Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Amikor két évvel ezelőtt újra életre hívták Bajám a bunyevác maszkajárás télűző hagyományát, még nem is sejtettük, hogy akkora siker lesz belőle, hogy az egész világ kisebb megszakításokkal két éven keresztül maszkban fog járni, és még ki tudja hol a vége. Persze a viccet félre téve, a bajai maszkajárás nem a koronavírusról szól, hanem a régi hagyományokról, amely kissé vajaz a mohácsi busójárásra, azonban a fellelhető adatok alapján annál régebbi hagyományokra tekint vissza (1903-ban már említették), csak sokáig Csipkerózsika álmát aludta.
A beöltözöttek csoportja zene kíséretében két irányból közelítette meg a Szentháromság teret, közben többször táncra perdülve. majd a főtéren egyesültek egy színpadi nagy tánc keretében. Az egybegyűlteket Nyirati Klára polgármester asszony köszöntötte, valamint Drago Horvat horvát főkonzul, és Dr. Sokcsevics Dénes a korabeli maszkajárás kutatója is beszélt a hagyományokról.
A hagyománynak négy fő figurája a medve és az őt vezető bosnyák (mivel régen Boszniából érkező cigányok foglalkoztak medvetáncoltatással) valamint a didák és a botos. A didák és a medve alakja a telet, a bosnyák és a botos pedig a tavaszt jelképezi. Mellettük voltak fehér boszorkányok, és rengeteg népviseletes. Itt kell megjegyeznünk, hogy nemcsak a bunyevác tánccsoportok vettek részt az eseményen, hanem a két évvel ezelőtti rendezvényhez hasonlóan a garai székely táncosok is beöltöztek, de az egyik jelmezben Hajdú Miklós alpolgármestert véltük felfedezni.
A téren aztán nagy volt a kavarodás. Bunyevác ételeket lehetett kóstolni, finom bajai borokat és környékbeli pálinkákat, volt pár ajándék árus is, de a legnagyobb sor ezúttal is a kürtőskalács árus előtt alakult ki. Délután a gyerekek népi fajátékokkal ismerkedtek, népi táncokat lehetett tanulni, de fellépett Halász Judit is Kultúrpalotában.
Facebook galériánk:itt