2024. December 26. István, KARÁCSONY

Közélet

“Tiszta vizet” a pohárba Baján!

Együtt bajai szervezete | 2017. Január 18. 19:16:30 | Utolsó frissítés: 8 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Baján és környékén (14-15 településen) közel 5 milliárd Ft-nyi támogatásból ivóvíz-minőség javító program zajlott az elmúlt években.
 
A konkrét munkák úgy 2012 körül indultak a vállalkozói szerződés Zsigó Róbert akkori polgármester aláírásával, és 2015 októberében jelentette be Fercsák polgármester a Bajai TV által is közvetített zárórendezvényen, hogy a program lezárult, és ezután már kiváló minőségű ivóvíz áll a szolgáltatást igénybe vevők rendelkezésére.
 
Nem tudom, Fercsák úr szokott-e néha a fürdőkádjába nézni, mielőtt beleül, mert ha igen, akkor igen csak meglepődhet, hasonlóan a tucatnyi település polgáraihoz, mert a bejelentése nem bizonyult igaznak.
 
Baján 2016-ban és az utóbbi napokban is egymást érik a különböző városrészekből érkező észrevételek. Egyre dühösebb hangú vélemények olvashatóak a közösségi oldalak bajai kommentelőitől, amelyek lényege: “a bajai ivóvíz ocsmány minőségű”!
 
Nem alkalmanként, hanem gyakran. Képek sora igazolja ezt a sajnálatos körülményt.
 
Mellébeszélést már olvashattunk, hallhattunk eleget a város vezetői részéről ebben a témában is (pl. adjunk időt az új Bajavizes vezetőnek a megoldáshoz, csak egy csőtörés volt, stb.).
 
Hoztak látszatintézkedést is: felmentették a Bajavíz korábbi vezetőjét, akinek -tudtunkkal- a legkevesebb köze volt a beruházás lebonyolításához ( hiszen erre egy, a projektet gesztorként irányító bajai önkormányzat polgármesterének irányításával egy különálló projektcéget hoztak létre a projekttársulás hatáskörébe tartozó önálló vezetővel!).
 
Szóval öntsünk végre tiszta vizet a pohárba!
 
Felszólítjuk Baja város polgármesterét, hogy tegyen végre érdemi lépést az ügyben!
 
Szerintünk Zsigó Róbert és Fercsák Róbert két vonatkozásban is érintettek:
 
Mindketten bajai polgármesterként elnökei voltak az erre a célra létrehozott projekttársulásnak, így a kivitelezővel való szerződés aláírójaként, majd a projekt lebonyolítását végző projekttársaság vezetőjének munkáltatójaként pontosan tudniuk kell, mi az, amire a kivitelező a szerződésben vállalkozott, és mi az, ami abból megvalósult.
 
Másrészt polgármesteri és képviselői megbízatásukban a bajai polgárok érdekeinek képviselete alapvető kötelességük! A város polgárainak pedig -egyebek mellett- alapvető érdeke a jó minőségű ivóvíz biztosítása.
 
Nézzük a tényeket:
 
– A projekt indulása előtt tartósan jó minőségű ivóvizünk volt Baján. Az ivóvízminőség-javító program lezárása óta gyakran zavaros, koszos vizünk van a város különböző részein.
 
– A helyi sajtóban megjelent városvezetői tájékoztatások alapján a Bajavíz Kft. korábbi vezetője veszélyeztette a program lezárását, azzal, hogy -feltételezhetően- nem akarta leigazolni ezekkel a problémákkal a beruházás befejezését, ezért leváltották.
 
Választ várunk arra, hogy milyen problémákat jelzett a korábbi vezető, és mit tettek a város vezetői ezeknek az észrevételeknek a kivizsgálására?
 
Bajai polgárokként követeljük, hogy hozzák nyilvánosságra az ivóvízminőség javító program kivitelezői szerződését, hogy tudni lehessen, mi az, amit meg kellett volna jó minőségben valósítania a kivitelezőnek, és mi az ami abból végül megvalósult!
 
Bajai polgárokként elvárjuk, hogy mint az ivóvízminőség-javító program projekttársulásának vezetői nyilatkozzanak arról, hogy:
 
– Milyen módon és milyen határidőre fog ez az állapot megváltozni, vagyis mikorra lesz ismét tartósan jó minőségű ivóvíz Baján?
 
– Mikor nyújtanak be, vagy nyújtottak-e be hivatalosan a nyilvánvalóan rossz minőségűvé vált ivóvíz miatt garanciális kifogást a kivitelezőnek?
 
– Ha a garanciális igényünknek nem tesz eleget tartósan jó minőségű ivóvizet eredményezve a kivitelező, akkor azonnal megindítják-e kárigényünk jogi úton való érvényesítését? Mindez azért szükséges, hogy a nyilvánvalóan rossz minőséget eredményező, feltételezhetően rossz minőségű munka nyomait a szakmailag szükséges módon megváltoztassák, hogy újra tartósan jó minőségű ivóvíz lehessen Baján. Ezek a munkák pedig az eddigieken túl újabb költségekbe fognak kerülni, amit nem a szolgáltatást igénybe vevő polgárokkal kell megfizettetni, hanem azokkal, akik a rossz minőségű ivóvíz problémáinak okozói, vagyis feltehetően a kivitelezővel és a műszaki ellenőri feladatokat ellátó szervezettel.
 
– Mit gondolnak arról, hogy a Bajavíz Kft. előző vezetőjének leváltását miért nem szavazta meg az érintett települések polgármestereinek döntő többsége (ismereteink szerint csak Baja és Csávoly polgármesterei, valamint az állam képviselője támogatták a felmentést , a Bajavíz Kft-hez tartozó több mint húsz település vezetője pedig nem)?
 
Elvárjuk, hogy az előző és a jelenlegi polgármesterek azonnal tájékoztassák a város polgárait ezekről a kérdésekről és leginkább azt várjuk el, hogy beláthatóan rövid időn belül gondoskodjanak Baján és a többi érintett településen a tartósan jó minőségű ivóvízről!
 
Baja, 2017. 01. 17.
 
Az Együtt bajai szervezete
 
A borítóképen szereplő fotók az Összefogás a bajai tiszta vízért Facebook csoportból származnak.