2024. 2. Zsigmond

Közélet

A kilakoltatásra váró személyek száma meghaladhatja a 600.000 főt?

Kovács László | 2018. Május 11. 23:17:44 | Utolsó frissítés: 6 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Egy elgondolkodtató, és igen szomorú adatokat tartalmazó írást kaptunk Kovács Lászlótól, a Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesületének elnökétől.

 

Bács Kiskun Megyei Lakossági eladósodottsági adatok 2018.03.02 állás alapján

 

2017-ben országosan összesen 11.000 ingatlan került árverésre, illetve ezen belül körülbelül 1/3 része felvételt nyert az Eszközkezelőbe.

2018-ra ennek duplája, körülbelül 22.000 árverés várható azzal a különbséggel, hogy az Eszközkezelő kerete már betelt, tehát várható, hogy erre kormányzati intézkedésre már senki nem számíthat.

Országosan körülbelül 1.000.000 olyan végrehajtási eljárás van, amely közvetlenül az ingatlanokat is érinti, illetve a végrehajtás rákerült az ingatlanok tulajdoni lapjára. Ebben az esetben az ügyekben az esetek nagy részénél nem kerül sor árverésre, hanem csak enyhébb végrehajtási kényszer intézkedések következnek be.

A reális és még hátra lévő ingatlan végrehajtási eljárások száma körülbelül 120.000, amely a 90 napot meghaladó elmaradással bíró jelzáloghiteleseket veszélyezteti. Ennek körülbelül háromszorosa a gépjárműhitelek miatt, valamint a nehezen visszafizethető személyi kölcsönök miatt bekövetkező árverések száma.

Kérdés, hogy a társadalom meg tudja-e oldani ezt a problémahalmazt. Átlagos 4 fős családot figyelembe véve az esetleg kilakoltatásra váró személyek száma meghaladhatja a 600.000 főt.

 

Fotó:titokterminal.hu

 

A Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesület véleménye, valamint az MNB és a Bírósági Végrehajtói Kamara adatai alapján megyei szinten az alábbi adatok élnek 2018 március hónapban:

Bács-Kiskun megyében a végrehajtás alá vont ingatlanok száma az országos átlag szerint alakulnak, 1424 ingatlan van jelenleg nyilvántartva az elektronikus árverési felületen megyei szinten.

A 2018-as évre ez a szám még körülbelül a duplájára fog növekedni figyelembe véve, hogy még csak az év elején járunk. A fenti számból 1104 végrehajtás a folyamatos árverési szakaszban van, azaz ezek bármikor megindulhatnak, az ezen felüliek pedig jelen pillanatban elektronikus árverési felületen szerepelnek. Az egyéb végrehajtások száma megyei szinten körülbelül 40.000-re tehető. Az egyéb kategóriába elsősorban közüzemi tartozások és kisebb banki hitelek, valamint gépjárműhitelek tartoznak.

A legsúlyosabb helyzet a jelzálog hitelek esetében észlelhető. Az ügyek közös jellemzője, hogy a banki követelés már messze meghaladta a fedezetek értékét. Tehát valószínűsíthető, hogy az ingatlanok elvesztése után még jelentős további követelés is fennmaradhat.

Az Egyesület véleménye szerint ebbe a helyzetbe nem kell belenyugodni, hiszen a kamatok és járulékok jelentős növekedése a bankok részére jogalap nélküli hasznot biztosít, ez azonban kezelhető. A követelés mértéke sok esetben leszorítható a tőke összegére, illetve annál alacsonyabb szintre is.

A legtöbb követelés általános jellemzője, hogy jelentős, sok esetben irreális járulékokat tartalmaz. Az Egyesület azt javasolja, hogy ezekben az esetekben szakember bevonásával kezdődjön egyeztetés a hitelezővel a követelés csökkentése érdekében. A megyében hosszú távon úgy lehet kalkulálni, hogy a problémás jelzálog és gépjármú hitelek körülbelül 2 éven belül lezárásra kerülnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy a végrehajtások száma fokozatosan növekedni fog.

 

Az Önkormányzatoknak és nyilvánvalóan a kormányzatnak is függetlenül attól hogy azt ki alakítja, fel kell készülnie két nagy megyeszékhelynyi lakosság elhelyezésére.

 

További információk a www.bankikarosultak.hu honlapon találhatóak azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehet a követeléseket lejjebb szorítani, illetve a hitelezőkel megegyezni.

 

 

Kovács László

Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesület

elnök

 

 

 


hozzászólok