Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Nemzeti Tehetség Program keretében országos német versenyt hirdetett a 9. és 10. osztályos diákoknak német nyelvből, melynek megszervezésével már másodszor bízta meg a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központját. A részletekről Csorbai Pétert, az MNÁMK német tanárát kérdeztem.
- Ez a csapatverseny hiánypótló, hiszen a 9. és 10. osztályos diákoknak kevés az országos megmérettetés. A fő hangsúlyt a nyelvi kommunikációra helyezve az volt a cél, hogy a tanulókat motiváljuk a német nyelv használatára és növeljük a diákok magabiztosságát versenyhelyzetben. Ezzel egy időben fejlesztjük a tanulók nyelvi kompetenciáját, és felkészítjük őket a 11. és 12. évfolyamon sorra kerülő Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyre.
- Hogyan épül fel ez a tudáspróba?
- Három fordulóból áll. Az elsőben egy szövegértési feladatot kellett elkészíteni online formában. A második körben csapatonként egy prezentáció leadása volt a feladat, és most következik a döntő – a vírushelyzet miatt – továbbra is online formában.
- Hány diák vett részt a sorozatban?
- A két kategóriában összesen 99 csapat, tehát 297 diáknevezett országszerte 22 iskolából.
- Mi a feladat az utolsó alkalommal? A harmadik, döntő fordulóban szóban kell a versenyzőknek számot adniuk német tudásukról. Az idei versenykiírás témája „Utazás és turizmus”; mindhárom forduló feladatai ehhez a témakörhöz kapcsolódnak. A zsűri előtt különös, esetenként kissé őrült utazásokkal, illetve szálláshelyekkel kapcsolatban kell dialógusokat, érveléseket prezentálni.
- Kik alkotják a zsűrit?
- Nagy örömünkre idén is megtisztelt bennünket: Dr. habil. Zsuzsanna Gerner PhD, a PTE Tanárképző Központ főigazgatója és a Német Nyelvi Tanszék tanszékvezetője, Komlósiné Prof. Dr. Elisabeth Knipf, egyetemi tanár, az ELTE Germanisztikai Intézetének volt vezetője, Katja Dorrmann, a Német Szövetségi Köztársaság budapesti Nagykövetségének kulturális referense, Stefan Brunner, a budapesti Goethe Intézet helyettes vezetője, Scherzinger Mária, aMagyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ oktatási referense, Antje Heinicke, a ZfA budapesti szaktanácsadója Budapestről.
- Milyen díjazásban részesülnek a legjobban teljesítő diákok?
- Az első három helyezést elérő csapat tagjai, valamint felkészítő tanáraik értékes vársárlási utalványt kapnak. Azoknak a döntőbe jutott versenyzőknek és felkészítő pedagógusaiknak, akik nem végeznek dobogós helyen, egy ajándékcsomagot juttatunk el.
A verseny mottója „Deutsch macht Spaß”, ezt úgy fordíthatjuk, hogy „németül beszélni csudajó”. Reméljük, ezt az érzést viszik magukkal a résztvevők a versenyről!
Katja Dorrmann:
“Nagyon örültem, hogy zsűritagként részt vehettem a mai versenyen! Jól éreztem magam! Különösen nagy hatással voltak rám a kreatív párbeszédek, a szóbeli kommunikációs készségek és a résztvevők által használt gazdag szókincs. Öröm volt látni, hogy milyen ambícióval és mekkora sikerrel tanulják a német nyelvet. Remélem, hogy ez a továbbiakban így lesz! Azt kérem a diákoktól, bátran folytassák tovább német tanulmányaikat! Már így is messzire jutottak!”