2024. December 26. István, KARÁCSONY

Közélet

Hányan vannak, és mit csinálnak a közmunkások Baján?

Kónya Mónika, MTI | 2015. Június 08. 11:35:41 | Utolsó frissítés: 10 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Leginkább azért, mert nagyon szerteágazó tevékenységeket végeznek számos, az Önkormányzathoz kapcsolódó intézménynél. Baját járva az emberek többsége csak a Kommunális foglalkoztatásában álló, sárga mellényes közmunkásokkal találkozik, akik virágot ültetnek, gondozzák a közterületeket, felelnek a köztisztaságért. Pedig sokan a múzeumoknál vagy éppen a Baja Marketingnél látnak el feladatokat. Sőt, van olyan közfoglalkoztatott is, aki a teniszpályán dolgozik és olyan is, aki a cselgáncsozóknál.

 

 

 

 

Perlaky Ferenc városüzemeltetési referenstől megtudtuk, hogy Baján jelenleg 170 közfoglalkoztatott van, az ő szerződésük március elsejétől augusztus végéig tart ( a későbbiekben ez a szám még magasabb is lehet). Ők segédmunkások vagy munkairányítók – szakmunkások nincsenek közöttük – akik javarészt fizikai munkát, például takarítást végeznek az egyes intézményeknél.

 

A bajai közfoglalkoztatók: a Polgármesteri Hivatal, a Cigány Önkormányzat, a Baja Marketing Kft., a múzeumok (Nagy István Képtár, Bagolyvár, Türr István Múzeum), óvodák és bölcsődék és a Kommunális Kht. építészeti-kertészeti ágazata.

 

Több mint hatszázan a járásban

 

A járásban összesen 636 főt foglalkoztatnak, ebből 336-an a hosszabb idejűben (ide tartoznak a bajai közfoglalkoztatottak is) és 300-an a mintaprogramokban látnak el feladatokat.

 

Létezik az úgynevezett kulturális közfoglalkoztatás is, ezt a Nemzeti Művelődési Intézet fogja össze. Baján és környékén 35 ilyen betöltött pozíció van, a munkavállalók diplomás álláskeresők voltak, akiket a végzettségükhöz közelebb álló tevékenységben kulturális közfoglalkoztatottként vettek fel.

 

Mennyit keresnek?

 

Ezt a kérdést sem lehet egyszerűen megválaszolni, mivel a különböző kormányrendeletek négyféle bérről is rendelkeznek. Az egyszerű közfoglalkoztatási bér összege bruttó 79.155 Ft. A munkavezetőnek ennél kicsivel több, bruttó 87. 090 Ft jár. Garantált közfoglalkoztatási bért kap az, aki olyan munkakörben dolgozik, amihez vagy középfokú iskolai végzettség (érettségi) vagy középfokú szakképzettség szükséges. Ennek összege bruttó 101. 480 Ft. A középfokú végzettséggel rendelkező munkavezető bruttó 111.660 Ft-ot kap.

 

 

 

Tényleg csak egyszer lehet valaki közfoglalkoztatott?

 

Ez az állítás a múltban volt helyes, tavaly év végén ugyanis megváltozott a szabály. Már nemcsak 11 hónapot dolgozhat egy személy a közfoglalkoztatásban, tudtuk meg a Járási Hivatal vezetőjétől. Egyes településeken például szakemberhiány van, így azokat a közfoglalkoztatottakat, akik képesek ellátni ezeket a munkaköröket és egyszer már el is látták, többször is bevonják a programba. Azokon a helyeken szintén többször sorra kerülhet valaki, ahol nincs más foglalkoztató, illetve a vállalkozások nem tudnak mindenkinek munkát biztosítani. De azért is alkalmazhatnak újra valakit, mert az egészségügyi feltételeknek csak ő tud a jelentkezők közül eleget tenni.

 

Hogyan lehet bekerülni a programba?

 

A közfoglalkoztatók igénye alapján történik a toborzás – kaptuk a választ Dr. Szenoradszki Endrétől. A munkaköröket és ahhoz szükséges képzettséget, végzettséget a feladatoknak megfelelően határozzák meg, majd csoportos közvetítés keretében szólítják meg az álláskeresőket. A kiválasztás a foglalkoztatókkal közösen történik.

 

Mi történik, ha lejár a szerződés? Tényleg ugródeszka-e a munkaerőpiacon a közfoglalkoztatottság?

 

A hivatalvezető szerint csak egyéni életutakat lehet követni, általános következtetéseket nem lehet levonni az adatokból. Ugyanakkor hozzátette, hogy aki a közfoglalkoztatás után helyezkedik el az elsődleges munkaerőpiacon, nem biztos, hogy határozatlan időre fog szerződést kapni. Ha pedig a határozott idejű munkaszerződése lejár, könnyen elképzelhető, hogy ismét visszakerül a közfoglalkoztatásba. Aki visszajelentkezik, az újabb lehetőséget kap, sőt, a program alatt képzésben is részt lehet venni. A Hivatal álláspontja szerint az így megszerzett tudással és a visszatért önbecsüléssel az érintettek már nagyobb eséllyel találhatnak munkát az elsődleges piacon.

 

Ördögi kör: munka, álláskeresés, munka váltogatják egymást

 

A kikért adatok szerint a regisztrált álláskeresők száma csökkenő tendenciát mutat (az április havi adat: 1464 fő Baja tekintetében), ugyanakkor a foglalkoztatási osztályon megjelentek száma nőtt. Ez úgy lehetséges, hogy ugyanaz a személy az év során többször is visszakerül a rendszerbe hosszabb vagy rövidebb időre.

 

A teljes járásban a regisztrált álláskeresők száma 3300 fő, ebből a 25 év alatti fiatalok száma 621. Ezen felül természetesen vannak olyanok is, akik nincsenek benne a rendszerben.

 

 

 

Az idénymunkák alatt szüneteltetni lehet?

 

Viszonylag friss hír, hogy idénymunkát vállalhatnak a közfoglalkoztatottak, akik emiatt 120 napra szüneteltethetik jogviszonyukat. Erről Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter számolt be. A 120 nap fizetés nélküli szabadságnak minősül. Lázár János azzal indokolta a döntést, hogy az érintettek közül minél többen a piaci foglalkoztatás irányába mozduljanak. (MTI)

 

Kihasználják a közalkalmazottak kiszolgáltatottságát és kevesebb bérért, közfoglalkoztatottként veszik őket vissza?

 

Szél Bernadett az LMP társelnöke május végi sajtótájékoztatóján több olyan esetet ismertetett, amikor kirúgott közalkalmazottakat vagy munkaviszonyban állókat 30-40 százalékkal alacsonyabb fizetésért, közfoglalkoztatottként vettek vissza korábbi munkahelyükre, de olyan gyakorlatról is beszámolt, amikor az elbocsátást indokolták azzal, hogy a feladat közmunkással is megoldható.

 

Mindez súlyos törvénytelenség – szögezte le a képviselő. Hangsúlyozta: jogi segítséget is nyújtanának a dolgozoijogsegely@lehetmas.hu email-címre íróknak, de fórumot is biztosítanának az akár név nélkül jelentkezőknek. A párt emellett 1 milliárd forintos pluszforrást javasol a jövő évi büdzsében célzott munkaügyi ellenőrzésekre, és törvénymódosítást kezdeményezett, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő.

 

 

Baján és környékén nincs tudomásunk ilyen esetről, ha azonban Önt vagy ismerősét érinti ez a gyakorlat, kérjük, hogy jelentkezzen akár névtelenül is a szerkesztoseg@sugopart.hu email- címen.