2024. November 17. Gergely, Hortenzia

Közélet

Mi a helyzet a bolhapiacon?

Antal Tibor | 2021. Feburár 28. 16:52:09 | Utolsó frissítés: 4 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Az utóbbi időben több írás is megjelent a vasárnapi bajai bolhapiacról. Az egyik helyi portál információja szerint januártól felemelték az árusító helyek négyzetméterenkénti árát, és ez sokaknál kiverte a biztosítékot. A város honlapján, és a Bácskai Naplóban viszont Pozsgai Imre, a Baja Vagyon Zrt. igazgatója erre reagálva arról tájékoztat, hogy a bérletesek száma tavaly januárhoz képest jócskán megnőtt, a városi piac köszöni, jól van.

Egy kép 2015-ből

De mi is történt tavaly január óta, illetve leszűkítve az utóbbi pár hónapra? A hosszú építkezés után december közepén át lett adva az új piac, így januárban a többi árushoz hasonlóan a bolhások is beköltözhettek a kínai bolt és a piac közötti parkolóból, illetve az autómosó melletti területről. A kínaiaktól már a betonasztalokat is elszállították, a másik oldal meg kissé balkáni hangulatú fedett parkolóként működik.

Valószínű ezektől a tetőktől is hamarosan elköszönünk

Ezzel gyakorlatilag elvesztette “szocreál” hangulatát a bolhapiac, hiszen a korábbi körülmények köztünk szólva valahogy jobban szinkronban voltak a régi használt vagy antik termékekkel, és az őket körülvevő miliővel, mint az új térkövezett hullámtetős eladótér. De ez feltehetően hamarosan feloldódik bennünk, a felszabadult külső területeken pedig legalább végre lehet a közelben parkolni. A másik, hogy egészen más az új elrendezés, mint amit még a piac felújítása előtt is megszokhattak idejáró kofák, és kuncsaftok. A kétoldali fősor egyoldalú lett, és a régi csarnok melletti kis sorért is köztünk szólva kicsit fáj a szívünk. Helyette viszont egyfajta téglalap elrendezésben rengeteg elárusítóasztal van. Az egymáshoz közel elhelyezkedő sorok, és az új fedettség kapcsán már – már olyasmi érzésünk van, mintha a szabadkai piacon volnánk.

Koszovói mozgó zokniárusok azonban szerencsére még nincsenek, és a büfék, kolbászsütő is megmaradt olyannak, amiket jól megszokhattunk. A bolhapiac árusai viszont összetömörödtek, ami azért jó, a vevőknek, nézelődőknek, mert kevesebbet kell gyalogolni, az árusoknak meg mert könnyebben megfordulnak az ő standjuk előtt is. Covid szempontból viszont azért nem annyira dicsérhető, de a maszk egy önkormányzati döntésnek köszönhetően a városi agora területén is kötelező.

Innen nézve sokan vannak a piacon

Viszont így csak egy kis részletét töltik meg az új eladótérnek. Kicsit messzebbről így úgy tűnik, hogy kevesebb az árus. Aztán lehet, hogy tényleg kevesebb, de az is előfordulhat, hogy ez a nagy tér okozta érzéki csalódás. Pl: a Nemzetek Táncán mindig azt látjuk, hogy nagyon sokan vannak a sétáló utcában, de ha ugyanezt a programot kivinnék a Szentháromság térre, akkor meg úgy tűnhetne, hogy kevesen, pedig ugyanannyi emberről beszélnénk.

Innen nézve meg kevesen

De rátérve a pénzügyekre: az igazgató úr írásában hivatkozott egy 2016-os rendeletre, ami a város honlapján megtalálható. Ezek szerint a bolhapiacon a helyhasználati díj fősoron 950 Ft/m2, melléksoron 900 Ft/m2, földről történő árusítás pedig 110 Ft/m2.Emellett helypénzt is kell fizetni, ami tartós használat esetén 550 Ft/ asztal alkalmanként, alkalmi helyhasználat esetén pedig 750 Ft/asztal. A földről árusítás 95 Ft/m2.

Az árusok arra panaszkodnak, hogy januártól megemelték az árakat, a hivatalos infó meg arról szól, hogy nem, csupán visszatértek az alaptarifákhoz az átépítés ideje alatt érvényben lévő kedvezményeshez képest.

  • Igaz, hogy kész a felújítás, de még mégsem jön annyi ember és árus le, mert óvatosak a vírushelyzet miatt. Ezt is figyelembe kellett volna vennie az önkormányzatnak, mikor az árakról döntöttek.-mondta az egyik árus.
  • 1890 Ft egy hónapra az asztal bérlete a rendszeresen árusoknak, és emellett 950 Ft helypénzt kell fizetni alkalmanként.Nem sok értelme van így bérelni az asztalt.Igazából csak annyi előnye van, hogy nem kell reggel megvívni a helyért, de anyagilag jobban megéri alkalmanként fizetni. Szerencsére most márciustól a 950 Ft-ot leviszik 550-re a bérleteseknek, az alkalmi árusoknak meg 750 Ft lesz.- mondta egy másik kofa aki rendszeresen szokott árulni.
  • A 2016-os rendelet is ezt az 550 -750 forintot írja, amit most márciustól visszavezetnek, ami alapján meg tényleg emelhettek januártól, de több kofával beszélgetve belebonyolódtunk az árakba, úgyhogy ezzel kapcsolatban nem állítanánk biztosat. A lényeg viszont az, hogy mai tapasztalataink alapján valóban a többség sokallta a januártól életbelépő tarifát, de talán a jövő héttől életbe lévő árcsökkenéssel elássák a csatabárdokat. Illetve elképzelhető, hogy azok is visszatérnek, akik épp emiatt az utóbbi időben már hanyagolták a bolhák árusítását.