2024. November 26. Virág

Közélet

Vármegyei érték lett az Érsekcsanádi szivattyútelep és környezete

Sajtóközlemény | 2024. Szeptember 13. 04:17:05 | Utolsó frissítés: 2 hónapja

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Az elmúlt egy évben 20 új értékkel gazdagodott a Bács-Kiskun Vármegyei Értéktár. Az erről szóló okleveleket az Értékzsongás Bács-Kiskunban című konferencián adták át csütörtökön, a kecskeméti Megyeházán.

A több mint tíz éve létrejött Bács-Kiskun Vármegyei Értéktár immár 333 vármegyei értéket tart számon. Ezek között vannak már azok is, amelyeket az elmúlt egy évben fogadott be a Vármegyei Értéktár Bizottság. A vármegyei értékké nyilvánítás előfeltétele egy javaslat – amit bárki megtehet –, illetve az, hogy a „jelölt” ezt megelőzően már a Települési Értéktár része legyen.

Baja térségéből a Bács – Kiskun Vármegyei Értéktár része lett az Érsekcsanádi szivattyútelep és környezete.

Érsekcsanádtól 5 kilométerre, a Duna parton, az árvízvédelmi töltés védett oldalán áll az 1898-ban belvízvédelmi céllal megépült, eredetileg gőzüzemű szivattyútelep. A szivattyútelep épületegyüttesének az eredetivel megegyező visszaállítása 1996 és 1998 között készült el. A természettel harmonizáló, funkciójának teljességgel megfelelő, esztétikai megjelenítésében egységes varázslatos vízügyi komplexum környezete vonzó kirándulóhely is egyben.

Az oklevelet Nánai Tamás, az Érsekcsanádi Értéktár Bizottság elnöke, és Felső Róbert, Érsekcsanád polgármestere vette át.

A szivattyútelep mellett a hajósi Schőn Mária munkássága is bekerült a vármegyei értéktárba.

Hajósi népviselet

Schőn Mária az 1980-as évektől kezdve fáradhatatlanul kutatja Hajós történetét és a sváb hagyományokat. Munkássága jelentős mértékben hozzájárul a sváb nemzetiségi kultúra megőrzéséhez. Számos kötet társszerzője: a gyermekfolklórtól és a népi hiedelemvilágtól kezdve a lakodalmi szokásokon és a szőlő- és borkultúrán keresztül Hajós társadalomtörténetéig számos témában kutatott és írt. Jelentős mértékben az ő érdeme, hogy Hajós a vármegye és az ország néprajzi szempontból legkiemelkedőbb módon dokumentált sváb települése.

Az oklevelet Sárdi Tünde, a Hajósi Értéktár Bizottság elnöke és Schőn Mária néprajzkutató vette át.