Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
A Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata Közgyűlése legutóbbi ülésén döntött a vármegyei kitüntető díjak odaítéléséről. Régiónkban az alábbi személyeket díjazták:
„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE LAKOSSÁGÁNAK VÉDELMÉÉRT DÍJ”
Faddi József – Sükösd
2009-től településőr, 2014 óta, mint mezőőr látja el tevékenységét az Önkormányzatnál. Munkája nyomán sikerült visszaszorítani a mezőgazdasági területen történő terménylopásokat. Csökkent a falopások száma, illetve nőtt a tettenérések száma, melyet megfelelő intézkedés követett. Segítségére van a rendőrségnek. Napi szinten járőrözik a település kül- és belterületi szakaszain. Éjszakai szolgálatot is szervez a polgárőrséggel együttműködésben. Jelzést követően perceken belül a helyszínre érkezik. Lakosok bizalommal fordulnak hozzá.
• Ossó János – Baja
1992-ben szerelt fel a Bajai Tűzoltóparancsnokságon. A mindennapi tűzoltási és műszaki mentési tevékenység a tűzmegelőzési, gazdasági és személyügyi szakterület irányítása mellett, széleskörű tapasztalatokat szerzett mind a dunai mind a tiszai árvízi védekezés során. 2012 áprilisa óta látja el a BKV Katasztrófavédelmi Igazgatóság Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltségén a kirendeltségvezetői feladatokat. “Baja Biztonságos Város” elnevezésű program keretében folyamatosan és szorosan együttműködik tűzoltóság a várossal.
BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE NEMZETISÉGEIÉRT DÍJ”
• Balatinácz István – Hercegszántó
1993 óta a ‘Hrvatski Glasnik’ bácskai tudósítója, főszerkesztő helyettese. Magyar Rádió pécsi szerkesztőségének horvát nyelvű bácskai tudósítója volt. Kezdetektől munkatársa a Croatica horvát internetes rádiónak. 1994-től napjainkig a Hercegszántói Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke. 2010 óta a a hercegszántói Vodica-Máriakert kegyhelyen a hagyománnyá vált Hármas Határ Horvát Zarándoklat főszervezője. Aktív szervezője a hercegszántói és a bácskai horvátok közösségi, kulturális és hitéletének. Horvát kulturális találkozókat, testvér önkormányzati kapcsolatokat, emléknapokat, író és olvasó találkozókat szervez.
• Schuszter Istvánné – Császártöltés
Fontos szerepet játszik életében a sváb hagyományőrzés. Fiatal kora óta gyűjti a régi császártöltési képeket és sváb recepteket. 2012-ben néhány töltési lakossal összefogva elkezdte gyűjteni a sváb szavakat és mondókákat. A sváb szótár megszerkesztésében és kiadásában kiemelt szerepet játszott. Először képviselője, majd elnöke lett a Német Nemzetiségi Önkormányzatnak. Általa felelevenedtek a régi sváb hagyományok, mint a sváb bál, a szüreti felvonulás. Részt vesz a sváb hagyományőrző táborok megszervezésében és lebonyolításában.
„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE NEMZETKÖZI KAPCSOLATAIÉRT DÍJ”
• Fekete András – Felsőszentiván
Gyakran megfordult Naszvadon, ősei szülőföldjén. Szakdolgozatához munkájának alapjai a családban történt gyűjtések. A felsőszentiváni ÁMK-ban betöltött intézményegység vezetői állása lehetőséget biztosított, hogy komolyabban elmerüljön a kitelepítés témájában. Bácsbokodon találkozott naszvadiakkal, akiket meghívott Felsőszentivánra, ettől kezdve mind gyakoribbá váltak a találkozások, és az események sora is bővült. 1995-ben Emléklapban részesítik a “Naszvadiak találkozója” keretében megtartott ünnepi fogadás alkalmából. Alapító tagja és elnöke a Rákóczi Szövetség Bácskai Szervezetének, mely tisztséget a mai napig ellátja. Ötletadója a “Felvidékiek találkozója” rendezvénynek.
Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Közgyűlése 2016 óta fejezi ki elismerését és megbecsülését a kommunista diktatúra 1945 és 1961 közötti időszaka áldozatainak és hőseinek, melynek jeléül döntött a dr. Szobonya Zoltán Megyei Emléknap alapításáról. Az Emléknap névadója dr. Szobonya Zoltán, Jánoshalma egykori jegyzője, az 1956-os vidéki forradalom egyik legnagyobb mártírjává, emblematikus alakjává vált Bács-Kiskun megyében.
Múlt pénteki ülésén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés döntött arról, hogy 2023-ban dr. Szobonya Zoltán Emléklapot kapott Dr. Horváth Teréz (Baja) és Preininger György János (Baja) is.
Gratulálunk mindenkinek!