Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság a környezetkárosodás megelőzésének és elhárításának rendjéről szóló 90/2007. (IV.26.) Kormányrendelet 13. § (1) bekezdése alapján vízminőségi kárelhárítási gyakorlatot tartott 2018. június 25-én. A gyakorlat célja, részben a kárelhárítás műveleti végrehajtásában szerzett tapasztalati tudás elmélyítése, részben a vízminőségi kárelhárítással kapcsolatos feladatok, illetve aktuális jogszabályok ismertetése.
A 2018. évi gyakorlaton az ADUVIZIG Műszaki Biztonsági Csoportja, három szakaszmérnökségének és a Vízgyűjtő-gazdálkodási és Víziközmű Osztályának munkatársai, valamint a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Katasztrófavédelmi Hatósági Osztályának képviselője és a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal képviselője vettek részt. A nap folyamán a Szent László ÁMK vízügyi szakképzésén résztvevő diákjai testközelből tapasztalhatták meg egy vízminőségi kárelhárítási beavatkozás munkafolyamatait.
A gyakorlat rövid elméleti oktatással kezdődött, ahol a résztvevők átfogó képet kaphattak a vízminőségi kárelhárítással kapcsolatos feladatokról, illetve a vízügyi igazgatóság kárelhárításban betöltött szerepéről. Ezt követően lehetőség nyílt a gyakorlaton alkalmazott vízkárelhárítási anyagok és berendezések – KOMARA 20 olajleszedő berendezés, a SENTINEL Boom merülőfal és a SANOL olajfelszívó hurka – megtekintésére.
Az előadást követően egy elméleti környezetkárosodás kárelhárítási feladatainak végrehajtására került sor. A feltételezett káresemény szerint Érsekcsanád térségében ismeretlen eredetű olajszennyezés érte a Duna-völgyi-főcsatornát. A szennyezés a vízmozgás hatására a Duna-völgyi-főcsatorna torkolati szivattyútelepe, illetve a Duna irányába halad. A felszíni víztestek vízminőségének, illetve élővilágának védelme érdekében a feltételezett olajszennyezés lokalizálása és eltávolítása volt a feladat.