2024. 3. Irma, Tímea

Közélet

Újabb bronzkori leletek

Türr István Múzeum facebook oldala | 2021. Április 21. 09:07:12 | Utolsó frissítés: 3 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Fotók:Türr István Múzeum facebook oldal

A Türr István Múzeum munkatársai 2020 decemberének végén Sükösd település határában leletmentő feltárás keretében olyan gazdag bronzkori sírra bukkantak, amely országos szinten is nagy érdeklődést váltott ki. A feltételezhetően fiatal nő több mint 50 viseleti elemét, mellékletét eredeti, “in situ” helyzetben tudtuk dokumentálni. A napjainkban zajló természettudományos vizsgálatok segítségével további fontos információk birtokába juthatunk a közeljövőben. A kutatást és a vizsgálatokat együttműködésben végezzük a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetével, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar Embertani Tanszékével és a Magyar Nemzeti Múzeum szakembereivel.

A felszínen szóródó leletanyag alapján bíztunk abban, hogy egy további feltárás is rejteget még számunkra tudományos eredményeket, ezért 2021 tavaszán további tervásatást végeztünk a területen. A feltárás eredményeképpen egy birituális sírkertet, benne összesen kilenc csontvázas és több hamvasztásos temetkezést dokumentáltunk. A sírkertben feltárt leletek közül kiemelkednek a gyermeksírok viseleti mellékletei, több mellkasdísz, 6 db tüskés korongcsüngő, bronz spirálgyöngyök, a mellkason nyugvó, nagyméretű sarló alakú ruhatűk, vésett díszű bronz karperecek, egy díszes ruhakapcsoló bronztű és szép állapotban megmaradt bronztőr és bronz lándzsa.

Általános megfigyelés volt, hogy sajnos a temető sírjai már nagy mértékben áldozatul estek a mezőgazdasági művelésnek. Mi sem bizonyította ezt jobban, hogy sokszor a kikopott sírok alját, vagy az urnás hamvasztásos rítusú temetkezések esetében a hamvakkal teli kerámia aljrészét találtuk már csak meg. A három urnamaradványt egyben emeltük ki, belsejüket pedig már a restaurátorműhelyben vizsgáltuk meg. Az égett csontmaradványok között újabb tárgyak: egy bronz kés és egy ún. ciprusi tű is előkerült. Sikerült megfigyelnünk egy eredetileg sírépítményes, de rablott sírt, amely minden bizonnyal egy a túlvilágra gazdagon bocsátott férfi megbolygatott maradványait rejtette.

Egyéb jelenségeket, köztük például egy egyelőre kérdéses funkciójú, szabályos körárkot is dokumentáltunk. A feltárás Sükösd településen, összesen 1600 m2-en zajlott, a kutatást Pásztor Emília vezette, munkatársai Pap Evelin és Cs. Andrási Réka régészek, valamint Sultis László, Szalontay Bálint, Székely Csaba, Dömötör József, Szabó Zsolt, Kovács Gábor, Juhász Péter, valamint a Viski Károly Múzeum munkatársai, Szabóné Lantos Andrea régész és Tóth-Albert Tamás voltak. Ezúton is hálásan köszönjük Sükösd község polgármesterének, Tamás Márta polgármester asszonynak önzetlen támogatását, segítségét, illetve a földtulajdonosok konstruktív együttműködését.

hozzászólok