2024. November 24. Emma

Közélet

Salmonellától a felújításig

Antal Tibor | 2017. Feburár 17. 17:58:14 | Utolsó frissítés: 8 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Megérkezett a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Bajai Járási Hivatalának határozata a Bányai Júlia Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakgimnázium és Szakiskolában december 21-én történt ételmérgezéssel kapcsolatban.  Az elsőfokon eljáró élelmiszerlánc felügyeleti hatóság  195.900 Ft bírsággal sújtotta az iskolát. Ebből maga a bírság 150.000 Ft, 45.900 Ft pedig a laboratóriumi  költségeket fedezi. Mivel az iskola nem fellebbezett, a határozat jogerőre emelkedett, és az összeget már be is fizették.

 

 

Az indoklásban szerepelt, hogy 2016. december 21-én az konyhán 236 főre készítettek ebédet, mely gulyásleves, aranygaluska vanília sodóval volt. Mindhárom ételből kimutatták a Salmonella Enteritidis PT 2 fágját.

A 236 főből a Népegészségügyi Osztály jelentése alapján 96 fő betegedett meg, nekik enterális panaszaik lettek, a jellemző tünetek: hányinger, hányás, hasmenés, láz, hasi görcsök voltak. A 96 megbetegedettből 4 fő feküdt korházban, további 6 főt a Bajai Szent Rókus Kórház Sürgösségi Betegellátó Osztályán láttak el. 

 

Az okok között kiderült, hogy az iskola tevékenységével megszegte  az élelmiszertelmelésre,  -előállításra, -feldolgozásra, – tárolásra, -szállításra és forgalomba hozatalára vonatkozó alább felsorolt előírásokat:

 

–   Az élelmiszer – vállalkozás működése során a külső és a belső környezetnek, az elhelyezésnek, az elrendezésnek, a méreteknek, a berendezéseknek, az eszközöknek, a technológiáknak, a termelési és tárolási kapacitásnak, a felhasznált élelmiszer, illetve élelmiszer – összetevők biztonságosságának , minőségének, az alkalmazott csomagolóanyagok, és fertőtlenítőszerek megfelelősségének, illetve biztonságos alkalmazásának, az alkalmazott személyek egészségének, szakképesítésének, illetve szaktudásának alkalmasnak kell lennie az élelmiszer-biztonsági és élelmiszer minőségi előírások betartásának folyamatos garantálására.

         

–    Az élelmiszert a termelés, a feldolgozás és forgalmazás minden szakaszában óvni kell bármilyen szennyeződéstől, amely az élelmiszert emberi fogyasztásra alkalmatlanná, az egészségre ártalmassá vagy olyan módon szennyezetté teheti, hogy az előállt állapotban ésszerűtlen volna a fogyasztását előírni.

 

A feltárt élelmiszer higiéniai élelmiszerbiztonsági hibák élelmiszer eredetű megbetegedés okozói lehettek.

 

A vizsgálattal kapcsolatban, és még sok minden másról a Bajai Szakképzési Centrum igazgatójával Virág Tiborral beszélgettünk.

 

Virág Tibor  a csütörtöki szalagavatón

 

–   A vizsgálat lezárult, a legutolsó aktus  február 15-én volt, ugyanis mivel pontosan nem találták meg mi okozta a fertőzést, ezért arra gondolnak, hogy valaki hordozhatta ezt a betegséget. Ami azért is valószínű, mert a legutolsó kolléga, aki negatív székletmintát tudott produkálni, az a múlt hét végén kapta meg azt a labortól. Meggyógyult, de több mint egy hónapig hordozta a baktériumot.

 Felkértem Dr. Zoltai Annát, a NÉBIH főigazgatóját, hogy tartsanak egy oktatást a nagykonyha szakácsainak, a szakács szakoktatóknak, de még a kalocsai iskolából is. ez meg is történt. Ez mellett az ÁNTSZ javaslatára csináltatni fogunk egy kockázat kezelési tervet, hogy hogyan kell kezelni egy ilyen válságot.

 

 Kép a szerdai oktatásról

 

– A NÉBIH egy korábbi válaszából megtudhattuk, hogy december 21-i menza-ebéd elkészítésével egy időben a konyhán tartózkodott  egy külsős csoport, akik jótékonysági célra főztek külső megrendelésre. Tulajdonképpen kikről van szó és mi történt?

 

–   Ezek a külső szakácsok nem idegen szakácsok voltak, hanem olyanok, akik innen mentek nyugdíjba. Minden évben volt élelmezés vezetőnk Brévai Ferencné vagy ahogy mindenki ismeri  Aranka néni vezetésével a mi konyhánkon készítik el azokat az ételeket, amit város a karácsonyi jótékonysági rendezvényein szoktak szétosztogatni. Most decemberben többször főztek, mint szoktak. A legutolsó főzésnél, ami az utolsó tanítási nap december 21-én történt meg, hogy időben valóban összecsúszott  az iskola főzése és az övék.  Ez máskor nem szokott előfordulni, általában csak a menza zárása után érkeznek.

         

–  Mikor lesz legközelebb aranygaluska a Bányaiban?

         

–  Azóta már egyszer csináltunk, de nem a nagykonyhán. De az a baj, hogy a salmonellát nemcsak az aranygaluskában találták meg ,hanem mindenben, ami eléggé megmagyarázhatatlan számunkra.

 

          

–  Evezzünk más témákra is. Köztünk szólva az iskola homlokzata nem a legjobban néz ki. Várható felújítás a közeljövőben?

          

–   Az iskola tetőszerkezete roppant mód elöregedett, és ezért beázik jó néhány helyen. Ennek a beázásnak volt a folyománya az, hogy az utcai fronton, főként az északin ahol rá is fagy a jég a vakolatfestésre, ott elkezdett potyogni a vakolat. Ez  2013-ban történt, és akkor kaptunk 1 millió forintot, hogy az életveszélyt elhárítsuk. Ami most omlást lát az utca közönsége, az nem minden magától hullott le, hanem végig mentek a munkások az emelőkosárral,  és  a veszélyes részeket levertek nehogy baj legyen.

 

 

A timpanonra (a kiugró rész) felújítására már most megvan a pénzünk, csak a jó időre várunk. Ez 10 millió forintba fog kerülni, amit saját költségvetésből meg  tudunk valósítani. A Nemzetgazdasági Minisztériumból pedig kapunk 100 millió forint támogatást a nagyobb felújításra, de ez még a jövő zenéje, a támogatási szerződés aláírása után tájékoztatom a sajtót a részletekről.

 

–   Információnk szerint január hónapban egy 20 éves bányais tanuló betegség következtében életét vesztette. A terjedő hírek influenzától kezdve agyhártyagyulladásig sok mindenről szóltak. Mit lehet tudni a sajnálatos esetről?

         

–   Egy végzett cukrász fiúról van szó, aki itt maradt érettségizni. Amit mi tudunk, hogy influenzán esett át, de abból kigyógyult.  Egy szolid baráti összejövetelen vett részt  szombat délután, de alkoholt nem fogyasztott.

 Másnap otthon ledőlt egy kicsit a szobájában, és  holtan találtak rá. Először az terjedt el, hogy agyhártya gyulladása volt, amit az orvosok nagyon gyorsan kizártak. Ebben az esetben a járványveszély miatt nagyon sokakat oltani kellett volna.

 

–   Új igazgatója van a Bányainak Horváth Anett személyében. Mit kell róla tudni, és mikor lett kinevezve?

 

 Horváth Anett  igazgatónő a csütörtöki szalagavatón

 

–   A kolléganő általános igazgatóhelyettesként dolgozott a Bányaiban és január elsejétől Ő a megbízott tagintézményvezető. Tavasszal pályázatot írunk ki az intézmény vezetésére.

         

  Csütörtökön volt az iskola szalagavató ünnepélye és a Júlia bál. Milyen nagy rendezvények lesznek még a tanév hátralévő részében?

 

– Az igazi nagyobb rendezvényeink a hagyományos „Bányais napok” lesznek valamint az egész országos programhoz kötődő „Szakmák éjszakája”. Ezután ballagás és a vizsgák.

 

 A Júlia bál nyitótánca