2024. 1. Fülöp, Jakab

Közélet

Hogy teljesített a TASZ nagy tesztjén, és mennyire családbarát a szülők szerint a bajai kórház?

TASZ, Sugópart | 2015. Július 20. 10:33:30 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

A TASZ 64 kórházat keresett meg a kérdéseivel, de nem minden intézmény volt készséges. A Bajai Szent Rókus Kórház azok között van, akik válaszoltak a szervezetnek. A felmérés főbb szempontjai az intézmények önbevallása, a házirend, a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) és a betegellátási szabályok voltak:

 

1. Elsőként azt vizsgálták, hogy mennyiben tesz eleget a kórház mindazoknak az ajánlásoknak, melyeket Magyarország is elfogadott. Ebben a kategóriában annak alapján osztottak ki minősítéseket, hogy legalább egy szülő korlátlanul bent tartózkodhat-e a gyerekével az intézményben, van-e teljes rooming-in ellátás a szülészeten, és van-e innovatív vagy ösztönző elem a kapcsolattartás és ellátás során.

 

2. Az „apabarát” kategóriában értelemszerűen az apák jelenléti, kapcsolattartási lehetőségeit vizsgálták a szülészetek, illetve gyerekosztályok esetében.

 

3. Külön szempont volt a látogatási rend kérdése – ki, mikor, milyen korlátozásokkal látogathatja a gyerekeket.

 

4. A fizetési kondícióknál a legtöbb pontot akkor kapta egy intézmény, ha a 24 órás együttlétet nem kötik fizetési kötelezettséghez, illetve ingyenes elhelyezést biztosítanak a szülőknek.

 

+1 A Bababarát Kórház cím egy külső értékelési elem (nem került bele a végső pontozásba): összesen nyolc intézmény rendelkezett ezzel a minősítéssel.

 

 

 

 

 

Lássuk, hogy hogyan teljesített kórházunk

 

A beérkezett válasz és az intézmény dokumentumai alapján a beteg gyerek mellett a nap 24 órájában ott lehet a szülő. A Gyermekosztályon 15 és 17 óra között van a látogatási idő. Ezen túl csak szülők maradhatnak. 12 éven aluliak egyáltalán nem látogathatják az osztályt. A kórteremben egyszerre csak egy hozzátartozó lehet, kivételesen kettő.

 

A vizit idején a szülőnek is el kell hagynia a kórtermet (szükség esetén jelen lehet a gyermek vizsgálatánál, de az esetmegbeszélésen már nem). 2009. 08. 01.-től a 14 éven aluli gyermek szülője, közeli hozzátartozója, törvényes képviselője térítésmentesen igénybe veheti a “Mama Szállót” (=pihenési, étkezési, tisztálkodási hely). A kórtermeket a gyermekek éjszakai nyugalmának biztosítása végett este 20.00 után kell elhagyni.

 

A Bajai Szent Rókus kórház nem nyerte el a Bababarát kórház címet, de a TASZ-nak adott válasz szerint ösztönzik az édesanyákat arra, hogy a szülést követő egy órában (ún. aranyóra) együtt maradjanak gyermekükkel. Az édesapák a vajúdás és a szülés alatt is bent tartózkodhatnak, egyszer használatos védőruhát kell viselniük. Ezért a zsilipruháért fizetni kell. A TASZ munkatársai azt a kérdést is felvetették, hogy korlátozzák-e valamilyen módon a látogatást. Erre az a válasz érkezett a kórháztól, hogy nem, de az csak a társalgóban biztosított.

 

Szülőket kérdeztünk, akik névtelenséget kértek tőlünk

 

A legfontosabb, amit kivétel nélkül minden anyuka kifogásolt, az az volt, hogy nem lehetnek bent a gyerekkel (akármilyen pici) a vérvételnél, vagy egy infúzió beszúrásánál. A házirend szerint ez így szabályos, amire az osztályvezető főorvos mindig emlékezteti is őket, de vannak orvosok, akik engedékenyebbek, tudtuk meg az édesanyáktól. Sokan kifogásolták a hosszú várakozási időt és azt, ahogyan hozzájuk szóltak az osztályon.

 

A panaszok leginkább a túlzott szigor és a szabályok merev betartása miatt érkeztek. Az egyik édesanya arról számolt be, hogy négyéves fulladó, köhögő kisfiát nem voltak hajlandók ellátni, mert nem hagyta egyedül az orvosokkal. Az eset után ez a család már nem bajai, hanem a szekszárdi intézménybe jár. De volt kórházi dolgozó is megosztotta történetét a bajai fórum tagjaival. A nagyszülő elmondása szerint unokájából hét nap után vették ki a branült, pedig az 72 óra után akár vénagyulladást is okozhat.

 

Szerettük volna a kórház álláspontját is közölni, ezért kérdéseinkkel megkerestük Tóth Gábor főigazgatót. Idáig nem kaptunk választ az intézménytől.

 

 

Mivel úgy gondoltuk, hogy a TASZ felmérése dicséretes, mindenképpen fontosnak tartottuk, hogy írjunk róla. Ugyanakkor azt is láttuk, hogy a kutatásban kevésbé jelennek meg az intézményben dolgozók és azoknak a szülőknek az álláspontjai, akiknek beteg gyermeke feküdt/fekszik az osztályokon. Célunk az volt, hogy ezekkel a véleményekkel egészítsük ki a Társaság eredményét.

hozzászólok