2024. November 23. Kelemen, Klementina

Közélet

Megtelt maszkákkal a tér

Antal Tibor | 2020. Feburár 22. 17:57:17 | Utolsó frissítés: 5 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Amikor délután 2 óra körül végig mentünk a Szentháromság téren, még nem fogadtunk volna arra, hogy egy közönségsikert arató rendezvény lesz a régi hagyományok alapján életre hívott bunyevác népszokás a maszkajárás. Mindenki Mohácsra ment- jöttek a kommentek, pedig a busójárásnak igazából vasárnap lesz a legfrekventáltabb napja.

De visszatérve hozzánk, délután kettőkor főtt a pörkölt a bográcsokban, néhányan a sültkolbászokkal és a forralt borral kötöttek közelebbi barátságot, de igazából emellett csak páran lézengtek. Aztán Gryllus Vilmos gyermekműsoránál már tiszteletüket tették a családosok is, de a nagy áttörés, az igazán méretes tömeg a maszkák közeledésére gyűlt össze, akik két csoportban zenés kísérettel a Szabadság út, és a Dózsa György út felől érkeztek, és találkoztak össze a város főterén.

Az alvégi csoport a Szabadság utca felől jött

A díszes menetet Nyirati Klára polgármester mellett a horvát nagykövet is köszöntötte, valamint Sokcsevits Dénestől tudhattuk meg a legfontosabb tudnivalókat, aki 15 éve fáradozik azon, hogy Baján újjáélessze eme néphagyományt. Beszélt arról is, hogy a bajai maszkajárás nem a mohácsi busójárás koppintása, hiszen előbb írtak róla a pesti lapok, méghozzá 1903-ban. A hagyománynak négy fő figurája a medve és az őt vezető bosnyák (mivel régen Boszniából érkező cigányok foglalkoztak medvetáncoltatással) valamint a didák és a botos. A didák és a medve alakja a telet, a bosnyák és a botos pedig a tavaszt jelképezi.

A medve és mögötte a bosnyák

Mellettük voltak fehér boszorkányok, és rengeteg népviseletes. Itt meg kell említsük, hogy nemcsak bajai bunyevácok öltöztek be, hanem a környékről is sok tánccsoport csatlakozott, sőt idegenlégiósokat is igazoltak, hiszen garai székelyek is akadtak a főszereplők között.

A téren a köszöntők után a maszkák táncát csodálhattuk meg, majd a közönség is csatlakozhatott a forgataghoz, és csatlakozott is.

A tánc a Cabar zenekar és a Bácska tamburazenekar közreműködésével a tervek szerint este 21 óráig tart a Szentháromság téren. Fél 8-tól azonban már megkezdődik a Maszkabál is a Turisztikai Központban a Petőfi – szigeten.

Adj címet a képnek

A maszkajárásról készült összes képünk facebook galériánkban található meg!