Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Mint korábban írtuk, akár 24 jelölt is indulhat április 8-án a parlamenti választásokon a Bács – Kiskun megyei 6-os választási körzetben, azaz Baján és vonzáskörzetében. Ezek közül mondhatni csak az országos pártok ismertek (Fidesz-KDNP, Jobbik, LMP, MSZP-P), és feltűnik újoncként a Momentum, de versenybe száll a Munkáspárt és az FKGP is egy-egy jelölttel, a többi párt viszont úgy tűnik a választási rendszert és annak anyagi támogatásait kihasználó, az ellenzéket megosztani kívánó a média szóhasználatával élve “kamupárt”.
A jegyzőkönyvekből kiderült, hogy 6 jelöltnek nem sikerült összegyűjtenie az érvényes 500 szavazatot, így tőlük feltehetően elköszönünk, de ezek a határozatok még nem emelkedtek jogerőre.
Korábbi cikkünk:
https://sugopart.hu/kozelet/akar-24-jelolt-is-lehet-a-korzetben
Azonban ennél sokkal érdekesebb dologra is bukkantunk az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság március 5-i ülésének jegyzőkönyvében. Dr. Papp Zoltán jegyző, az OEVI vezető ugyanis jelezte, hogy az alábbi jelölő szervezetek ajánlóíveinek ellenőrzése során visszásságokra derült fény:
– NET PÁRT
– SZEGÉNYEKÉRT PÁRT
– TENNI AKARÁS MOZGALOM
– KELL AZ ÖSSZEFOGÁS PÁRT
– EURÓPAI ROMA KERESZTÉNYEK JOBBLÉTÉÉRT DEMOKRATIKUS PÁRT
– NEMZETI EGYÜTTMŰKÖDÉS ÉS MEGBÉKÉLÉS PÁRT
– EGYÜTT A MAGYAR KISEBBSÉGEKÉRT ÉS HÁTRÁNYOS HELYZETÜEKÉRT PÁRT
– CSALÁDOK PÁRTJA
– ÖSSZEFOGÁS PÁRT
– KÖZÖSEN EGYMÁSÉRT DEMOKRATIKUS NÉPPÁRT
– REND ÉS ELSZÁMOLTATÁS PÁRT
– SPORTOS ÉS EGÉSZSÉGES MAGYARORSZÁGÉRT PÁRT.
Ez ügyben az OEVI vezető március 5-én hivatalból feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Bács – Kiskun Megyei Rendőrfőkapitányság felé személyes adatokkal való visszaélés, közokirat – hamisítás és választás rendje elleni bűntett alapos gyanúja miatt. Vélelmezhető, hogy az ajánlóíveket a jelöltek egymásról másolták, de ezt a nyomozó hatóság fogja vizsgálni.
Az ajánlásellenőrzések során a következőket tapasztalták ugyanis:
– Különböző ajánlóíveken rendre ugyanazok a választópolgárok nevei fordulnak elő, ami önmagában nem gond, de az aláírások gyökeresen eltérnek egymástól a különböző ajánlóíveken!
– Visszatérő hiba: következetesen ugyanaz a rossz név, rossz lakcím van megjelölve, mintha egymásról másolták volna a másikat!
– De a legdurvább esetek azok voltak, ahol a rendszer jelezte, hogy nincs választójogosultsága a választópolgároknak, mert nincsenek életben! Közismert emberekről lévén szó, többen tudták, hogy meghaltak. Öt olyan esetről van eddig tudomás, ahol több éve elhunyt választópolgár ajánlott!
– Olyan választópolgár is ajánlott visszatérően, aki lakcíme miatt másik országgyűlési egyéni választókerületben tehetne csak ajánlást.
Az Dr. Papp Zoltán jelezte, folyamatos az aláírások rögzítése, előfordulhatnak még más jelölteknél is a fenti visszásságok, amennyiben szükséges lesz, újabb feljelentést is fog tenni. (A március 6-i jegyzőkönyvben találtunk rá utalást, hogy ezek a problémák ismét több jelöltnél ismétlődtek.)
Viszont ennek ellenére sem az OEVI, sem az OEVB nincs abban a helyzetben, hogy ezeket az ajánlásokat érvénytelennek tekintse, ugyanis az ide vonatkozó törvény szerint az adatok valódiságát nem ellenőrizhetik!
A jegyzőkönyvből azt is megtudhattuk, hogy korábban 2014-ben volt hasonló ügy, amelyek kapcsán szintén feljelentéssel éltek. A rendőrség akkor lefoglalta az íveket, ami feljelentés alapján most is vélelmezhető. 2014-ben viszonylag enyhe jogkövetkezményekről tudott csak beszámolni az OEVI elnök pl. ügyészi megrovásról, amiről információja sincs. Elhúzódott a bizonyítási eljárás – olvashatjuk a jegyzőkönyvből. A tisztázáshoz igazából a választópolgárok nyilatkozatára lenne szükség e tekintetben.
A teljes jegyzőkönyv PDF formában:
(Forrás:www.bajaionkormanyzat.hu)
A jelölteket és az országos listát állítani tudó pártokat 2014-hez hasonlóan bőkezű állami támogatás illeti meg (Forrás: Index.hu):
– Az egyéni jelöltek ugyanúgy 1 millió forintot kapnak, mint 2014-ben amelyet vissza kell fizetniük, ha nem érik el a 2 százalékot.
– Az országos lista állításáért ugyanúgy sávosan jár az állami támogatás, mint korábban. A minden választókerületben jelöltet állító pártok 597 millió forint kampánytámogatásra jogosultak. A legalább 80 egyéni körzetben jelöltet állítók 448, a választókerületek felében induló pártok 299, míg a vk-k negyedében egyéni jelöltet állító pártok 149 millió forintot kapnak.
– Újdonság viszont, hogy míg négy éve valamennyi párt megtarthatta az állami támogatást, amelynek elköltését számlával igazolta, az idén már szigorúbb a szabály. Az országos listás állami támogatást is vissza kell fizetniük a jelölőszervezeteknek, ha a választásokon nem érik el az egy százalékos támogatottságot. És a pártok vezetőinek személyes felelősséget is kell vállalni a visszafizetésért. A jelek szerint sokakat ez sem tántorít el a próbálkozástól.
De ezzel kapcsolatban lenne egy költői kérdésünk: Biztos hogy vissza fogják fizetni azok a pártok a felvett 100 milliókat, akiknél már az aláírás gyűjtés kapcsán is ezek a vádak merültek fel? Mert lenne helye bőven a költségvetésben.
Borítókép: Index.hu