Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Csütörtök délelőtt a Lehet Más a Politika parlamenti frakciója kihelyezett frakció gyűlést tartott Kalocsán, melyen elfogadták hogy innentől kezdve minden hónapban más vidéki várost fognak meglátogatni hasonló célokkal. A másik fontos határozatuk volt, hogy felkérik az önkormányzati és megyei képviselőiket arra, hogy nyújtsanak be határozati javaslatot, melyben kérjék fel a saját testületüket, hogy fogadjanak el egy olyan irányt, amelyben Magyarországot egy megújuló energiaforrásokra épülő országnak szeretnék látni, és kiállnak azért, hogy népszavazás dönthessen a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban. Ezt Szél Bernadett társelnök – frakcióvezetőtől tudhattuk meg a frakcióülést követő sajtótájékoztatón, melyen sok helyi, és országos média is képviselte magát.
Ezt követően Ikotity István, az LMP bajai országgyűlési képviselője elmondta, hogy a paksi népszavazás több mint egy atomerőmű elleni tiltakozás. Szimbolikus erejű, hiszen aki Paks2 ellen tiltakozik az egyszerre fejezi ki a nyugat helyett kelet felé irányulás helytelenségét, az orosz függőséget elleni tiltakozást, helyteleníti a sok évtizedre elköteleződést egy elavult és veszélyes technológia mellett, tiltakozik a korrupcióval átszőtt gigaberuházások ellen, és az ellen hogy egy ilyen fontos kérdésben nem kérik ki az emberek véleményét. Amíg rengeteg más témában megkérdezi az embereket a kormány a nemzeti konzultációban, Paks 2 kapcsán vajon miért nem él a kabinet ezzel a lehetőséggel – tette fel a kérdést Ikotity István.
Videó:
„Soha értelmes vita ebben a kérdésben nem szólt. A kormánynak és Orbán Viktornak az a legnagyobb bűne, hogy úgy ugrott bele ebbe a projectbe, hogy esélyt sem adott arra, hogy a másik utat megvizsgáljuk. Mi erről az útról akarunk két lépést visszatérni, és azt akarjuk hogy népszavazáson mondjuk ki, hogy ezt a döntést mi nem akarjuk, hogy a kormány meghozza helyettünk, mi egy másik utat akarunk.”-mondta később Szél Bernadett.
Schmuck Erzsébet frakcióvezető – helyettes is Paks témájával folytatta,aki szerint az embereknek nemcsak azért van joguk dönteni Paks 2-ről mert hosszútávra meghatározza az ő saját- és a gyerekeik életét is, hanem azért is mert Paks 2 gyakorlatilag eldönti Magyarország energiapolitikáját. Így hosszú távon hazánkban az atomenergia lesz a meghatározó, ezzel szemben a világ megy a megújítható energiák felé, ami versenyhátrányba hozhatja az országot.
Kiemelte még, hogy a paksi beruházást 4 ezer milliárd forintra becsülik, amiből 3 ezer milliárdot Oroszországtól vennénk fel devizahitel formájában. De tudva levő, hogy korábban több nagyberuházásnál alábecsülték a költségeket, így ez lehet akár a duplája is. Ez mellett cáfolta Lázár János miniszter szavait, aki szerint az atomenergia rettentően olcsó. Azért olcsó, mert semmilyen lényeges és nagy költséget nem vontak bele az atomenergia árába. Sem a létesítés, sem az atomerőmű későbbi szanálási költségeit, de azt sem hogy mennyibe kerül az atomhulladékok elhelyezése, és tulajdonképpen hol is lehet majd elhelyezni a radioaktív szennyező anyagokat Magyarországon. Oroszország ugyanis felmondta a korábbi szerződést, így a nagy aktivitású hulladékot hazánkban kell majd elhelyezni, aminek több ezer év a lebomlási ideje. „Tehát ezek a költségek, amiket nem látunk, amit nem mutattak be az országgyűlésnek. Nagyon könnyű azt mondani, hogy az atomenergia olcsó, de ezz nem igaz! Az atomenergia ára sokszorosára fog rúgni, nem a legolcsóbb hanem a legdrágább energia.”
Ez után bejelentették, hogy az LMP a mai nap beadta a Nemzeti választási Bizottságnak azt a kérdést, ami Róna Péter nemzetközi hírű közgazdász professzornak a megállapításán alapul, ami azt vitatja, hogy nem egy nemzetközi szerződés a Paks 2-es szerződés, hanem csupán egy kereskedelmi egyezmény, ami innentől kezdve népszavazásra bocsátható. Ezzel kapcsolatban szerdán a párt honlapján megindította az előregisztrációs kampányát, amelyre várják az aláírásokat és azokat is, akik gyűjtőpontnak jelentkeznének.
Zárásként a sajtó kérdései következtek. A válaszokban Ikotity István felhívta a figyelmet arra,, hogy olyan kockázatok is vannak az atomerőművek épülésével kapcsolatban, amit nagyon gyakran nem veszünk számításba, aminek a valószínűsége nem nagy, de ha bekövetkezik Magyarország közepén, akkor ezeket a településeket úgy kell elhagynia az itt lakóknak, hogy soha többé nem térhetnek vissza annak ellenére, hogy itt van mindenük. Itt a közelgő évfordulók kapcsán utalt arra, hogy 6 éve Fukusimában és 1986-ban Csernobilban mi történt, és hogy az erőművek 50 km-es körzetébe milyen állapotok vannak azóta is.