Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
A tegnapi napon szerkesztőségünk egy közleményt kapott a bajai Eötvös József Főiskoláról.
A közlemény szövege:
Sajtóközlemény
A jövőben is lesz önálló Eötvös József Főiskola
A tegnapi nap folyamán az Eötvös József Főiskola fenntartója, az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében, Dr. Palkovics László oktatásért felelős államtitkár látogatást tett Baján az Eötvös József Főiskolán. A Főiskola vezetése és a fenntartó közötti – a főiskola jövőjét érintő – egyeztetések után a fenntartó megjelent képviselői tájékoztatták a Főiskola dolgozóit, hogy a Főiskola továbbra is Baja város meghatározó felsőoktatási intézményeként fog működni, biztosítva ezzel a Főiskola képzései iránt érdeklődő hallgatók színvonalas tanulását.
Baja, 2016. november 16.
A közlemény oka vélhetően a portálunkon hétfőn megjelent, a főiskola megszűnésével kapcsolatos kérdés.
Korábbi cikkünk:
http://sugopart.hu/kozelet/mi-az-igazsag-megszunik-a-bajai-foiskola-3698
A közlemény maga nagyon szűkszavú ezért kérdéssel fordultunk a Főiskolához, hogy vajon igazak-e a hírek a műszaki intézetek elcsatolásáról és hogy a Pedagógiai fakultás visszaköltözik régi helyére a Szegedi útra.
A válaszuk még szűkszavúbb volt:
“Egyelőre elégedjünk meg a tájékoztatással miszerint az EÖTVÖS JÓZSEF FŐISKOLA nem szűnik meg. Tervek mindig is voltak, vannak és lesznek is.”
Mivel célunk a mielőbbi precíz tájékoztatás, ezért megkérdeztük telefonon Ikotity Istvánt, az LMP bajai országgyűlési képviselőjét, aki hétfőn napirend előtti felszólalásában elsőként mutatott rá az átszervezés szándékára.
– Mit gondolsz a Főiskola tegnapi közleményéről? Mi lehet az oka a szűkszavúságnak?
– Érdemes tudni, hogy jelentős esemény történt kedd délután a bajai főiskolán. A helyszínre látogatott ugyanis többek között Palkovics László felsőoktatási államtitkár, Maruzsa Zoltán miniszteri biztos, Patyi András a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és még számos rangos személy. A Főiskola dolgozóit tájékoztatták az átalakítás aktuális kilátásairól.
– Érdekes, ezt az eseményt nem hirdették meg a sajtónak. Mi biztosan nem kaptunk meghívót, de más helyi média sem számolt be róla.
– A beszélgetés nem volt sajtónyilvános, de önmagában az, hogy ilyen magas szintű hivatalnokok adták a tájékoztatást becsülendő. Az elhangzottak sajnos kevésbé nevezhetőek annak.
– Miért mondod ezt?
– A bajai főiskola öt intézetéből kettő, az 1962 óta meglévő vízügyi felsőfokú képzés “jogutódai” a Vízellátási- és Környezetmérnöki Intézet és a Vízépítési és Vízgazdálkodási Intézet átkerül a mostanában kisgömböc módjára növekedő Nemzeti Közszolgálati Egyetemhez (NKE). Ennek a rektora (emellett a Nemzeti Választási Bizottság és az Államreform Bizottság elnöke is) Patyi András, aki, mint mondtam, jelen is volt a tegnapelőtti beszélgetésen Baján.
– Ez az átszervezés tehát nem jó nekünk bajaiaknak?
– Erre a kérdésre nem egyszerű válaszolni. Abban az értelemben jó, hogy biztos működést jelent majd a két vízügyi képzést adó intézetnek. Jó, mert az NKE a kormány üdvöskéjeként nagyon magas költségvetéssel rendelkezik, egyetemi karrá alakulva fellendülhet a két intézet mind a fejlesztéseket, mind a hallgatók számát illetően. Rossz, mert bizonytalanságot eredményez, központosítást, átszervezést, amit évek múlva nyilván újabb átszervezés követ majd. A bajai vízügyi képzés volt már több felsőoktatási intézménybe betagozódva. 1970-től nyolc évig a Budapesti Műszaki Egyetem kara volt. 1978-tól a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskola intézete lett. 1996-ban egyesült a pedagógiai képzéssel, így létrejött önálló intézményként a bajai Eötvös József Főiskola. A húszéves évfordulót sajnos szétválással ünnepeljük. Rossz, azért is, mert a történelem tanulsága, hogy a vízügy betagozása az államigazgatásba soha sem járt jó eredménnyel. Az 56-os árvíz gátszakadásai hasonló folyamatoknak voltak köszönhetőek.
– Mi lesz a sorsa a bajai főiskola másik három intézetének?
– Arról szóltak a pletykák, hogy átkerül valamelyik szomszédos egyetemhez, valószínűleg a pécsihez, ezzel pedig megszűnik az EJF.
– Igaznak tűnik a pletyka?
– Jelenleg még nem ebbe az irányba mutat a dolgok állása, és remélem, hogy nem csak időlegesen, hanem hosszú távra is létjogosultságot kap a bajai főiskola. Felmerül bennem azonban a kérdés, hogy a legegyedibb és hosszútávon is a legkeresettebb képzést adó vízügyi szakokat nem-e az EJF kivéreztetése miatt választják le és integrálják az NKE-hez? És nem része-e a kivéreztetésnek, hogy a tervek szerint elveszik a főiskolától a modern Bajcsy-Zsilinszky úti épületet, az ottani képzést visszaköltöztetve a Szegedi útra?
– Dehát másfél éve költözött a Bajcsyra a teljes főiskola, üresen hagyva a Szegedi úti épületet.
– Igy van. Most visszaköltöztetik őket. Felújítják a Szegedi úti épületeket. Őrültnek tűnő kapkodás, ugye? Nyilván komoly pazarlás is, elég magát a költözés költségét és a dolgozók idegi energiáit nézni. Sajnos nem egyedi esetről van szó, országosan hasonló fejetlenség tapasztalható.
– Mit lehet tudni az ide tervezett határvadász-képzésről?
– Az a hír járja, hogy a Belügyminisztérium szemet vetett a képzés helyszínéül Bajára. Erről, ahogy a Főiskola további sorsáról is azonnal írásbeli kérdést tettem fel az illetékes minisztereknek, szóban is kérdezni fogom őket. A bajai felsőoktatás számomra nagyon fontos, hiszen erős helyi felsőoktatás nélkül nincs vidékfejlesztés sem. Egy felsőoktatási intézmény a térség szellemi, kulturális, gazdasági központja, munkahelyet teremt, vállalkozásokkal működik együtt. Ezért kell megmenteni a bajai felsőoktatást is az elsorvasztástól. Bajának sok jeles személyiséget adott a tanítóképzés és a Főiskola. Gondoljunk csak például Czirfusz Ferencre, Bartsch Samura, Bellosits Bálintra!
– Szerinted volt a hétfői felszólalásodnak szerepe a keddi delegáció Bajára érkezésében?
– A delegáció érkezése korábban egyeztetve vott, ez nem az én érdemem, de abban, hogy ezen az egyeztetésen kimondták, hogy megmarad az Eötvös József Főiskola és nem lesz alárendelve más város felsőoktatási intézményének, abban jelentős szerepe volt a hétfői felszólalásomnak, de a sugopart.hu hírverésének is. Ezek hatására ugyanis érzékelték Budapesten, hogy ez bizony a bajaiaknál “kiütné a biztosítékot”, így hátrébb húzták az agarakat.
– Mit tervezel következő lépésként az ügyben?
– Levélben felkerestem Zsigó Róbertet, jó lenne ugyanis, ha nemcsak én tennék a bajai felsőoktatásért. A térség képviselete az ő feladata is, ezért illene tennie valamit. Együttműködést ajánlottam neki, ugyanezt kértem tőle. Hiszek abban, hogy ilyen ügyek érdekében felül kell tudnunk kerekedni a pártpolitikán.
Ugyancsak levélben fordultam a bajai polgármesterhez és a képviselő-testület tagjaihoz. Kértem őket is, hogy közös nyilatkozattal álljanak, álljunk ki a város felsőoktatása mellett, továbbá segítsenek tájékoztatni a bajaiakat a főiskolát érintő eseményekről. Közös ügyünkről van szó.
– Köszönjük a válaszokat!
– Igyekszem minden bajai ügyet képviselni a parlamentben és örülök, ha tudok segíteni minden itt élő emberen.
Ikotity István Fotó:www.kozpontban.hu
Ikotity István ezt a levelet juttatta el a bajai képviselőtestület tagjaihoz:
Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Képviselő-testület!
A hírek szerint komoly átalakítás előtt áll az Eötvös József Főiskola. Városunk felsőoktatási intézményének egy részét elveheti a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Főiskolánk elveszti a Vízellátási és Környezetmérnöki Intézetet és a Vízépítési és Vízgazdálkodási Intézetet, vagyis a teljes vízügyi képzést, a modern Bajcsy-Zsilinszky úti épületegyüttessel együtt. A megmaradó, de magukra hagyott pedagógusképző, Nemzetiségi- és Idegennyelvi, valamint Gazdálkodási Intézeteket visszaköltöztetik régi helyükre a Szegedi útra.
Mindezek a változások nem tudjuk, hogy javára, vagy kárára válnak városunknak, de a bizonytalanság, ami körüllengi a változásokat mindenképpen káros. Kérem, működjünk együtt és próbáljunk együttműködést kérni az átalakítást tervező minisztériumtól. Tegyük ezt a lakosság informálása és a városunk számára legelőnyösebb helyzet megteremtése érdekében. Magam részéről írásban és szóban is igyekszem információhoz jutni és az ügy érdekében tenni. Ennek eredményéről tájékoztatni fogom Önöket, ugyanezt kérem tisztelettel Önöktől is.
Úgy gondolom, hogy az Eötvös József Főiskola megmaradása és fejlődése olyan közös ügyünk, amiért közösen kell kiállnunk. Ne hagyjuk városunk főiskolájának feldarabolását, intézeteinek és új épületének elvételét. Mi bajaiak abban vagyunk érdekeltek, hogy városunknak saját, erős, fejlődő felsőoktatási intézménye legyen!
Bízom benne, hogy sikerül megmentenünk Főiskolánkat. Ehhez kérem a Polgármester Úr és a Képviselő-testület közös fellépését is.
Üdvözlettel,
Ikotity István, országgyűlési képviselő
Baja, 2016. november 17.