2024. November 24. Emma

Közélet

Lehet avart égetni belterületen

| 2015. Március 17. 15:03:20 | Utolsó frissítés: 10 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) egyik bekezdése adott okot a félreértésre, ugyanis e szerint „a lábon álló növényzet, tarló, növénytermesztéssel kapcsolatban és a belterületen végzett szabadtéri égetés csak akkor végezhető, ha azt egyéb jogszabály vagy önkormányzati rendelet megengedi. Az ingatlant éghető hulladéktól és további hasznosításra nem kerülő száraz növényzettől mentesen kell tartani, valamint az égetést az adott rendeletben foglalt szabályok szerint lehet végezni.”

 

Önkormányzatunk rendelkezett (2004-es többször módosított dokumentum) a kerti hulladékról. A rendelet értelmében elsősorban komposztálással kell hasznosítani: kerti hulladékgyűjtőkben vagy pedig a hulladéktároló edényekben. Erről több információt a Felső-Bácskai Hulladékgazdálkodási Kht. portálján találhat a Szolgáltatások menüpontban.

 

Ugyanakkor a szabályozás arról is szól, hogy mit és mikor lehet égetni: Baja – hangsúlyozzuk – belterületén avart és kerti hulladékokat csak március, április, október és november hónapokban lehet, szabályozott módon (4. paragrafus 2. bekezdés). Belterületnek minősül „a szervezett háztartási hulladék gyűjtésébe és szállításába bevont terület”, vagyis ahonnan a Hulladékkezelő meghatározott napokon és sűrűséggel elszállítja a tárolóedényekbe kihelyezett szemetet. (A teljes rendelet a bajavaros.hu-n itt érhető el.)

 

 

Száz köbméter szalmabála kapott lángra Somogyban. A tavasz közeledtével egyre több szabadtéri tűzhöz riasztják a tűzoltókat.

Fotó: S. Tóth Anikó tű. hadnagy

 

 

Természetesen kivételt képez, ha tűzgyújtási tilalom van érvényben, ez esetben a meghatározott időszakban sem szabad égetni. Tilos háztartási, szilárd hulladékot vagy egyéb veszélyesnek minősülő anyagokat meggyújtani, és gondoskodni kell a tűz eloltásáról, ha az időjárási körülmények miatt az égetés veszélyessé válik. A tűzgyújtás előtt értesíteni kell a tűzoltóságot, be kell jelenteni a pontos helyszínét és időpontját (személyesen, telefonon, faxon vagy írásban).

 

Ott, ahol a helyi önkormányzat nem rendelkezik az avar és a kerti hulladék égetéséről, az OTSZ tiltása az irányadó. Tehát ha Ön nem Baján, hanem egy környéki településen él, tájékozódnia kell a helyi szabályozásról.

 

 

Fotó: S. Tóth Anikó tű. hadnagy

 

 

 

Külterületen engedélyt kell kérni

                                                                         

Az új OTSZ irányadása alapján ahhoz, hogy valaki Baja vagy bármely más helység külterületén égessen növényeket, 10 nappal korábban bejelentést kell tennie a helyi Tűzoltóságnál, Katasztrófavédelemnél. De engedéllyel is „legfeljebb tíz hektár egybefüggő területen lehet irányított égetést végezni”. A kérelmet annak beérkezésétől számított 5 munkanapon belül bírálja el a hatóság. Tartalmaznia kell:

 

a) a kérelmező nevét és címét,

b) az égetés pontos, földrajzi koordinátákkal vagy helyrajzi számmal megadott helyét,

c) az égetés megkezdésének és tervezett befejezésének időpontját (év, hónap, nap, óra, perc),

d) az irányított égetés indokát,

e) az égetéssel érintett terület nagyságát,

f) az égetés folyamatának pontos leírását,

g) az égetést végző személyek nevét, címét,

h) az égetés felügyeletét biztosító személy nevét és címét, mobiltelefonszámát,

i) a tűz továbbterjedésének megakadályozására tervezett intézkedéseket és

j) a helyszínen biztosított, a tűz továbbterjedésének megakadályozására készenlétben tartott eszközök felsorolását.

 

 

Milyen büntetésre számíthatunk a szabályok be nem tartása esetén?

 

Tűzvédelmi előírás megszegéséért 20 000 forinttól 10 000 000 forintig terjedő tűzvédelmi bírság szabható ki. Az okozott károkért a tűz okozóját terheli a felelősség; ha a szabadtéri égetés miatt nagy értékű vagyontárgyak károsodnak, vagy emberek kerülnek veszélybe, a tűzokozó ellen büntetőeljárás is indulhat.

 

 

A Katasztrófavédelem néhány tanácsa az égetéssel kapcsolatban:

 

A tarlónak minden oldalról egyidejűleg történő felgyújtása tilos; az égetéshez csak a tarlómaradványok használhatók fel; a szalmát elégetéssel megsemmisíteni, lábon álló gabonatábla mellett tarlót égetni tilos.

 

A tarlót vagy az érintett szakaszokat a tarlóégetés megkezdése előtt legalább 3 méter szélességben körül kell szántani, és az adott területen az apró vadban okozható károk elkerülése érdekében vadriasztást kell végrehajtani, a fasorok, facsoportok védelmére a helyi adottságoknak megfelelő, de legalább 6 méteres védősávot kell szántással biztosítani.

 

Tarlóégetés 10 hektárnál nagyobb területen szakaszosan végezhető, és csak az egyik szakasz felégetése után lehet a másik szakasz felégetéséhez hozzáfogni.

 

A tarlóégetés során tűzoltásra alkalmas kéziszerszámmal ellátott, megfelelő létszámú, kioktatott személy jelenlétéről kell gondoskodni, és legalább egy traktort ekével a helyszínen készenlétben kell tartani.

 

 

Fotó: Marcali HTP

 

 

Az égetés megkezdése előtt célszerű értesíteni az érintett szomszédokat a tűzoltóságra történő téves jelzés elkerülése érdekében.

 

Olyan helyet válasszunk, a száraz növényzet égetésére ahol személyi biztonságot nem veszélyeztetünk, és vagyoni, környezeti kárt nem okozunk.

 

Fontos, hogy az elégetendő avar és kerti hulladék ne tartalmazzon más háztartási, illetve ipari eredetű hulladékot pl.: gumit, műanyagot.

 

Szem előtt kell tartani, hogy a közút és a vasút közelében történő szabadtéri égetés következtében keletkező füst veszélyeztetheti a közúti és a vasúti forgalmat.

 

Az avar és kerti hulladék meggyújtása után gondoskodjunk a folyamatos őrzésről, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a tüzet.

Tartsuk szem előtt, hogy lehetőleg szélcsendes napon fogjunk a tűzgyújtáshoz, mert a száraz növényzet égetése során a szeles időjárás következtében gyorsan átterjedhet a tűz nagyobb területre illetve lakó-, nyaraló épületre. Erős szélben TILOS az égetés.

 

Biztosítsuk a tűz eloltásához az irányított égetés engedélyében előírt, és az esetleges továbbterjedés megakadályozásához szükséges eszközöket, mint például lapát, gereblye, tűzoltó készülék, oltóvíz.

 

Az égetés befejezése után győződjünk meg, hogy megfelelően eloltottuk-e a tűzet, nem áll-e fent a visszagyulladás veszélye. A helyszínt gondosan át kell vizsgálni, és a parázslást, izzást – vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal – meg kell szüntetni.

 

Abban az esetben, hogyha mégis „elszaladt” a tűz, értesítsük a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság műveletirányítási központját a 105-ös telefonszámon. A tűzoltók azonnali értesítése a garancia arra, hogy időben, szakszerűen és a legkevesebb kárral sikerül eloltani a tüzet.