2025. 23. Rajmund, Zelma

Közélet

Menekült kérdés szíriai szemmel

Antal Tibor | 2015. Július 03. 12:22:01 | Utolsó frissítés: 10 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 Hetek óta lázban tartja az országot az úgymond menekült kérdés. A kormány óriásplakátokra költött 300 milliót, valamint külön Nemzeti konzultációs levelet küldött  a lakosságnak a bevándorlással kapcsolatban. Valljuk meg őszintén ettől még nem fog változni semmi, csak hiányozni fog az összeg a költségvetéstől. A legújabb a kerítés építés a szerb határra.

Az ellenzék is reagált, és olyanok is beszállnak pro és kontra a vitákba a különböző internetes fórumon, akiket korábban hidegen hagyott ez az egész téma.

De hogyan látja egy nálunk élő szír a problémát erre voltunk kiváncsiak, és némi háttérinformációra.

 

Szíria 185 ezer négyzetkilométer (kb kétszer akkora, mint Magyarország)

Lakosság: 22-23 millió fő, 50 %-uk 15 évnél fiatalabb.

Ásványi kincsekben gazdag ország.

2011 márciusa óta gyakorlatilag polgárháború dúl náluk.

A hadsereg szétszéledt. Vannak az elnök emberei, és a felkelők. Köztes megoldás nincs.

Az elnök: Bassár el-Aszad (2000 óta) a korábbi elnök fia, aki kezdetben reformokat hirdetett, majd szép lassan visszatért a gyökerekhez.

A polgárháború eddigi történéseirőll részletesen beszámol a Wikipedia.

 

Ennyit a lexikális dolgokról, most már rátérhetünk a beszélgetésre, ami csak 25 perc volt, de órákig tudtam volna hallgatni az illetőt.

 

“Akik most jönnek Szíriából azok sokáig jól éltek otthon, de most fordult a kocka és menekülniük kell.

Kérdés, hogy hová.

A szegényebbek közül rengetegen Libanonban, Törökországban és a többi szomszédos országban vannak vannak a határ menti menekült táborokban (a külföldre menekültek összlétszáma 2014 végére elérte a 3.88 millió főt, míg a belső menekültek száma 7.6 millióra volt tehető ).

 

Ebben a menekülttáborban Jordániában 115 ezren élnek.  Fotó: Mandel Ngan / AFP

 

A tehetősebbek közül sokan Észak- és Nyugat- Európába tartanak a jobb élet reményében. Svédországba például az ország legképzettebb munkaerői távoztak, akikre otthon is nagy szükség lenne.

A legszegényebbek a következő faluig sem tudnak eljutni. Átlagba egy menekültnek 11 ezer euróba kerül míg eléri európai úticélját. Ez nem mindenkinek sikerül persze, de sokan inkább meghalnak útközben, mint hogy maradjanak.

Próbálják afrikaiak is kihasználni a helyzetet, de bőrszínről simán meg lehet mondani ki honnan jött.

 

És hogy miért a zöldhatáron?

 

 Fotó:napi.hu

 

Magyarország nem ad vízumot az utóbbi időben a szír állampolgároknak. Van aki már 8x járt hazánkban és Katarban él, de most nem jöhet szír papírjai miatt. Legalább is a katari magyar nagykövetség nem állítja ki neki.

Halljuk a híreket, hogy hajók süllyednek el, buszok borulnak fel, és mi úgy gomdoljuk, hogy ez nem véletlen. Azok a hajók süllyednek el általában, ahol kevés a szakképzett emberek aránya, ami lehet véletlen is, csak senki sem hiszi el.

A testvérem hívott, hogy a gyerekei lövöldözésben élnek és nem tudok neki segíteni. Hiába hivatkozunk családegyesítésre, látogatásra vagy akármire.”

 

Hogyan segíthetne Magyarország?

 

“Magyarországnak nem kell katonákat küldenie Szíriába, csak az ENSZ-nél nyomást gyakorolnia.

Békét kellene teremteni, ami Irakban sem sikerült.

Magyarországon nem akar letelepedni szinte senki. 20 ezer forint segélyből egy magyar sem tudna megélni nem hogy ők itt idegenként.

Az itteni vezetők inkább csak provokációt csinálnak az iszlám ellen, mint hogy segítsenek.

Ezzel abszolút nem értek egyet. Lehet, hogy 1-2 ember besurran aki rossz szándékú, de a legtöbb migráns képzett, jó ember. Nem robbantgatni akar, csak tisztességesen jól élni.

Az emberek azért menekülnek az iszlám vallásba, mert próbálnak valamibe kapaszkodni, mert akik most igazságot mondanak – valójában hazudnak. A médiák pedig az ők kezükben vannak.

Az Al-kaidát is az amerikaiak alapították még az oroszok ellen. Elég megnézni egy amerikai akció filmet. Mindegyikbe előbb – utóbb kiderül, hogy egy konfliktusnál valójában a CIA vagy az FBI van a háttérben. Mi nem ilyen világban akarunk élni.”

 

 

Szíriai kurdok várnak az átjutásra az iraki határon. Fotó: Galiya Gubaeva / AFP

 

“Szíriában 5 éve nincs iskola a gyerekeknek. Ez előre vetíti, hogy 50 év múlva a társadalom a 0-val lehet egyenlő.

Az egész polgárháborúnak már rég vége lehetne, ha nem avatkoznának be a nagyhatalmak. Ugyanis az USA és Oroszország is szállít fegyvereket az országba, és nekik ami most van az pontosan jó. Minél tovább tart, annál többet keresnek rajta.  Az iszlám államnak is ők szállítanak. Mindegy kinek csak fizessen.

Ha meg néha ingyen adják, akkor csak azért, hogy fenntartsák a helyzetet.

Pedig itt emberekről van szó.”