Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
A Kamarás Duna (Sugovica) aktuális helyzetével kapcsolatban (mint köztudott, lezárták a strandot) kérdésekkel fordultunk az Alsó – Duna-völgyi Vízügyi Igazgatósághoz akiktől az alábbi tájékoztatást kaptuk:
– Lehetne-e valamit tenni azért, hogy a Sugó a Duna 2 méter alatti vízállása esetén is ideális legyen a fürdőzők számára? (Már ha 1 méter alatt nem is)
– Az utóbbi hetekben kialakult rendkívül magas nappali hőmérsékletek és az alacsony vízállás következtében az ADUVIZIG kezelésében lévő vizek az ilyenkor megszokottnál is nagyobb mértékben melegedtek fel. A felmelegedés a nagyobb folyókon, tavakon is jelentős: A Duna hőmérséklete Bajánál elérte a 26 °C-ot, (Például eközben a Balaton vízhőfoka 29 °C-ra emelkedett Balatonakaliban). A kisebb, sekélyebb vízfolyások hőmérséklete napközben akár 30 °C fölé is emelkedhet.
A kedvező körülmények (tápanyagellátottság, fény) hatására a vizekben jelentősen elszaporodnak a nappal oxigént termelő mikroszkópikus növények (algák). Éjszaka ugyanakkor ez az algatömeg is jelentős oxigénfogyasztóvá válik.
A magas hőmérséklet felgyorsítja a vizekben lévő szerves anyag (szerves üledék, oldott szerves anyagok, elhalt növényi részek, algák) lebomlását, ami jelentős mennyiségű oxigén felhasználását igényli.
Ugyanakkor a magas hőmérsékletű víz kevesebb oxigént tud oldott állapotban tartani. Az oxigén termelés/felhasználás egyensúlya ezért felbomlik és hajnalban oxigénhiányos állapotok alakulhatnak ki.
A Sugovicán kialakult jelenlegi vízminőségi helyzet a fenti, természetes okokra vezethető vissza. A „felfordult” Sugovicában vagy a lebegő algák nagy tömege, vagy a fenéken élő, onnan felszakadó és a vízfelszínre kerülő kékalga szövedékek tovább csökkentik a felmelegedett vízben amúgy is kevés oldott oxigént. Nappal oxigént termelnek, éjszaka azonban minél nagyobb mennyiségben találhatók meg, annál jobban fogyasztják azt. A jelenség jól ismert, a hasonlóan meleg, kisvizes években rendszeresen megfigyelhető. A tapasztalatok szerint a léghőmérsékletek csökkenésével és a vízállások emelkedésével a víz oxigénegyensúlya helyreáll.
Jelenleg a vízállás a valaha mért legkisebb vízszint (Bajai vízmércén 51 cm) közelében van, ami hidrológiai szempontból viszonylag ritkán előforduló extrém vízjárási helyzetet jelent. Összefoglalva tehát elmondható, hogy a Sugovica vízminőségét nyári időszakokban alapvetően meghatározó, természetszerűleg és véletlenszerűen bekövetkező léghőmérsékleti és vízjárási viszonyok határozzák meg, melyek szélsőséges értékeinek az előfordulása a jövőben sem zárható ki.
Augusztus elején
– A mostani alacsony vízállás alkalmas lenne egy kotrásra, vagy pont ellenkezőleg?
– Technológiai oldalról közelítve a víz alatti mederkotrás ma már széles vízmélység tartományban megvalósítható. Figyelembe véve a kotrást befolyásoló körülményeket a legkedvezőbb az ilyen munkák elvégzésére a közepes körüli vízállás.
– 2 méter alatt a parton gyakorlatilag ilyenkor már nincs strandolásra alkalmas homok, csak ami bebarnult a növényvilágtól, illetve kagylók, iszap és agyag. Érdemes lenne ide ilyenkor homokot hozni? Ha igen ez kinek a feladata, a városé, vagy az önöké? Testületi ülésen többször elhangzott már, hogy a mederkotrás a vízügy illetőségi körében tartozik, csak a part a városé. De hol van a határ pontosan?
– Az ADUVIZIG-nek nem feladata fürdőhely üzemeltetése.
– A bajai Duna – híd alatti és fölötti zátony tudtinkkal nem kijelölt fürdőhely. Mégis érthetően ilyen vízállásnál mindenki azt használja. Tilos ott fürödni, avagy sem?
– A Dunában fürödni a szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályairól szóló 46/2001. (XII. 27.) BM rendeletben foglaltaknak lehet. A Duna bajai szakaszán kijelölt fürdőhelyről nincs tudomásunk.
A Duna várható vízállása Bajánál: (aug 13 – 19)
Forrás:www.hydroinfo.hu
A Duna hőfoka Bajánál 25.4 Celsius.