2024. 25. Márk

Közélet

Kéknyelv-betegség a megyében

MTI | 2014. Október 31. 09:19:00 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Bács-Kiskun megyében egy térségében, Balotaszállásnál mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát, itt kilenc helyen több mint tíz állatot kellett leölni – tájékoztatta a megyei főállatorvos csütörtökön az MTI-t. A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a kérődző állatok – szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők – fogékonyak, az emberek egészségére nézve ártalmatlan. A betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt az egészségre.

 

Drozdik Ferenc, aki egyben a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság igazgatója, elmondta: a továbbiakban az állatok rovarirtó szerrel történő kezelés után, amennyiben klinikai tüneteket nem mutatnak, vágásra bocsáthatók.

Emlékeztetett arra, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) korábban a kéknyelv-fertőzés Csongrád és Békés megyei felbukkanása után kijelölt egy 100 kilométeres sugarú védőkörzetet, valamint azon túlmenően egy 50 kilométeres megfigyelési körzetet. Bács-Kiskun megye teljes területe a védőkörzetbe tartozik. A megállapítási helyek körül kijelöltek egy 20 kilométeres zónát, amelyen belül 40 napig tartó megfigyelési zárlatot rendeltek el minden olyan gazdaságra, amely a betegségre fogékony állatot tart. Ezen belül található még egy 3 kilométeres zóna, ahol vérvétellel derítik fel, hogy a fogékony állatok között vannak-e még biológiailag pozitív egyedek – közölte a főállatorvos.

 

Azokon a területeken, ahol a kéknyelv-fertőzést kimutatták, földi és légi szúnyogirtást is végeztettek. Kiskunmajsa és Balotaszállás körül 100-100 hektáron földi, valamint 1200-1200 hektáron légi irtást végeztek. Ha az időjárás engedi, akkor néhány napon belül ismételnek, addig is arra kérik a gazdákat, hogy állatállományaik védelme érdekében engedélyezett szerekkel ők is végezzenek irtást az állatok tartási helyein.

 

Drozdik Ferenc hangsúlyozta: a továbbiakban a Nébih által kibocsátott előírások alapján végzik a fertőzésre fogékony állatok szállítását. Amikor a szúnyogok már nem jelentenek fertőzési forrást, egyszerűsödnek a vágásra és a továbbtartásra történő szállítás előírásai – mondta a megyei főállatorvos, hozzátéve, hogy a szállítások előtt az állattartó gazdáknak fel kell venniük a kapcsolatot az illetékes állatorvosokkal, akik mindenben tájékoztatást tudnak nyújtani.

 

A Bács-Kiskun megyei Kormányhivatal felhívása az egyes körzetekben betartandó korlátozásokról:

 

Hazai állatszállítás

 

1. 20 kilométeres zóna: a 40 napos megfigyelési zárlat alá helyezett állományokat az állatorvosok felkeresik és azokban klinikai szűrővizsgálatot végeznek. Ezekbe az állományokba és onnan kifelé fogékony állat a zárlat 40 napja alatt nem szállítható. E korlátozás alól leghamarabb az utolsó kitörés alapját jelentő eset időpontjától eltelt tíz nap múlva adható felmentés.

 

2. Védőkörzet egyéb települései: Belföldön a körzetet fogékony állat jelenleg kizárólag vágási céllal hagyhatja el, azonban a körzeten belül mind vágási, mind továbbtartási céllal az állatok szállíthatóak. Bizonyos feltételek teljesülése esetén más uniós tagországba, illetve egyes, ún. 3. országokba is lehetőség van az innen származó állatok kiszállítására. Az állatforgalmazás mind belföldön, mind export során minden esetben kizárólag előzetes állatorvosi vizsgálat után – mely szerint a szállítandó állatokon nem mutatkoznak a betegség tünetei – történhet meg.

 

3. Megfigyelési körzet települései: Belföldön a körzetből jelenleg továbbtartásra kizárólag a megfigyelési körzeten belül és a védőkörzetbe lehet fogékony állatokat szállítani. Vágási céllal mindhárom területre szállítható kérődző. Bizonyos feltételek teljesülése esetén más uniós tagországba, illetve egyes, ún. 3. országokba is lehetőség van az innen származó állatok kiszállítására. Az állatforgalmazás előfeltétele ilyenkor is minden esetben az állatorvosi vizsgálat megtörténte és a szükséges igazolás kiállítása.

 

A betegség miatt elrendelt korlátozás alatt álló területek nagyítható térképe itt elérhető.

 

A kialakult járványügyi helyzetre és az elrendelt korlátozó intézkedésekre tekintettel, kérik, hogy tervezett állatszállítások esetén minden esetben 48 órával a szállítás előtt értesítsék a lakhelyük szerinti illetékes járási hivatal állat-egészségügyi hivatalát! Tőlük minden szükséges információt, segítséget megkapnak.

hozzászólok