2025. 24. Timót

Közélet

Pörög az ingatlanpiac Baján is

Kónya Mónika | 2015. Augusztus 07. 14:47:10 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

A Napi Gazdaság szerint már az elmúlt hét hónapban csaknem annyi ingatlant (80 ezret) adtak el, mint a tavalyi évben összesen. Az adatok kíváncsivá tettek. Vajon Bajára is igazak a statisztikák? De az is érdekelt, hogy mi az oka a kiadó lakásoknál jelentkező hatalmas túlkeresletnek. A helyzet megértésében segítségemre Czakó András, a Czakó Ingatlaniroda tulajdonosa volt.

 

 

 

 

Számomra meglepő tapasztalat volt Pécsről hazatérve – ahol sokan kiadó lakásaik bérleti díját fizetés-kiegészítésként használják és például hitelek törlesztésére fordítják – hogy Baján ez a tendencia egyáltalán nem jellemző. Sokkal nagyobb a hajlandóság az eladásra, a néhány fellelhető albérletet pedig irreálisan magas összegekért kínálják. A szakértőt kérdeztem:

 

A legtöbben azért akarják eladni a lakásukat, mert végleges megoldását keresnek. Az albérlet hosszútávú elkötelezettséget jelent mind a két fél számára. Sajnos ma Magyarországon még mindig nem olyan az albérleti kultúra, mint amilyennek lennie kellene. Nincs valós adat arra vonatkozóan, hogy mennyire megbízhatatlanok a bajai bérlők, csak mendemondák keringenek, de ezekből kiindulva sokan félnek kiadni ingatlanjukat.

 

Kis alapterületű, belvároshoz közeli, egyedi fűtéses otthont akar mindenki

 

Mindehhez hozzájárul, hogy „az idei év eddig egy látványos ingatlanforgalmat produkált. A fellendülés pedig Baján elsősorban a lakásokra vonatkozik: jobban és magasabb négyzetméter áron eladhatók, mint a családi házak; sőt, bizonyos szegmensekben hiány van. Legtöbben a kis alapterületű, belvárosi vagy ahhoz közeli, egyedi fűtéses, nem negyedik emeleti lakásokat keresik” – teszi hozzá Czakó András.

 

 

Találatok egy ingatlanközvetítő oldalán

 

 

Az ingatlanmozgásban szerepet játszik, hogy a bankok a betétekre csak minimális kamatokat adnak. Sokan ezért inkább ingatlanba fektetnek. Egy „álló” lakást fenntartani kevésbé költséges, mint egy családi házat. Ez a befektetői attitűd generálja a nagyobb forgalmat és a lakásárak emelkedését. Ha pedig valaki végleges megoldást talál azzal, hogy viszonylag magas áron értékesíteni tudja lakását, miért is gondolna a kiadással egy hosszútávú elkötelezettségre.

 

A piac élénkítésére vannak módszerek, ezek közé tartozik a panel program és az újfajta szocpol, a családok otthonteremtési kedvezménye (csok)

 

“Ha valaki panelben gondolkodik, akkor felújított lakást szeretne” – osztotta meg velünk Czakó András. “Ezekből viszont elég kevés van és éppen ezért különösen felment az áruk, szinte vetekszik egy tégla, egyedi fűtéses lakás vételárával.

 

Az újraindított panelfelújítási program sikere viszont egyelőre nem jellemzi a csokot: „Amiatt, hogy bevezették ezt a támogatást, nagyon kevesen vesznek ingatlant. Egyébként is úgy gondoltam, hogy csak a vidéki és olcsóbb ingatlanok esetében növelheti meg a keresletet. Számoljunk: ha egy átlag kétgyermekes családot veszünk, akik 1.200.000 forint körüli támogatást kaphatnak, akkor ez egy 3-4 milliós háznál tökéletes alap egy alacsonyabb, vállalható hitel felvételéhez. Viszont a városban, egy tízmillió forintos ingatlan esetében a vételárnak csak 10%-a”.

 

 

 

 

 A falvakban továbbra sem könnyű a helyzet

 

“Vidéken még mindig alacsonyak az árak, nagyon nehézkes az eladás. Ugyanakkor előfordul, hogy Bajáról költöznek ki, mert a pénzükért jobb ingatlant kapnak. Érsekcsanád és Vaskút a célpontok, Bátmonostor és Csávoly már nem vonzó ilyen szempontból.

 

Néhány településen kialakulóban van egy újfajta eladási forma: sokan havi fix összegért kínálják a családi házaikat, így könnyebben találnak vevőt, de a vásárlók is jobban járnak, hiszen gyakorlatilag bérlik azt a házat, ami előbb-utóbb tulajdonukká válik. Az óvatosabbak foglalóért cserébe mennek bele egy ilyen adásvételbe.

 

Czakó Andrástól megtudtuk, ez a gyakorlat egyáltalán nem jellemző Baján: „Olyan régiókban viszont igen, ahol semmilyen úton módon nem tudnak megszabadulni az ingatlanoktól. Baján elvétve tudok egy-két ilyen esetről, de akkor is komoly részletfizetésről és foglalókról volt szó. Az emberekben nagyon sok a kétely, talán az egy-két milliós ingatlanoknál működhet, ahol gyorsan kifut a törlesztés. Rendszeresen jönnek ilyen megkeresések hozzám, de a tulajdonosok foglaló nélkül semmiképpen sem mennek bele”.