Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
A csökkentéssel a 95-ös benzin literenkénti átlagára 341-342 forintra, a gázolajé 366-367 forintra mérséklődik. De az autósok ezúttal is 15-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.
A benzin literenkénti átlagára szeptember elején még 420 forint volt, az utóbbi közel három hónapban több mint 70 forinttal csökkent. A benzinár több éve nem mozgott 350 forint körül, legutóbb 2010 december elején kellett 345-346 forintot fizetni egy literért.
A gázolaj literenkénti nagykereskedelmi ára szintén évek óta nem volt 370 forint körüli, utoljára 2011 szeptember elején került 371 forintba. A Mol legutóbb múlt pénteken változtatott az árakon, akkor a 95-ös benzin literenkénti nagykereskedelmi árát bruttó 4 forinttal, a gázolajét pedig 3 forinttal csökkentette.
(MTI-közlemény)
Ez volt a helyzet kedden, december 16-án. Szerdától ennél olcsóbban tankolhatunk.
Mi várható?
A Gazdasági Rádióban Andor Attila riporter Wilde Györgyöt, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkárát kérdezte a csökkenő tendenciáról.
Wilde György további csökkenést jósolt, de azt nem tartja valószínűnek, hogy 300 forintig lemenjenek az árak. Mint elmondta, ha ingyen is adnák az olajtársaságok az üzemanyagot, akkor is 155 forintba kerülne literje az adók miatt.
Miből áll a benzin ára?
Három tényezőtől függ a magyarországi benzinár. Az egyik a világpiaci üzemanyagár, ez megy le nagyon erősen jelenleg. A másik két tényező, ami meghatározza, a forint-dollár árfolyam (ami az utóbbi időben az olaj árához képest stabilnak mondható), és az üzemanyok adója. Ha egy 350 forintos benzinárról beszélünk, akkor abból 75 forint az ÁFA, 120 forint a jövedéki adó és 3 forint a készletezési hozzájárulás. Tehát ez azt jelenti, hogy 198 forint adót fizet be az autós. Konkrétan a benzinnak az adótartalma 60%. – osztotta meg a hallgatókkal Wilde György. A szakember arra a kérdésre, hogy a csökkenő árak miatt kieső költségvetési bevételt pótolja-e a kétségtelenül megnövekedett kereslet, azt válaszolta, hogy “a növekvő eladások bőven pótolják a beszedett áfából kieső jövedelmet”. Vagyis az államháztartás számára nem jelent jövedelemkiesést a zuhanó üzemanyagár.