2024. November 5. Imre

Közélet

A talajszennyezés megállításán dolgoznak

Kónya Mónika | 2015. Július 02. 15:01:40 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

A gázszolgálató telephelye a Bajcsy-Zsilinszky utcán.

 

 

 

Hogyan és mikor derült fény a szennyezettségre?

2013-ban egy rutinvizsgálat során derült ki, hogy az iparterület bizonyos részein szennyezett a talaj és a talajvíz. A területen 1882-től körülbelül az 1960-as évekig légszeszgyártás folyt. Ez egy szénalapú termék, a talajban ennek megfelelően szénalapú szennyeződéseket találtunk. Kutatásaink során  beszéltünk olyan idősebb szakértőkkel, akik még emlékeztek arra, hogy hol álltak pontosan a tartályok. Mivel a GDF SUEZ felelős nagyvállalatként nagy hangsúlyt helyez a környezettudatosságra, illetve a környezetkímélésre, ezért a Bajai Kirendeltség területén azonnal részletes vizsgálatokat folytattunk le. Ezt követően egy beavatkozási tervet készítettünk, és nyújtottunk be engedélyeztetésre. A hatóságok egy résfal építését írták elő, amelynek fő funkciója, hogy a szennyezett talajt és talajvizet lokalizálja és így megakadályozza a szennyeződés továbbterjedését.

Mi történne, hogyha nem avatkoznának be?

A szennyeződés mozog, ráadásul ezen a területen nagyon laza, homokos a talaj, ezért még könnyebben tud vándorolni. Ilyen közel a Dunához ez komoly veszélyforrás lehet és lehetett a múltban is.

Miért résfal? Lett volna más lehetőség is?

Ha ez a terület nem lenne ilyen közel a Dunához és a gáthoz, akkor szóba jöhetett volna a talajcsere. Vagyis a szennyezett talajt elvitték volna mentesíteni, és a helyére tiszta talajt hoztak volna. A műszaki szakemberek együttműködve a hatóságokkal arra a konszenzusra jutottak, hogy a résfal az egyetlen gyakorlatban megvalósítható megoldás.

 

 

A nyomvonal

Hogyan képzeljük el az építkezést?

Gyakorlatilag három fázisból áll a folyamat: árokásás, zagybetöltés, betonbetöltés-zagykiszivattyúzás. A résfalat úgy lehet elképzelni, mint egy 60 cm széles árkot, amelynek a mélysége 40-42 méter. Mikor ezt a hatalmas, nagyon mély árkot kiássák, azonnal vízzel hígított bentonitot pumpálnak bele. Ennek az agyagos ásványnak az a funkciója, hogy az árok falait szilárdan tartsa. Ha nem használnák, akkor a homokos talaj azonnal elkezdene omladozni, és egy héten belül félig telítődne árok. A következő fázisban betont pumpálnak a résbe, a zagyot pedig kiszivattyúzzák.

Veszélyben vannak-e a környező ingatlanok az építkezés miatt?

A munka nem veszélyezteti sem a környező ingatlanokat, sem a gátat, annak ellenére, hogy a résfal azon is futni fog. Nagyon sok más lehetőséget vizsgáltunk arra vonatkozóan, hogy hol épüljön meg, de a szakértők szerint a gát koronáján a legbiztonságosabb.

Folynak az előkészületek

Miért kell éjjel-nappal dolgozniuk?

Egy olyan munkafolyamattal állunk szemben, ahol egy munkaciklus 50 óráig tart. Lehetetlen úgy ütemezni a feladatokat, hogy éjszaka ne történjen munkavégzés. Ugyanakkor a betonszállítás éjszaka és hétvégén is szünetel. Ma már azt is látjuk, hogy augusztusban az Operettszínház előadása és az ünnepélyek miatt egy kéthetes szünetet kell tartanunk. (A Halászléfőző alatt péntek délutántól vasárnap estig fog állni az építkezés.)

Hogyan haladnak, tartani tudják-e a határidőt?

Az építkezés területén el kellett bontanunk néhány épületet. Jelenleg a tereprendezés zajlik, most jelölik ki a résfal nyomvonalát. A résfal megépítése nagy valószínűséggel következő év februárjában zárul le, a gáton az építkezés késő őszig, télig tart, tehát nagy valószínűséggel tartani tudjuk a határidőket.