Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
A Bácska-projekt a Bajától délre fekvő térség fejlesztését szolgálja – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára a Bács-Kiskun vármegyei Nagybaracska termelői piacának átadásán csütörtökön.
Zsigó Róbert felidézte, a Bajától délre fekvő térség lakói évtizedek óta várják a fontos infrastrukturális fejlesztéseket, amelyeket először az 1991-ben kitört délszláv polgárháború, majd a gazdasági válság hátráltatott, később pedig újabb háborúk akadályoztak.
Az államtitkár kiemelte:
a Bácska-projekt keretében azonban végre megkezdődött a munka, hiszen épül a mohácsi Duna-híd és az összekötő utak, a térség gazdasági fejlesztése szempontjából igen jelentős eredmény lesz, hogy Csátalja és Dávod közé becsatlakozik majd az M6-os autópályáról érkező út.
Azt mondta: megkezdődött egy Bajától a hercegszántói határátkelőhelyig, az 51-es főút mellett vezető, kétszer két sávos út kiviteli tervezése is, valamint a jövőben bővítik a hercegszántói határátkelőhelyet, és hamarosan megkezdődhet a bajai, déli elkerülő út építése.
A beruházások amellett, hogy biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik a közlekedést a térségben, gazdaságfejlesztési szempontból is jelentősek – tette hozzá.
Zsigó Róbert a helyi fejlesztésekre kitérve felidézte, hogy a településen az elmúlt esztendőkben sikerült felújítani számos utat, a községházát, az óvodát és az iskolát, továbbá minibölcsődét is kialakítottak, de turisztikai beruházás is megvalósult.
A most átadott nagybaracskai piac pedig mintegy 75 millió forint támogatással, 90 millió forintból épülhetett meg
– ismertette.
Bögi István András (független), Nagybaracska polgármestere arról beszélt, hogy a helyi közösségek életében kiemelkedő szerepük van a piacoknak mint találkozó- és közösségi helyeknek.
Hangsúlyozta: “egy piac gazdasági jelentőségű erőforrás is“, hiszen helyet ad a településen termesztett vagy összegyűjtött alapanyagokból, helyben kialakult eljárások, receptek alkalmazásával előállított termékeknek.
Kiemelte, a helyi termék azért fontos, mert egyrészt benne van a hagyomány, amelyet a fiatal generációknak is meg kell ismerniük, másrészt segít megőrizni az őshonos gyümölcs- és zöldségfajtákat, éppúgy, mint a vidékre jellemző egyéb termékeket, élelmiszereket.
Emellett a hozzáadott érték helyben marad, a jövedelmek vásárlóereje a helyi gazdaságot élénkítheti, ezzel javulhat az ott lakók életminősége– sorolta.
A nagyjából 240 négyzetméter alapterületű termelői piacról közölte, hogy a Vidékfejlesztési Program támogatásával megvalósuló beruházás során elkészült egy favázas építmény, ahol tíz árusítóhelyet alakítottak ki.
Készült vizesblokk, térfigyelő rendszer, építettek parkolókat, kerékpártárolókat, és az árusítást segítő eszközöket is beszereztek.
A piacot Menyhárt Sándor helyi plébános áldotta meg, majd az ünnepség helyi óvodások és iskolások műsora után adventi vásárral zárult.