2024. November 6. Lénárd

Közélet

Egyedülálló régészeti leletek!

Antal Tibor | 2016. November 24. 18:29:19 | Utolsó frissítés: 8 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Érdekes színfolttal indult a mai képviselőtestületi ülés. Kovács Zita, a Türr István Múzeum igazgatója két fiatal hölgyet mutatott be, név szerint Andrási Réka régész – muzeológust, aki kiváló diplomával végezte el a Szegedi Tudomány Egyetem régész szakát, és az országos tanulmányi versenyen is maximális pontszámmal nyert a tavalyelőtti évben. Nem mellékesen 2016. január 1-je óta a bajai múzeumot erősíti. Valamint Pencz Rózsa falkép restaurátort, akit márciustól külső forrásból biztosított bérből tudnak alkalmazni.

 

 

A bemutatás apropója, hogy 2016. október 10-14. között Érsekcsanád – Szentgyörgy – dűlőn mentő  feltárást végeztek a Kecskeméti Katona József Múzeummal közösen, és igen jelentős leleteket találtak, aminek egy részét el is hozták bemutatásra a testületi ülésre, valamint vetítéssel egybekötött rövid ismertetőt tartottak.

 

 

Érsekcsanád – Szentgyörgy – dűlő Érsekcsanádtól 2.5 km-re található egy szántóföldön. Egy középkori faluról van szó, melyről írásos források vannak 1408-ból, 1411-ből és 1467-ből. 1560-ra viszont a törökök elpusztították. A két hölgy figyelmét Szabó Zsolt engedéllyel rendelkező fémkereső hívta fel a terepre, mely után megkezdődött az ásatás. Érsekcsanád község egy árokásó géppel segített a 4×4-es szegély megnyitásában, és már az első nap előkerült két égetett folt, valamint faltöredékek, beomlott falak, illetve egy csontváz is amit utólag ástak be a templomba. Nem lehetett kellemes halála az illetőnek, mivel keze – lába össze volt kötve, és el volt törve, valamint feltehetően fel is akasztották.  Ezt követően egy felszentelési keresztet is találtak, és ekkor derült ki, hogy templomról van szó.

 

A felszentelési kereszt

 

Több középkori tárgy is előkerült, például egy kapa ami szépen megmaradt, illetve kisebb festett faltöredékek,  rengeteg csonttöredék került elő a szelvényből, így feltételezhető, hogy egy úgynevezett osszárium, azaz csontgyűjtőhely is található a lelőhelyen. Annak idején ha megtelt a temető akkor  összeszedték a csontokat és egy helyre tömörítették.

 

 

A második nap nem tudták folytatni az ásatást, mivel esett az eső, így letakarták a szelvényt. A harmadik nap már viharossá fordult az időjárás, így inkább hozzákezdtek a leletek konzerválásához.

A negyedik nap előkerült egy különleges láda lakat, melyekhez hasonlót az 1500-as években egy nürnbergi lakatos készített. A zárszerkezetet azóta a Képzőművészeti Egyetemen restaurálják és konzerválják.

Az ötödik nap a munka vége felé egy gyönyörű vésett dicsfényt találtak a falakon, amin valószínűleg Mária fogja a kis Jézust. Erről UV fényes képeket fognak készíteni, mely feltehetően előhozza az arcokat is.

 

A bekerült kerámia, fém leletek restaurálását Sultis László végzi.

 

Fontos még megemlíteni, hogy a Szegedi Tudomány Egyetem együttműködésével talajradar műszeres vizsgálat készült, amiből kiderült, hogy nem sokkal a feltárt szelvény mellett egy 10×20 méteres kőtemplom is volt, melynek gyönyörűen megmaradtak az alapjai.

 

 

Az eredményeket így összegezték a lányok:

 

-Országszerte az első eset, hogy ilyen kiégett paticsfalú festett templomot sikerült feltárni. Eddig csak írásos forrásokból  lehetett tudni, hogy léteztek ilyenek.

– Nem sok ilyen nagy méretű osszáriumot (csontgyűjtőhelyet)  találtak még régészek a környéken.

– 10×20-as kőtemplom alapjai is rendkívüliek.

– A templom körül egy hatalmas temető van, amiben legalább 4 – 5 rétegben találhatóak sírok, tehát több száz sírról van szó.

 

Gratulálunk, és így tovább!