2025. 3. Benjámin, Genovéva

Közélet

A vízügy elkezdte a vízpótlást

Országos Vízügyi Főigazgatóság | 2024. Szeptember 25. 18:45:54 | Utolsó frissítés: 3 hónapja

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Az apadás megindulásával a vízügy elkezdte a vízpótlást a kezelésében lévő állami területeken, a magántulajdonban lévő földeken ez csak a tulajdonos hozzájárulásával lehetséges

Budapest, 2024.09.25. szerda – Paks felett már mindenhol a fokozatok szintje alatt állnak a vízmércék. A tetőzést követően, vagyis azzal, hogy elindul az apadás, megkezdhetjük a vízpótlást az állami tulajdonú és a vízügy kezelésében lévő területeken. Máshol ezt nem tehetjük meg, de folyamatosan zajlanak a tárgyalások a tulajdonosokkal a hozzájárulásról.

A hétfőn átvonult hidegfront miatt a Duna vízgyűjtőjén, illetve helyenként itthon is volt csapadék, de sehol sem hullott jelentős mennyiség. A legfrissebb előrejelzések alapján csütörtökön érkezik a következő front, amely várhatóan további esőt és jó néhány fokos lehűlést okoz, de ez már nem befolyásolja az árhullám levonulását. A felső vízgyűjtőterületeken lassan már mindenütt stagnál a vízállás, és várhatóan néhány napig ez lesz jellemző a folyó hazai felső szakaszára is.

A Lajta vízszintje Mosonmagyaróvárnál valószínűsíthetően ma az I. fok alá csökken. A Rába Győrnél az árvízkapu megnyitása után gyors apadásnak indult, a vízállás ma reggel az I. fokú készültségi szintet sem érte már el.

Budapesten a Duna vízszintje tegnap már az I. fokú készültségi szint alatt volt és várhatóan még körülbelül egy métert fog apadni, majd egy-két napig itt is stagnálás valószínű. Az ütemes apadás hatására a Paks feletti szakaszon már mindenhol a fokozatok szintje alatt állnak a vízmércék. Pakson várhatóan a mai nap során az I., míg Baján és Mohácson holnapra a II. fok szintje alá süllyed a folyó vízszintje.

Az árhullám levonulásával, a szakemberek hazatérésével és a károk felmérésével párhuzamosan a vízügy végre elkezdheti a vízvisszatartást és a vízpótlást a folyó mentén is. Hangsúlyoznunk kell, hogy a laikus véleményekkel szemben, áradás közben, tehát az árvíz ideje alatt csak korlátozottan és akkor van mód a víz visszatartására, ha már látjuk az árhullám végét. Minden más veszélyeztetné a biztonságot. A tetőzést követően azonban vagy amint elindul az apadás, megkezdjük a vízpótlást azokon a területeken, amelyek a vízügy rendelkezésére állnak. Ezek az állam tulajdonában és a vízügy kezelésében lévő tározók, holtágak, mellékág-rendszerek, csatornák. Magántulajdonú termőföldeket, telkeket, birtokokat, valamint a településeket nem áraszthatjuk el. Az igénybe vehető szántóföldekről és más lehetőségekről folyamatosak a tárgyalások a tulajdonosokkal, várjuk a további jelentkezőket, de megállapodás hiányában a vízügy nem használhatja tározásra a területeket.

Ahol már megtörtént a dunai árhullám tetőzése, már zajlik is a vízpótlás, például a Szigetközben, a Ráckevei-Soroksári-Duna-ágban, és a Tolna vármegyei holtágakban. Ez utóbbi következtében jelentős mennyiségű víz érkezik a Faddi-, a Tolnai-, a Bölcskei-, valamint a Bogyiszlói-Holt-Dunába. Ugyanígy a mohácsi tetőzés után elindulhatott a vízpótlás a kölkedi és a bédai szivattyútelepen keresztül is. Mindezt természetesen az érintett önkormányzatokkal egyeztetve tesszük. Vízpótlás idején is elsőszámú szempont az árvízi biztonság és az, hogy ne terheljük túl az árvízvédelmi műtárgyakat, megőrizzük a zsilipek elzáró funkcióját.- írta az Országos Vízügyi Főigazgatóság közleményében.

Fotó: Dombori (OVF/Romet Róbert)