Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Környezetünk jelentősen terhelt. A levegő- és talajszennyezés mesterséges erózió, állat- és növényvilág pusztítása mind ide tartozó problémák. Meg kell ragadni minden lehetőséget, amivel lehet javítani ezen.
Az egyik ilyen lehetőség a szelektíven gyűjthető hulladékok, úgy, mint papír, műanyag vagy fémhulladék kezelése. Környezetünknek az ipar okozza az egyik legnagyobb gondot. A használati tárgyaink gyártásához szükséges fémek előállítása. Az alumínium- és vaskohászat komoly környezeti, gazdasági problémákat képes generálni.
Környezeti hatások
Vas és acél előállításhoz nagymennyiségben van szükség vasércre. Az ércbányászat során a talaj és vele együtt mindennemű növényzet eltávolítására van szükség. Ez érinthet nagy területen erdőket a teljes élővilágával, amely így elpusztul. A kitermelés és szállítás gépei is mind környezetkárosító hatást gyakorolnak.
Az ércek feldolgozására létrejött gyárak pedig nem tudnak még a mai modern technológiák ellenére sem tartós és súlyos környezetszennyezés nélkül működni. Légszennyezés, melléktermékek, veszélyes anyagok tárolása mind komoly kihívás ezeknek a vállalatoknak. Akár végzetes balesetek is előfordulhatnak. Elég csak a 2010-es ajkai vörösiszap katasztrófára gondolni.
Gazdasági és demográfiai anomáliák
Egy bányaterület megnyitása és a kitermelés jelentős emberi erőforrást is igényel. Ez tulajdonképpen jó is lehetne, hiszen települések jönnek létre. Az ott élők kiszolgálásra is jövedelmezőek a különféle vállalkozások. Azonban évek múltán, ahogy a bánya kapacitása csökken úgy lesz egyre kevesebb az igény az emberek munkájára. Elvándorlások miatt kiürült ingatlanok elértéktelenednek, vállalkozások, települések juthatnak csődbe.
Hasonló a helyzet olyan településeken is ahol az érceket feldolgozó gyárak jönnek létre. Az érchiány vagy más okból hanyatló termelés azonban a nyersanyagok árának emelkedéséhez vezet. A termelés lassulása pedig az emberi erőforrás igény csökkenéséhez, mely a környező településeken jelent gazdasági kihívásokat.
Problémák csökkentése
A nyers fémek előállításának problémáit nem telhet teljesen kiküszöbölni, de csökkenteni mindenképpen van mód. És arra is, hogy az ipar számára szükséges fémek előállítását környezetbarát módon, költséghatékonyabban oldjuk meg. Ezek a módszerek a fémek újrahasznosítási technológiái. Néhány lépésben összefoglalható, hogy miként működik ez a rendszer, ami életünket közvetlenül vagy közvetve, de mindenképpen érinti.
Szelektív begyűjtés
A fémeket több más hulladékhoz hasonlóan lehetőség van különválogatva gyűjteni. Lakosság számára házakhoz rendelt gyűjtőedényekbe válogatva lehet elhelyezni a kidobásra szánt fémtárgyakat. Vállalatoknál keletkezett fémhulladékok vagy nagyobb háztartási eszközök és elektronikai hulladékok számára is hulladékudvarokban van lehetőség leadásra.
Válogatás és bontás
A fémhulladék feldolgozó telepen manuális és gépi technológiákkal egyaránt megtudják oldani a beszállított fém tárgyak anyagonkénti válogatását, bontását, tisztítását.
Előkészítés beolvasztásra
A feldolgozó telepeken és üzemekben daraboló, vágó, aprító, és daráló technológiákat is alkalmaznak. Bizonyos típusú tárgyakat darálva, granulátum formában gazdaságos szállítani és beolvasztani, míg másokat tömörítenek, préselnek, vagy éppen báláznak. Így kerülnek kohászati üzemekbe, ahol a leggazdaságosabb eljárással tiszta nyers fémet állítanak elő.
Egyértelmű tehát, hogy a fémhulladék feldolgozása fontos és nagy jelentőséggel bír. A cél, hogy minél nagyobb arányban legyen létrehozható nyers fém újrahasznosított anyagokból az ércekből előállított fémekhez viszonyítva. Így gazdasági és ökológiai szempontból is csak nyerhetünk.