2024. November 23. Kelemen, Klementina

Közélet

Miért van büdös a Gázgyárnál?

Antal Tibor | 2015. Augusztus 05. 16:21:12 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

 

Pár hete elviselhetetlen kátrány szerű  szagot lehet érezni  a volt gázgyárnál zajló földmunkák közelében.

Leginkább az újvárosiak szenvednek, de a Sugovica parton se csúsznak ettől többen a csúszka pályán, és a széljárástól függően sokkal messzebb  is eljut a szag.

 

Ma megkerestük az ügyben Benkő Henriettát a GDF SUEZ Energia Magyarország Zrt.kommunkikációs szakértőjét, akitől gyors választ kaptunk:

 

A bajai résfal építése közben egy eddig ismeretlen, föld alatti betontartályban pakurát találtak az építést végző szakemberek, ez okozza a szagot.
A pakurát és a környező földtömeget, ahová ez átszivároghatott, pár napon belül elszállítják a szakemberek, így a szag hamarosan megszűnik.
A pakura nem káros az egészségre, ám a kellemetlen szagért elnézést kérünk az ott lakóktól és dolgozóktól egyaránt.

Ezúton is köszönjük a környékbeliek türelmét, és örömmel tájékoztatjuk a Súgóparti Hírek olvasóit arról, hogy az építés a tervezettnél sokkal kisebb zajhatással jár.

 

 

De mi az a pakura?

 

A wikipedia szerint:

 

A Pakura párlási maradék.

Kőolaj finomítással nyert termék.

Sötétbarna, sűrű folyadék, visszamaradó anyaga az aszfalt; krakkolással rövidebb láncú szénhidrogéneket állítanak belőle elő.

 

Az erettsegi.com ennyit írt róla:

 

Legalul a kazánban marad a desztillációs maradék a pakura.

 

Pakura hasznosítása:

  • erőműben elégetik
  • vákuumos lepárlás: ha a desztillálóból a levegőt kiszívatjuk, csökkentett légnyomású állapot következik be, ez a vákuum. Vákuumban az összetevők forráspontja lecsökken, és a molekulák elbomlás nélkül alacsonyabb hőmérsékleten frakcionálhatók.

 

Az ilyen vákuumos lepárlás termékcsoportjai:

  • vazelinek;
  • parafinok;
  • krakkolás: magas nyomáson katalizátorral hidrogéngáz bevezetésével a hosszú szénláncú szénhidrogének rövidebb szénláncokká töredeznek, azaz műbenzin állítható elő, amit krakkbenzinek nevezünk. A krakkolás termékei a krakkbenzin és a krakkgáz, amely a CO+H2 1:1 arányú keveréke. Ezt víz hozzáadásával állítják elő. Az olefinipar igen fontos alapanyaga.

 

A gyerekek azonban csak rajzfilm hősként ismerik Pakurát…