2024. December 26. István, KARÁCSONY

Közélet

Az igazi nemzeti konzultáció, majd Magyarország fordít

MTI | 2014. November 18. 08:44:37 | Utolsó frissítés: 10 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Egyezményesen este 6 órára hirdették meg A közfelháborodás napja elnevezésű demonstrációt a fővárosban, és több vidéki helyszínen is. A Kreatív Ellenállás pedig európai fővárosokba szervezett tiltakozást. Bár a budapesti Kossuth téren már 7 óra körül végetért a hivatalos rendezvény, az utolsó tüntetők csak valamivel éjfél előtt hagyták el a helyszínt.

Az Országos Rendőrkapitányság közleménye szerint csupán biztonsági beavatkozások történtek – négy személy rosszul lett a tüntetők közül – előállításra nem került sor, annak ellenére sem, hogy a tiltakozók szétbontották a színpad köré vont kordont. Őket a sorfalat álló rendőrök akadályozták meg az Országház lépcsőjén felfelé haladásban.

 

MTI Fotó: Soós Lajos

 

“Orbán, takarodj!” “Demokráciát” “Tolmácsot kér? Magyarország fordít!”

 

Csak néhány felirat a magasba tartott transzparensek közül, melyeket Pécstől Salgótarjánig, Budapesttől Berlinig, Brüsszelig és Oslóig vittek magukkal a demokráciáért, az uniós értékekért és a korrupció elleni fellépésért tüntetők.

 

Mi történt Budapesten? Az igazi nemzeti konzultáció

 

A Facebookon szervezett, A közfelháborodás napja elnevezésű rendezvényre hétfő délutánig előzetesen 21 ezren jelezték részvételüket. A demonstrációt eredetileg az internetadó ellen hirdették meg, a kormány azonban időközben visszavonta a javaslatot; a szervezők mégis a demonstráció megtartása mellett döntöttek, több ponttal kibővítve annak korábbi célját.

Az egyik szónok, Dabóczy Mihály a Parlament előtti teret megtöltő tömeg előtt azt mondta: “temetni” kell a régi rendszert, mégpedig úgy, hogy függetlenedni kell tőle. Olyan rendszert kell építeni, amely a csalókat üldözi, nem a szegényeket, olyan rendszert, amelyben “senkit nem hagyunk az út szélén” – mondta.
 

Egy középiskolai tanár, Nagy Emília “nemzeti konzultációt” kezdeményezett az oktatásról, amit szerinte azonnal le kell folytatni, “itt és most”.  Az Oktatói Hálózat és a Hálózat a Tanszabadságért szervezetek levelét felolvasva több kérdést tett fel, ezek között azt, hogy akarják-e a jelenlévők, hogy a kormány 100 milliárd forintot vonjon ki az oktatási rendszerből. A tömeg hangos nemmel felelt. A szónok álláspontja szerint a kormány végveszélybe sodorja az egész oktatási rendszert a költségvetéssel.

 

Horváth András volt adóhatósági munkatárs a korrupció elleni fellépést sürgette. Megjegyezte: a kormányzat zéró toleranciát hirdetett azokkal a személyekkel és szervezetekkel szemben, akik fellépnek a korrupció ellen. Véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök védelmébe vette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vezetőit, és ezzel “beállt Simicska és Nyerges mögé”.  A szónok színpadra hívta Karancsi Tibort, “az olajbotrányt kirobbantó” egykori rendőrt, majd közölte: mások mellett vele közösen korrupcióellenes szövetséget hoznak létre, amely szavai szerint segíteni és védeni fogja a korrupció ellen küzdőket.

 

Nemes Balázs, a rendezvény záró szónoka azt mondta, “nem egy kormányt temetünk, hanem egy rendszert”, a mostani kormány ennek csak egy jelképe. A beszédeket követően – miután az egyik szónok elköszönt a jelenlévőktől – a tömeg egy része szétszedte a Parlament előtti színpadot körülvevő kordont és az Országház lépcsőjénél álló rendőrsorfalig nyomult.

 

Néhány vidéki város a sok közül

 

A szegedi Klauzál tér felét megtöltötték A közfelháborodás napjaként meghirdetett tüntetés résztvevői. A demonstráció szónokai a kormány távozását, az oktatásban tapasztalható központosító törekvések és a forráskivonás leállítását, a szociális ágazatban dolgozók anyagi és erkölcsi megbecsülését követelték.

 

A Tiszta Eger elnevezésű korrupcióellenes csoport felhívására mintegy háromszázan gyűltek össze a Dobó téren. Az egyik szervező, Csarnó Ákos úgy fogalmazott, az “intézményesített állami korrupció” nélkül sokkal jobb helyzetben lennek az emberek. A beszédek után a tüntetők átvonultak a NAV egri székháza elé, ahol a szervezők összegyűjtötték a NAV-nak szánt, söralátétekre írt üzeneteket, hogy azokat eljuttassák az adóhatóságnak.

 

Pécsen mintegy ezren, Komlón kétszázan demonstráltak demokráciát, jogállamot, szabad sajtót, a korrupció felszámolását, valamint Orbán Viktor és kormánya távozását követelve. A baranyai megyeszékhely főterén felszólalók nagy eredménynek nevezték, hogy az elmúlt hetek tiltakozásai révén sikerült elérni az internetadó tervének elvetését, ugyanakkor úgy látják: a kormány az információszabadság és más jogok folyamatos korlátozására törekszik. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pécsi ügyvivője a gimnáziumi férőhelyek számának csökkentése ellen érvelt, Böszörményi István szobrászművész korrupciógyanúsnak nevezte a Pécsen a napokban felavatott Weöres-szobor állításának körülményeit, Nagy Bandó András humorista, író pedig azt mondta: olyan országot szeretne, ahol mindenki értékes és jól érzi magát.

 

Így tüntettek Európában

 

Berlinben, a magyar nagykövetség épülete előtt tartott demonstráción az egyik szervező, Venesz Roland szerint százan vettek részt. Többen táblákat tartottak a magasba, amelyeken a többi közt a “Sajtószabadságot!” és a “Le Orbánisztánnal!” felirat volt olvasható német nyelven. A tüntetők azért gyűltek össze, hogy kifejezzék szolidaritásukat a Magyarországon demonstráló “ezrekkel, tízezrekkel”, akikben “a felháborodás elérte azt a szintet, hogy úgy érezték, az utcára kell menniük elmondani a véleményüket” – emelte ki Venesz Roland a demonstráción elmondott beszédében. Hozzátette: “másik célunk, hogy a minket befogadó Németországnak segítsünk reális képet kapni az Orbán-rezsimről”.

 

A berlini tüntetés

MTI Fotó: Bócsi Krisztián
 

Brüsszelben mintegy ötvenen vettek részt a “Stop ORBAN” címmel meghirdetett eseményen; az egyik közösségi oldalon körülbelül hatvanan jelezték előre részvételi szándékukat.    A XIX. századi belga miniszterelnökről, a belga Liberális Párt alapítójáról, Walthere Frere-Orbanról elnevezett térre meghirdetett tiltakozás szervezője, Ható Eszter Nóra arról beszélt, hogy Magyarországnak is egy hozzá hasonló liberális szellemiségű, az oktatást az egyháztól elválasztó “Orbánra” volna szüksége.
 

Tüntetést tartottak Londonban is a magyar kormány politikája, a korrupció és az internetadó ellen. A Facebook közösségi portálon szervezett megmozdulás a brit főváros központjában lévő Trafalgar téren, a Nemzeti Galéria épülete előtt volt.
A rendezvényen felolvasott tiltakozó nyilatkozat szerint a demonstrálók nemet mondanak a túladóztatásra, az internetadóra, az “esztelen stadionépítésekre” és a jelenlegi magyar külpolitikára, igent mondanak ugyanakkor Európára, az átláthatóságra, a felelős kormányzásra és az oktatásra. A tüntetők által magasba tartott transzparenseken a “Mi nem bűnözőknek adózunk”, “Tolmácsot kér? Magyarország fordít!” feliratok voltak olvashatók.

 

Természetesen a külföldi médiumok is beszámoltak az országban történtekről, ezekből itt szemezgethet.