2024. December 13. Luca, Otília

Közélet

Kis koszhatározó

| 2017. Január 19. 13:25:21 | Utolsó frissítés: 8 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Érdekes irományt találtunk a legismertebb közösségi portálon az Összefogás a bajai tiszta vízért csoportban, mely segít abban, hogy felismerjük épp milyen probléma van az  ivóvizzel.

 

 

Előfordulhat, hogy amikor megnyitod otthon a csapot nem az folyik belőle, mint amire számítottál. Ennek számos változata és oka lehet:

 

– Ha a víz sárgás színű, olyan mint a híg tea: vasas. A bajai kutak által termelt nyersvíz vastartalma nem túl magas, de határérték feletti, ezért a 80-as évek eleje óta működik Baján vastalanító. A határérték 200 µg/l, ha sárgának látod a vizet, akkor biztosan a határérték felett van a vastartalom. Ennek oka lehet, hogy a vastalanítás valamiért nem működik megfelelően. A vastartalom a levegő oxigéntartalmának hatására oxidálódik. A vas ízrontó, egészségre ártalmatlan.

 

Fotó:Resetár István, Czirfusz Ferenc utca

– Ha a víz barna, fekete, sötét színű, mint a kóla, vagy a kávé: mangán. A bajai vízműnél az elmúlt évekig nem működött mangáneltávolítás, viszont oxigén jelenlétében a mangán fekete csapadékként (Mn4+) kivált a városi hálózat csöveinek falára több évtizedes lerakódást képezve. Ha valami üzemzavar (csőtörés, levegősödés) hatására a hálózatban levegőbuborékok jelennek meg, azok lesúrolják ezt a lerakódott réteget, ami a mangán mellett vízkövet és homokot tartalmazhat. Szintén nem egészségkárosító jelenség, de meg kell jegyezni, hogy e lerakódások alkalmas felületet biztosítanak egyes baktériumok elszaporodására, többek között ezért is tesznek klórgázt a vízbe.

– Ha a víz opálos, olyan, mint a tej: oldott levegő. Általában klórgáznak nézik tévesen, pedig a fentebb említett jelenségek miatt beoldódott levegőről van szó. A hálózati nyomás 3-5 bar, a poharadban ez 1 bar nyomásra csökken. A vízben addig oldott levegő egy pillanat alatt millió, apró buborék formájában jelenik meg, hasonlóan, mint a szénsavas ásványvízben, ahol szintén csak a palack felbontása után jelennek meg a buborékok. A jelenség egészségre ártalmatlan, pár perc után a buborékok is eltűnnek.

– Ha a víz dohos szagú: szintén a túl sok oldott oxigén hatására bizonyos baktériumok elszaporodhatnak és kellemetlen, dohos szagot és algára emlékeztető ízt eredményeznek. Szerintem már tudjátok: igen, ez a jelenség is ártalmatlan az egészségre.

– Ha a víz klórszagú: akkor bizony klór van benne. A vízmű a klógázt utófertőtlenítés céljából teszi a vízbe, az előírt szabványoknak megfelelően. A beoldott klórgázt a csőfal lerakódása is „eszi”, tehát ahogy halad előre a víz a fogyasztó felé a koncentráció folyamatosan csökken. Mivel a vízmű nem a város közepén van, ezért a klórgáz koncentrációja sem lesz egyenletes a városban, a Tesco környékén lesz magasabb és a legkisebb, vagy éppen nulla a város déli és keleti végein.

Mint látjátok a fenti jelenségek nem ártalmasak az egészségre, az ÁNTSZ sem ugrik rájuk, legfeljebb hálózatmosatást írnak elő, egy ismételt mintavétellel. Azok a kémiai, indikátor, biológiai és mikrobiológiai szennyezők, amikre az ÁNTSZ is azonnali intézkedéseket foganatosít, szabad szemmel nem láthatók és az ízben sem jelennek meg.