2024. December 26. István, KARÁCSONY

Közélet

A KLIK-hez kerül a Gyakorló – Interjú az EJF rektorával

Sugóparti Hírek és MTI | 2015. Június 03. 13:52:28 | Utolsó frissítés: 10 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Április végén írtunk arról, hogy nyolc gyakorló általános iskolához hasonlóan a bajait is átvenné a KLIK. Akkor a lehetséges tárgyalások végkimenetele miatt az érintettek nem szólaltak meg. A döntés azonban megszületett és véglegesnek tekinthető. Maruzsa Zoltán felsőoktatási helyettes államtitkár keddi budapesti sajtótájékoztatón ismertette az átszervezés módját:

 

MTI: Valamennyi intézménynél a tárca és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) részéről az a vállalás, hogy változatlan profillal, anyagi kondíciók mellett és egységes működési rendben folytathatják a tevékenységüket, csak és kizárólag fenntartóváltásról van szó – hangsúlyozta. Pénzügyi megtakarítás nem volt célja az átszervezésnek – rögzítette a helyettes államtitkár. Hozzátette, létszámcsökkentés szintén nem merült fel, és nem látha okát, hogy az intézmények dolgozókat küldjenek el. Ilyen elvárás sincs, a tanulólétszám nem változik és mindenki az épületeiben marad – jelentette ki.
   
A bajai Eötvös József Főiskola Gyakorló Általános Iskolája mellett a Kaposvári Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Nyíregyházi Főiskola Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskolája és Alapfokú Művészeti Iskolája kerül a Klikhez.

Maruzsa Zoltán felidézte, hogy a véleményezési folyamat május közepén zárult le, az eredmények ismeretében május végéig folytatódtak a tárgyalások az érintett felsőoktatási intézmények, a gyakorlóiskolák és a tárca illetékes vezetői között – írja az MTI.

 

 

 

Minderről az EJF rektorát is megkérdeztük:

 

Mikor vált biztossá, hogy a bajai Gyakorló Iskola fenntartója a KLIK lesz?

 

Dr. Melicz Zoltán: 2015 áprilisában kaptunk értesítést arról, hogy az EMMI Felsőoktatási Államtitkársága az EJF Gyakorló Általános Iskolájának fenntartását átadná a KLIK-nek. Ekkor a Minisztérium azt kérte tőlünk, hogy ismertessük, hogy számunkra a változtatás milyen kockázatokkal járhat, illetve nyilatkoztassuk az iskolai testületeket (az alkalmazotti testület, szülőket és diákokat) arról, hogy mi a véleményük a változtatásról. Ezt megtettük, részletes háttéranyagok készültek, és a szavazást is lebonyolítottuk. A szavaztatás két körben történt, ugyanis az utolsó pillanatban két egyház részéről is érdeklődés mutatkozott az iskola iránt. A hivatalos értesítést a fenntartó kijelöléséről 2015. május 29-én kaptuk meg az EMMI-ből.

Hogyan kommentálnák ezt a döntést?

M. Z.: Értjük a döntés okait. A Baján „Gyaxi” néven ismert általános iskola köznevelési feladatokat lát el, ez a legfontosabb feladata. Ez tehát nem feltétlenül kell, hogy egy felsőoktatási intézmény keretein belül folyjon. Emellett azonban – és ez már a főiskola számára a legfontosabb – gyakorlati képzőhely is egyben. Itt történik a főiskolai tanító szakos hallgatók képzése is, itt van lehetőségük arra, hogy vezető tanárok iránymutatása mellett készüljenek a tanítói feladatok ellátására. Ezek a gyakorlati foglalkozások szükségesek ahhoz, hogy a főiskola jó tanítókat adhasson az ország számára. Erős gyakorlati ismeretek nélkül tanítóképzés elképzelhetetlen. Eötvös József, az iskola alapítója ezért is létesítette a gyakorlóintézményt a tanítóképző iskola mellé 1871-ben.

Tudomásunk szerint Ön tárgyalt a minisztériummal is, mit szeretett volna elérni az EJF?

M. Z.: Két alkalommal is tárgyaltunk a minisztérium illetékeseivel. A főiskolai fenntartás mellett érveltünk. Számunkra a legfontosabb az volt, hogy a gyakorlati képzésben ne történhessen fennakadás, az oktatási-nevelési munka tovább folytatódhasson, és a Gyaxi munkatársai ugyanabban a munkakörben dolgozhassanak tovább.

Hogyan zajlott ez a tárgyalás, volt-e egyáltalán beleszólása a főiskolának a döntési folyamatba?

M. Z.: Ismertettük a megtartás melletti érveinket, a váltás miatt szerintünk kialakuló kockázatokat. A minisztérium garanciákat ígért számunkra, melyeket írásban fognak rögzíteni az intézmény átadás-átvétele során. Ez megnyugtató.

Hogyan folytatódik ezentúl a pedagógusképzés az általános iskolában, lesz-e valamilyen változás ezzel kapcsolatban?

M. Z.: Reményeink szerint az átmenet zökkenőmentes lesz, és a szakmai munka változatlanul folyik majd tovább. Az iskola vezetésével és a tanárokkal a szakmai kapcsolat erős, a Gyaxi munkatársai elkötelezettek a színvonalas oktatásban. Ez így  jó, és ennek így is kell lennie. Ez a hivatástudat vitte és viszi előre az iskolát már nagyon hosszú ideje. Szeptembertől új szervezet fenntartásában fog működni: a forma ugyan változik, de a lényeg ugyanaz marad. Erre kértünk biztosítékot a minisztériumtól.

Mi a szülők és az általános iskola vezetésének a véleménye, velük tárgyaltak-e a döntésről?

M. Z.: Tisztában vagyok azzal, hogy a váltás sokak számára kérdéseket vetett fel: mi lesz az oktatási-nevelési munka színvonalával, milyen változást fog hozni a mindennapi munkában az új fenntartó? Az egyházi intézmények későn megérkező szándéka további kérdéseket vetett fel, melyek átgondolására és megválaszolására nem maradt elég idő. Én bízom a tantestület erejében és a szülők bölcsességében.

 

 

A Gyaxi szeptembertől Eötvös József Általános Iskola néven működik tovább.