Közélet

Különleges vendég a Sugovicán: egy okosbója figyeli a víz minőségét a héten

Goda Zoltán | 2025. Július 07. 11:29:58 | Utolsó frissítés: 1 perc

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kevés hazai város mondhatja el magáról, hogy egy ilyen páratlan szépségű víz kanyarog a szívében, mint a Sugó. Egyszerre szabadstrand, hajózóút, horgászvíz, számos vízisport helyszíne partja pedig egy impozáns méretű rekreációs tér, ahol naponta százak, ezrek találkoznak, sportolnak, vagy csak sétálnak ki a Türr-emlékműig és vissza. Klímaszabályzó hatását pedig bárki érezheti a saját bőrén, ha egy forró nyári délutánon a főtérről lesétál árnyas partra.

A Sugovica állapotának megőrzése mindannyiunk közös ügye, a feladat pedig egyáltalán nem egyszerű. Egyik végén zárt, sekély holtág, amelynek vízszintjét a Duna mindenkori szintje határozza meg, a változatos funkciók pedig sokféle terhelést is jelentenek számára. Hajlamos a feltöltődésre, a vízminőségi rétegződésre, a szervesanyag-terhelés pedig sokszor eutrofizációt, algavirágzást indít el. Sajnos időről-időre – különösen a nyári hónapokban és olyan alacsony vízállás esetén, mint amilyen a mostani – tapasztalható a vízminőség gyors romlása, amelynek csak egy jelentősebb dunai árhullám képes véget vetni.

Jelentősége ellenére a Sugó vízminőségét meglehetősen ritkán, a nyári félévben és csak a fürdőzés szempontjából vizsgálják, nincs folyamatos, széleskörű vízminőség-kontroll, az esetleges negatív hatású folyamatokat pedig adatok hiányában nem lehet előre jelezni.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara kiemelt feladatának tartja a hazai természetes vizek minőségének megfigyelését, kontrollját és ez persze különösen igaz, a helyben található vizeinkre. Egy kutatás keretén belül, most egy olyan eszköz kerül a vízre, amely Magyarországon teljesen egyedülálló. Az LG Sonic EWS monotoring bója egy úszó, napenergiával működő rendszer, amely valós időben képes vízminőség-ellenőrzést végezni, különböző vizsgálatokat végrehajtani és az esetleges változásokról értesítést, riasztást küldeni. Az eszköz olyan fontos paraméterek változását követi nyomon, mint a vízmélység, a hőmérséklet, az oldott oxigén, a pH, zavarosság és a vezetőképesség, a nitrát-, vagy a foszfát-koncentráció, de folyamatosan figyeli a zöldalgák, a kovaalgák és a cianobaktériumok jelenlétét és mennyiségét is. A rengeteg mérési eredményt a Föld számos pontján működő hasonló eszközök adataival együtt gyűjti és ezek elemzésével folyamatosan fejleszti és optimalizálja azokat a prediktív algoritmusokat, amelyek az előrejelzésben játszanak szerepet.

A monitoring bója hétfőtől csütörtökig dolgozik majd a Sugovicán a Kagyló előtt létesített új kikötő mellett. Ezen időszak alatt bárki számára megtekinthető, a Víztudományi Kar kutatói pedig a helyszínen készséggel adnak bővebb tájékoztatást az eszköz működéséről. Már csak ezért is megéri elsétálni a Kagylóig.- írta Goda Zoltán az NKE Víztudományi Karának közösségi oldalán.