóval kivágták őket. Ma is mennek, és addig amíg még kell, és erre másokat is tudnak biztatni.

Nem kell mást vinni csak egy ollót, de egy gumikesztyű is azért jól jöhet.

 

 

Mit kell tudni a szőnyeges magvetésről?

 

Ezekbe a szőnyegekbe gabalyodnak be a siklók

 

A magaspartfal rézsűin a füvet  szőnyeges magvetéssel ültették, mely a legjobb technika a rézsűk esetében. Ugyanis a mag egyenletesen ott marad, nem folyik le, mivel megtartja a szőnyeg, és a kelés is így egyenletes.

A siklók azonban úgy néz ki lehet nem gondoltak.

 

Utána néztünk a wikipedián, hogy mi a siklók szándéka ezzel a kirándulással, ami most egyfajta önkéntes kamikázénak is beillik:

“Késő ősszel, ahogy egyre hűvösebb lesz, a vízisiklók száraz és meleg téli rejtekhelyet keresnek, ahonnan csak márciusban merészkednek elő.”

 

 

A Természetvédelmi Világszövetség értékelése szerint a nagy területen elterjedt, emberi környezethez alkalmazkodni képes vízisikló nem szorul védelemre. Ennek ellenére Magyarországon, mint minden hazai kétéltű és hüllő, a vízisikló is védett, eszmei értékét 25 000 forintban szabták meg.