Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
A tartós hőség hatására rengetegen látogatnak el Baján a Duna partjára, és hűtik le magukat annak vizében. A vízirendőrség azonban hangsúlyozza, hogy nemcsak jogszabálysértő, hanem számtalan okból veszélyes is, ha valaki a tiltás ellenére fürdik a folyóban. A Vén-Dunai víkkendtelepnél erre a parton elhelyezett fürdést tiltó táblák is figyelmeztetnek.
Mindannyian fürdünk, de vajon tisztában vagyunk-e ezekkel a szabályokkal?
Baján kijelölt strand csak a Kamarás-Dunán (Sugovicán) van, ennek ellenére alacsonyabb vízállás esetén a dunai zátonyok is tele vannak strandolókkal. A Dunán fürdeni veszélyes, mert nagy a sodrás és a zátonyok egyik oldala nagyon hirtelen mélyül, és nincsenek meg a biztonságos fürdőhely feltételei sem. Ezeken a zátonyokon sem vízimentő, sem hivatásos elsősegélynyújtó nem tartózkodik a parton, és bóják sem jelzik a mélyvíz és a fürdőhely határait.
Kint jártunkkor csak ennyien voltak,
de volt már ekkora tömeg is a zátonyoknál.
Tilos hajóútban, hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, kikötők, úszóművek, valamint úszó munkagépek közelében fürdőzni, és ahol erre külön kihelyezett tiltó tála hívja fel a figyelmet, éjszaka és korlátozott látási viszonyok között csak akkor lehet, ha a vízfelület megvilágított és akkor is csak legfeljebb a mélyvíz határáig.
A kijelölt fürdőhely határát a Sugovica partján táblák, a vízben (a fent látható) piros csíkos bóják jelzik. Átúszni csak egy rövid szakaszon, a gépi meghajtású vízijárművek közlekedését tiltó táblák között lehet. A fotónkon látszó úszó a megfelelő helyen teszi ezt. Fürdőzésnek minősül az olyan eszközök használata is, mint a vízibicikli, a gumimatrac és a játékcsónak. Ez azt jelenti, hogy használatuk csak a kijelölt fürdőhelyen engedélyezett.
A tábla után már át lehet úszni a Sugót.
Aki tiltott helyen fürdik, úszik, szabálysértést követ el, feljelentés esetén 5-től 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, vagy 5-50 ezer forint közötti összegű helyszíni bírsággal büntethető. A jogszabályok betartatása érdekében a vízirendőrség rendszeresen, visszatérően tart ellenőrzéseket és intézkedik azokkal szemben, akik a fürdőzés szabályait megszegik.
Ne csak memorizáljuk, alkalmazzuk is a tanácsokat!
Étkezés után, teli gyomorral; ittasan, kábultságot előidéző gyógyszer, vagy más hasonló szer hatása alatt ne fürdőzzünk. Fokozottan figyeljenek azok és azokra, akik szív- és keringési rendellenességben szenvednek, betegség vagy rokkantság miatt mozgásukban korlátozottak. Kifejezetten veszélyes felhevült testtel hirtelen és ismeretlen vízterületen a vízbe ugrani; fáradtan, kialvatlan állapotban úszni. Éppen ezért a szabadvizekben való fürdés előtt győződjünk meg a vízmélységről, a víz alatti akadályokról, a rendellenes vízmozgásról. Lehetőleg ne fürödjünk egyedül, napozás előtt mosakodással hűtsük le magunkat és gumimatracról, vízibicikliről, csónakból se ugorjunk a vízbe felhevült testtel – sorolja tovább az intelmeket Mihálovics Enikő r.alezredes.
Valószínűleg sokan vannak, akik most legyintenek, a statisztikák azonban rájuk cáfolnak:a vízbefulladt személyek többségéről környezete úgy tudta, hogy tudott és szokott is úszni. A balesetek általában a part közelében 15-20 méterre történnek. Sokan nincsenek tisztában saját teljesítőképességükkel, így túlzott kockázatot vállalnak, ami végzetes következménnyel jár. Szakértők szerint az tud úszni, aki legalább félórán keresztül képes magát fenntartani a víz felszínén. A 120 cm-nél nagyobb vízmélység már közvetlen életveszélynek tekinthető – teszi hozzá Mihálovics Enikő r.alezredes.