Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Vízi világ – vízbiológiai, kémiai bemutató
Március 22-én, a Víz Világnapján az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság munkatársai a Déri sétahajón tartottak ismeretterjesztő bemutatót. Az érdeklődő gyerekek látványos kísérletek segítségével ismerhették meg a víz fizikai-kémiai tulajdonságait. A mikroszkópból kamerával, élőben kivetítve láthatták a tanulók a vízben lebegő, egyébként méretük miatt szabad szemmel láthatatlan, apró planktonikus élőlényeket. Ezek között voltak egy-, és többsejtű növénykék (algák), parányi ostoros és csillós állatkák és baktériumok.
A vizekben lejátszódó kémiai és biológiai folyamatokról szinte csak akkor esik szó napjainkban, ha valamilyen havária esemény következik be (halpusztulás, mérgezés, oxigénhiány). A víz közelében élő ember, ha ismeri ezeket a folyamatokat, sokat tehet a jó vízminőség megőrzéséért. A Víz Világnap idei jelmondata a „Védd természetesen” így az egyes emberek szintjén is értelmezhető. Fontos ez azért is, mert Baja vízi város, az emberek közvetlen kapcsolatban vannak a felszíni vizekkel.
A szakemberek remélik, hogy a gyerekek a megfelelő időben kapott ismeretek birtokában jobban megértik a sérülékeny vízi környezet megóvásának szükségességét.
Múzeumlátogatással egybekötött ismeretszerző tanóra a Zsilipen
Az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Bács-Kiskun megyei Területi Szervezete szervezésében került sor március 21-én a Víz Világnap alkalmából múzeumlátogatással egybekötött ismeretszerző „tanórára” a „VÉDD TERMÉSZETESEN” témakörében. A Türr István konferenciateremben lebonyolított rendezvényen óvodások és több helyi általános iskola tanulója vett részt igen lelkes hozzászólásokkal és érdeklődéssel.
A gyerekek megismerkedtek a víz és a természetvédelem fontosságával, továbbá a Dunát a Tiszával összekötő csatorna és a hozzákapcsolódó csatornarendszer történetével, valamint a vízügyi szolgálatban hajdanán alkalmazott használati tárgyakkal. Az elméleti áttekintést követően a gyerekek megnézhették a Ferenc-tápcsatorna vízbeeresztő műtárgyát a Deák Ferenc zsilipet is.