2024. November 21. Olivér

Közélet

Az álneves kommentelők már Baját is támadják!

Antal Tibor | 2018. Január 22. 17:16:30 | Utolsó frissítés: 7 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Hosszú Katinka az év sportolója díjjal Fotó:MTI

 

Január 12-én pénteken tettük közzé a Magyar Távirati Iroda cikkét, mely arról tudósított, hogy Hosszú Katinkát immár hatodik alkalommal választották az ország legjobb női sportolójának.  Egy MTI által megírt cikkről van szó, amit többek közt a város honlapja is átvett. Annyi változtatást eszközöltünk benne, hogy alcímként a “de Shane Tusup vitte el a Show-t ” választottuk. Mivel a gála egyik legemlékezetesebb pillanata volt, hogy Katinka amerikai edzője a nyelvünket nem beszélő  Shane Tusup magyarul olvasta fel a levelét, melyben elnézést kért mindenkitől korábbi viselkedéséért. Nem csak mi tartottuk fontosnak az esetet, az egész országos sportsajtó erről beszélt.

 

A cikk:

http://sugopart.hu/sport/hosszu-katinka-hatodszor-az-ev-sportoloja

 

A cikket facebook oldalunkon 114-en lájkolták, honlapunkon pedig 127-en, hozzászólás azonban nem érkezett fél napig. Aztán  17 percen belül 6 darab, és eléggé összecsengett a mondanivalójuk: miért sztároljuk Tusupot? Mivel közel azonos időben estek a hozzászólások, és nagyon hasonlóak voltak, ezért gyanút fogtunk, hogy valamiféle szervezettségről van mögötte, és utána néztünk tulajdonképpen miről van szó.

 

Az általunk  elrejtett hozzászólások

 

Nos, gyorsan kiderült, hogy a hat hozzászóló közül csak kettő valós személy (az ő véleményüket meg is tartottuk), négy azonban álnév alatt írogató internetes troll, akik csoportos fellépésükkel azt a látszatot akarták kelteni, mintha az emberek többségének nem tetszene a cikk. Az ő hozzászólásokat elrejtettük, és kitiltottuk őket az oldalról.

 

Miért is és kikről van szó?

 

Tisztázzuk a troll szó jelentését a wikipédia segítségével. A troll az internetes szlengben olyan személy megnevezése, aki provokatív, ingerlő módon, tárgyhoz nem tartozó üzenetekkel bombáz egy internetes közösséget, vagy személyes hitbeli meggyőződését ellentmondást nem tűrő, pökhendi erőszakossággal sulykolja, azzal a konkrét szándékkal, hogy más felhasználókból heves reakciókat provokáljon ki, vagy más módon zavarja, lehetetlenítse el a témába vágó eszmecserét, esetleg embereket, szervezeteket médiumokat járasson le rosszindulatú módón.

 

Amikor valaki álnévvel regisztrálva és nem róla készült profilképpel szól hozzá, ráadásul ezt csoportosan teszi, az nem egy olyan fórumra való, ahol mindenki a saját nevével – képével szerepel (egy – két kivétellel lehet, de innentől figyelni fogunk). Hogy mennyire gusztustalan dologról van szó, az a legszembetűnőbben a Hajdú Emese álnév alatt írogató hölgy múlt heti profilképével kapcsolatban tudjuk önöknek elmagyarázni, amit azóta lecserélt.

 

Hajdú Emese profilképét egy amerikai honlapról szedték le, a fiúk meg bedőlnek a nem valódi fotónak

 

 Emese elsőre valós személynek tűnik, hiszen sok ismerőse van, viszont igazából ez csak annak köszönhető, hogy bejelentkezett egy társkereső csoportba, és mivel csinos lányról van szó, sok férfi jelöli.  A google képkereső alkalmazás segítségével viszont gyorsan kiderítettük, hogy a fotót az amerikai Daily Mail újság portáljáról szedték le. A hír arról szól hogy a Cigány nővérek című Valóság Show főszereplőjét JoAnn Wells-t letartóztatták.

 

A kép eredetileg egy amerikai portálon szerepelt

 

Az eredeti cikk ahonnan leszedték a képet ide kattintva olvasható.

 

Egyébként a hölgy új profilképe is Joann Wells-ről készült, amit szintén esznek a fiúk. 

 

 

Egyébként “Emese” hozzászólását már a stílusa alapján is le lehetett volna tiltani.

 

Dióhéjban a többiekről: Márfai Irént közvetlenül a hozzászólása előtt regisztrálták be. Négy ismerőse van, köztük Hajdú Emese, Kunvári Béla János akik részt vettek ebben az akcióban, valamint még két troll. Kicsit átböngészve a kapcsolati rendszert úgy tűnik egy az egész országra kiterjedő egész trollhadsereg részével volt dolgunk. Kunvári Béla János magyar zászlós profilképével, és Nagy – Magyarország hátterével gyakorlatilag nem is csinál titkot belőle hogy troll, és más képe nincs is fent. Ismerőseit viszont nem lehet megnézni, más trolloknál viszont látszik hogy ismerik őt. (Pl: Hajdú Emese, Márfai Irén). Szabó Krisztián pécsi férfi, is az akció előtt két nappal töltötte fel profil és borítóképét a facebookra, 40, a facebook szerint új ismerőse közt csak baranya megyeiek vannak, pl. fidesz politikusok, valamint egy bajai virágbolt és vitaminbolt, így kíváncsiak vagyunk hogy talált azonnal a cikkünkre. Őt is szintén már a stílusa miatt le lehet tiltani.

 

Mire jó egy ilyen akció?

 

Ez jó kérdés, mert szerintünk semmire, de úgy látszik mások ezt másképp gondolják. A Fidesz bajai propaganda oldala a Bajai Nemzeti Oldal például január 15-én hétfőn egy cikket is írt az esetről “Katinka mi veled vagyunk” címmel amit azóta a facebookon, pénzt nem sajnálva meg is hirdetett a bajai lakosság körében, hogy minél többen elolvassák.

 

A válaszaink a következőek a BNO kérdéseire:

 

 

1. “Miért van az, hogy egy cikkíró fontosabbnak tartja egy olyan edző futtatását, aki bajai gyerekek előtt Pass Ferenccel trágárul üvölt, mint városunk büszkeségét, Hosszú Katinkáét?”

 

– Egyáltalán nem fontosabb. Katinka újabb sikere volt a főcím.  Shane magyar nyelvű bocsánatkérése mellett azonban mi sem mehettünk el szó nélkül, hiszen ez volt a nagyobb hír az egész ország számára, a maga váratlanságával, Katinka újabb győzelme viszont papírformának mondható.  Egyébként mi beszámoltunk Shane Tusup bajai kirohanásáról is, a BNO fideszes propagandaoldal, akkor ezt nem tartotta fontosnak.

 

2. “Miért van az, hogy aki ennek hangot ad, annak törlik a véleményét?”

 

–  Nem azért töröltük mert nekünk nem tetszett, hanem mert  álnéven – nem saját képpel történt az írogatás, ráadásul mindez szervezetten. Két hasonló véleményt amit valós személy írt, természetesen nem töröltük. Hírportálként igyekszünk teret adni a véleménynyilvánításnak, pro-kontra, csupán akkor rejtünk el kommentet, ha az személyiségi jogokat sért, nem a kulturált véleménynyilvánítás keretei közt történt,  trágár szavakat tartalmaz, vagy hamis profillal írja valaki. 

 

Egyébként a BNO cikkében szereplő képernyőfotóról kiderült, hogy feltehetően akkor is készült volna hír a dologból, ha nem rejtjük el a hozzászólásokat, hiszen a fotót még a hozzászólások elrejtése előtt készítették (pedig mi elég gyorsan reagáltunk). Miután már elrejtettük a hozzászólásokat csak az láthatja őket, aki ismerőse minden hozzászólnak, vagy a tudatosan megtervezett trolltámadást rögtön dokumentálták. Ami természetesen nem ritka, mert rengeteg cikk szól arról, hogy világszinten és itthon is óriási, központilag irányított  trollhadsereget üzemeltetnek pl. a kományok a nem kormánypárti médiumok, politikusok és szervezetek támadására, melyben kötelező a kommentek dokumentálása, mert ez után kapnak ellentételezést a trollok. 

 

 

A Bajai Nemzeti Oldalon látható képernyőfotóról látható hogy 17 perc leforgása alatt támadott a troll kollekció Az utolsó negatív hozzászólás után valamiért dokumentálni kellett az akciót

 

Egyébként a letiltás a Bajai Nemzeti Oldaltól sem áll távol, hiszen Szávuj Miklós, a Bajai Hírhatár főszerkesztője például egy idő után nem szólhatott hozzá a cikkekhez a 2014-es önkormányzati választások előtt, miután feltehetően szintén trollokkal került vitába.

 

 Forrás:Szávuj Miklós facebook oldala

 

3. “Miért van az, hogy mindez egy olyan oldalon történik, amelynek az állítólagos gazdája liberális elveket vall és a sajtószabadság hiányáról papol?”

 

– A Sugóparti Hírek a Sugópart Alapítvány kezelésében áll, amelynek nem tagjai politikusok. Egyébként másokkal ellentétben a kiegyensúlyozott tájékoztatásra törekszünk. Ezzel kapcsolatban hamarosan közzétesszük, hogy a tavalyi évben a különböző politikai erők mennyit szerepeltek portálunkon. Még valamit kiemelnék ezzel kapcsolatban: mint szinte minden cikkünknél, ennél és ki van írva a szerző a bal felső sarokban. (jelen esetben Antal Tibor). A Bajai Nemzeti Oldal cikkének szerzője viszont az anonimitás mögé rejtőzik, illetve ennyit közölnek: “Az alábbi bejegyzést egy olvasónktól kaptuk, amelyet az eredeti helyén már nem olvashatunk, de felveti a fenti kérdéseket.”

Nos, az eredeti helye ennek a hozzászólásnak biztos, hogy nem nálunk volt.

 

 

A trollok támadása világjelenség, főleg politikai kampányidőszakban aktivizálják őket.  De továbbra is biztatjuk olvasóinkat, hogy ne tartson ez vissza senkit a véleménynyilvánítástól, a közösségi médiában való eszmecserétől, hiszen akkor a trollok elérik céljukat, hogy befolyásolják a közvéleményt és provokáljanak. Viszont kérjük jelentsék nekünk, ha posztjaink alatt bármilyen trágár, furcsa, vagy trolltámadásra utaló jelenséget észlelnek, hogy ellenőrizhessük. Köszönjük.