2024. 28. Vencel

Közélet

Leletek az Ipartelepi út szomszédságából

Bajai Türr István Múzeum | 2022. Január 04. 19:37:57 | Utolsó frissítés: 3 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

A légifotókat Juhász Gyula készítette.

Régészeink a 2021-es év végén Baján, az Ipartelepi úton közel 2000 m2-es területen végeztek feltárást. A területen 2021 tavaszán próbafeltárás történt, ahol egy eddig ismeretlen korú telepet és egy hatalmas avar kori temetőt találtak a bajai múzeum munkatársai. (Előzmények: https://www.facebook.com/page/176617085864437/search/?q=pr%C3%B3bafelt%C3%A1r%C3%A1s%20baja%20k%C3%B6rny%C3%A9k%C3%A9n)

Fotók:Türr István Múzeum közösségi oldala



A mostani megelőző feltárást követően megállapítható, hogy a telep a szarmatákhoz köthető. Csekély leletanyag jelentkezett, azonban annál több objektum. Több mint 200 telepjelenséget dokumentáltunk, mely igazi kihívást jelentett a sokszor zord időjárás és a 2 méter mélységet is meghaladó objektumok miatt. A területen szürke, korongolt szarmata kerámiatöredékek, egy kézzel formált kisméretű edény, terra sigillata darab látott napvilágot. Ezen kívül állatcsontok, zömében kérődző állatok koponyái és egyéb váztöredékei kerültek elő nagyobb számban. A 104. objektum kiemelkedő a leletanyagát tekintve. A szemetesgödör alján lévő égett rétegben kérődző állatok állkapocstöredékeit, további égett vázcsonttöredékeit és kevés szarmata kori kerámiát találtunk meg másodlagosan bedobott helyzetben.



A megfigyelések alapján egy feltehetően szándékosan felhagyott szarmata telep jelenségeit tudtuk dokumentálni, melyet ezután valószínűleg agyagkitermelésre használtak. Erre főként a sok esetben amorf alakú gödrök, a leletszegénység, vagy a fémtárgyak teljes hiánya utaltak. Az avar temető közelsége miatt nem zárható ki az sem, hogy a szarmata megtelepedést követően az avarok is tovább használták a területet agyagnyerő helyként, de ennek nincs kézzelfogható bizonyítéka, kimondottan avar korszakra keltezhető lelet a telep területén nem került elő. Az agyagkinyerő gödrökön kívül néhány méhkas alakú gödröt, épületnyomot és cölöplyukakat, (kerítő)árkokat dokumentáltunk.



A feltáráson Szabóné Lantos Andrea, a kalocsai múzeum régésze is segítette a munkánkat, ezúton is köszönjük szépen!- írta a Türr István Múzeum közösségi oldalán

hozzászólok