Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Október elején számoltunk be arról, hogy nagy bajba kerültek a vízisiklók a Sugovicán, ugyanis új magaspartfalnál használt kókuszos matracba rengeteg állat belegabajodott téli rejtekhely keresés közben és sok elpusztult.
Korábbi cikkünk:
http://www.sugopart.hu/kozelet/tomeges-siklo-pusztulas-a-magaspartnal
Lelkes állítvédők próbálták őket megmenteni, akiket egyszer mi is elkísértünk. Erről videó is készült.
Nos azoknak a siklónak, akik esetleg túlélték a katasztrófát, valahogy most kellene előbújniuk. De nem csak ez miatt foglalkozunk az üggyel, hanem mert a múlt csütörtöki várospolitikai fórumon ez is téma volt.
Egy elpusztult sikló a sok közül.
Mint Sárosi Györgytől a városháza szakemberétől megtudhattuk, “a kókuszos paplan alkalmazása során siklók, vagy más állatok csapdába esésével kapcsolatban eddig nem voltak tapasztalatai sem a gyártóknak, sem a környezetvédelmi hatóságoknak. Sem a tervező, sem a beruházó Baja város önkormányzat nem tudhatott arról, hogy ilyen problémák léphetnek fel az üzemeltetés során. A probléma felszámolása – legalábbis csökkentése – érdekében együttműködésre törekedünk az állatvédelemmel – természetvédelemmel is foglalkozó civil szervezetekkel, a terület rendszeres bejárásával próbáljuk megakadályozni az állatok pusztulását. Ehhez kérjük a lakosság, és az érintett megfelelő szakértelemmel rendelkező civil szervezetek segítségét , tevékenységüket koordinálva az önkormányzat szakembereivel, mivel nem csak az állatok megmentése a fontos, hanem a megépített rézsük állagának megóvása is.”
Sárosi György
Más kérdésekre is kaptunk választ a magaspartfallal kapcsolatban. Először is, hogy az eddigi kimosódásokat a tavasz folyamán a kivitelező cég díjmentesen fogja javítani, ahogy az időjárás megengedi.
A legnagyobb “lávaszerű” lecsúszás
Másodszor, hogy mi az a szemét a fűszőnyeg alatt, amit egy aktivista lefényképezett.
Szemét a magaspartfalban
” A munkálatok során kiderült, hogy az ingatlanok nagy részén a partfal oldalán jelentős feltöltések találhatóak, melynek egy részét az épületek veszélyeztetése nélkül már nem lehetett eltávolítani, valamint a lakók nagy része nem járult hozzá az ingatlanjából történő munkavégzéshez, így ezeken a helyeken a partfal kívülről megtámasztásra került a feltöltött tömörített rézsűvel.”
Mint megtudhattuk 30 ezer köbméter szemét és törmelék lett elhordva, és a kitermelt földanyag nagy része válogatás, és rostálás után újra beépítésre került. Tehát a szemét nem a visszahordott földben volt, hanem van olyan rész a felső rézsűn amit alapból a felsorolt okok miatt nem tudtak kitermelni.
2015.VI.9.
A magaspartfallal kapcsolatban Dani Gitta kérdezett, majd Sárosi György és Fercsák Róbert polgármester válasza után Barna György is jelentkezett hozzászólásra (hölgyeké volt az elsőbbség), aki keményen fogalmazott: “Tervezői szakmai hiányosságot látok, és ezt tudom mondani a hölgyeknek is a sikló ügyben. Én magam már szabadítottam ki vadkacsalábat, mert nem tudott felszállni a műanyagháló miatt. Ez kifejezetten olyan dolog, hogy ezekre a kérdésekre a tervezés során gondolni kellett volna a tervezőknek, mint ahogy arra is, hogy a hulladékot hogyan lehet eltávolítani, hogy ha a tulajdonosok nem engedik meg, hogy a területükön dolgozzanak.”
Barna György
A kimosódásokkal kapcsolatban pedig annyit mondott, hogy a visszatömörítések – hibajavítások nem fogják megállítani a suvadásokat, csak ha sikerül megoldani a vízelvezetés problémáját. Ez mellett kérdést intézett azzal kapcsolatban, hogy miként fog megvalósulni a fűnyírása a gondozása a rézsűknek, amire a városi gépe véleménye szerint nem alkalmas.
” A csapadékvíz elvezetés vonatkozásában van még tennivalónk és szakmai szempontból egyet lehet érteni, hogy hol kell csapadékvíz elvezetőket építeni még a partfal részein, ebben nincs köztünk vita, csak hogy ez a project ezt nem tartalmazta. ” – válaszolta Fercsák Róbert.
Fercsák Róbert
“A pályázat külön vízelvezető rendszerek építését nem tette lehetővé, mivel a területen előtte sem volt. Egyébként más töltéseknél sincs vízelvezető rendszer, és megállnak a Duna töltések az autópálya töltések is.”.. “Biztonsággal mondhatom, hogy ez a töltés amikor végre egyszer be fog füvesedni, és össze fog állni, egy ekkora volumenű földmunkánál vannak kisebb elmozdulások, a nedvesedés folyamán áthelyeződnek a súlypontok, repedések keletkeznek, ezeket kell az 5 éves garancia alatt javítani a kivitelezőnek. És ezzel a kivitelezővel és a műszaki ellenőrrel teljes egyetértésben vagyunk, tehát kezeljük ezeket a problémákat, és szerintem a végső állapot majd fogja bizonyítani, hogy ez az elképzelés jó. Ahol azonnali beavatkozást igényelt az az egy terület a volt Szeremlei utcai játszótéren összegyűlő nagy mennyiségű víz, arra találtunk egy közös megoldást a kivitelezővel, most az is beállt és működik az a vízelvezető rendszer.”- fogalmazott Sárosi György.
A legkritikusabb ponton, ahol több alkalommal, és legnagyobb mértékben sérült a magaspart úgy tűnik sikerült megoldani a problémát.
A rézsű fűnyírásával kapcsolatban azonban nem hangzott el válasz.