2024. 1. Fülöp, Jakab

Közélet

Ez történt Bács-Kiskun megye ingatlanpiacán az elmúlt három hónapban

Ingatlannet.hu | 2020. Július 20. 17:36:00 | Utolsó frissítés: 4 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Az elmúlt hónapok során az áprilisi hónapban igencsak érzékelhető volt még a járványhelyzet hatása a Bács-Kiskun megyei ingatlanpiacon is. Azt követően viszont sok helyen újra az árak emelkedése került előtérbe.

Korábban már bemutattuk az Ingatlannet.hu segítségével, hogy hogyan alakult az ingatlanpiac 2020 első három hónapjában, most pedig szemügyre vesszük az azt követő időszak változásait is. Akkor még az érezhető árcsökkenésé volt a főszerep, most viszont jóval több áremelkedést tapasztalhattunk az elmúlt három hónap során.

Vegyesen alakult a családi házak átlagára az elmúlt hónapokban

Áprilistól júniusig a vizsgált településeken láthattunk drágulást és árcsökkenést is. A családi házak tekintetében – Kalocsa, Baja és Kecskemét kivételével – még mindig az árak csökkenése volt jellemző. Kiskunhalason nagyon minimális, csupán 3 ezer forintos csökkenés történt a négyzetméter árakban. Az elmúlt három hónap során Kiskunfélegyháza területén már 10 ezer forintos mérséklődés volt elkönyvelhető a négyzetméter árakban.

A legnagyobb mértékű árnövekedés Kecskeméten következett be, melynek köszönhetően 359 ezerről 374 ezerre emelkedett a családi házak négyzetméter ára. Kalocsán csupán 6 ezer forinttal növekedtek az átlagárak, így elérve a 158 ezer Ft/m2-t. Baján volt látható a legkisebb mértékű drágulás, hiszen itt egy 4 ezer forintos változás következtében a júniusi átlagárak elérték 180 ezer Ft/m2-t.

A téglalakások bizonyultak mindenhol a legdrágábbnak

A tégla építésű lakások ára magasan megelőzte mind a panellakások, mind a családi házak átlagárait az összes megfigyelt település tekintetében. A legdrágábbak minden bizonnyal a kecskeméti lakások voltak, hiszen ott júliusban az átlagáruk már elérte a 477 ezer Ft/m2-t. A legnagyobb mértékű drágulás ennek ellenére Kalocsán és Kiskunhalason történt. Ezeken a településeken a 14-20 ezer forintos négyzetméterár növekedés következtében az átlagárak elérték a 251 ezer, illetve a 272 ezer Ft/m2-t.

Baján áprilisról májusra még növekedtek az árak, majd a júniusi hónapban már csökkenés szemtanúi lehettünk. Így a bajai téglalakások átlagára áprilisban még 262 ezer Ft/m2 volt, majd júniusban ez az összeg már meghaladta a 270 ezer forintot is. Kiskunfélegyházán egy májusi árcsökkenést követően júniusra már újra visszarendeződtek az átlagárak az áprilisi szintre, így az ottani árfekvés 280 ezer Ft/m2-re voltak tehető.

Ez történt a panellakások átlagárával

A legnagyobb mértékű árnövekedés a Kiskunfélegyházán megtalálható lakások átlagárában volt megfigyelhető, mivel itt 26 ezer forinttal emelkedett a panellakások kínálati ára az elmúlt három hónapban, így elérve a 280 ezer Ft/m2-t. A legnagyobb mértékben pedig a bajai panelek négyzetméter ára csökkent: 247 ezer forintról 235 ezer forintra. Kecskeméten minimális csökkenés volt jellemző, Kiskunhalason és Kalocsán pedig egy kisebb drágulást tapasztalhattunk.

Bács-Kiskun megyében is csökkent az építőipar volumene

A KSH Fókuszban a megyék című rovatából kiderült, hogy megyénkben is visszaesett az építőipar volumene a tavalyi azonos időszakhoz képest. Megyénk építőipari vállalkozásainak termelési volumene 2020 márciusában 18 százalékkal volt alacsonyabb mértékű, mint a 2019-es év azonos időszakában. Fontos viszont kiemelni, hogy ehhez nem feltétlenül csak a járványhelyzet hatásai vezettek.

hozzászólok