Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Szinte teljesen megtelt a bajai városháza díszterme kedd délután. Nem csoda, hiszen a lakossági fórum témája a Halászléfőző Fesztivál volt, mely köztünk szólva az idén nem volt az igazi. Az asztalok több mint fele a rekkenő hőségben üresen maradt a Szentháromság téren, de mindenki tudja: a rekord meleg okozta sokktól sokkal többről van szó, ha a problémákról beszélünk. Baja leglátogatottabb rendezvénye ugyanis túl van már a zeniten, és a Covid utáni leállás óta valahogy nem is talált magára. A bajaiak többsége már jó pár éve nem főz a téren, max. otthon, elkerüli a tűzgyújtás füstjét és csak később megy be, és akkor is inkább a koncertek érdeklik jobban a Petőfi – szigeten, mint maga a hagyományok ápolása, a halészléfőzés a főtéren. A fiatalabb korosztálynál meg már teljesen egyértelmű a helyzet. Egy szó, mint száz, de ki kell mondani: az idén és tavaly lelátogató emberek nagy részét az sem érdekelte volna, ha egyetlen bográcsban sem rotyogott volna a halászlé Baja főterén július második szombatján. Ezt még tetézte, hogy a szigeti koncertekre a napijegyet váltók annak ellenére, hogy karszalagjuk volt, ha egyszer kijöttek a fizetős zónából csak akkor mehettek vissza, ha ismét befizetnek. Így szinte kiürült az évtizedekig nyüzsgő tér főműsoridőben. A szigeti zenei fesztiválra azonban nagy volt az érdeklődés. Ezen kívül az egyetlen pozitívum, hogy a parkolással nagy probléma idén nem volt.
Szóval volt mit megbeszélni, és szerencsére ez a fórum vastagon értelmesebb dolgokról – ötletekről szólt, mint amit a közösségi médiák fórumain, akár nálunk is megszokhattunk. Az összejövetelt Dr. Bari Bernadett polgármester nyitotta meg, majd átadta a szót a szervező cég vezetőjének, Szajkó Dávidnak, aki rövid összefoglalót mondott el az idei, és a tavalyi év tapasztalataiból. Később a felmerülő kérdésekre, felvetésekre is reagált.
Majd Martonosi Attila, az egyik korábbi főszervező következett, aki többek között felvetette a fiatalok bevonásának és képzésének szükségességét, a klímaváltozás miatt az egy órával később kezdést, valamint a tűzijáték visszahozásának ötletét is, mely a korábbi években a rendezvény csúcspontja volt.
A vendéglátósok nevében Taschner Attila beszélt a Vizafogó tulajdonosa, hogy a sziget fizetős részének körbekerítésével ők megközelíthetetlenné váltak, ráadásul a napijegyesek ki sem tudtak hozzájuk menni, így a szokásos forgalmuk felét tudhatták be az idei évben. Válaszában Szajkó Dávid megjegyezte, ők több 100 millió forintot invesztáltak a fesztiválba, és három napjuk van, hogy rentábilissá tegyék, míg a vendéglősöknek ott az év 365 napja.
Sokan beszéltek arról, hogy külön hétvégén kellene megrendezni a hagyományos Halfőző fesztivált a téren, és a zenei fesztivált a szigetben. Elhangzott az is, hogy a térre bejelentkezett főzök 70%-a nem is bajai volt, így ha a bajaiak nem érzik magukénak a fesztivált és nem mozdulnak meg, beszélhetünk akármiről. Panaszkodott a kézművesek képviselő hölgy, hogy emelkedtek a bérleti díjak a korábbi évekhez képest, de volt egy úr aki szerint elviselhetetlen a három nap hangzavara azok számára akik pihenni szeretnének. Rácz Péter képviselő ezzel kapcsolatban jegyezte meg, hogy lehetne egy időkorlátot szabni a BBQ Fesztiválhoz hasonlóan, hogy például egy vagy két óráig tarthatnának csak a zenés programok, mint külföldön mindenhol, nem hajnali fél hétig. De ha már a BBQ-t megemlítettük, volt olyan hozzászólás is, mely a Halfőző Fesztivál zenei részét egybefűzte volna a BBQ-val, ami Éberfy István, a sörfesztivál főszervezőjének derültségét is kiváltotta.
Hajdú Miklós képviselő és Lencsés Péter szerint a főtéri programokon kellene erősíteni, hiszen a populárisabb koncertek az idén a szervező érdekeinek megfelelően zömmel a lenti fizetős részen voltak, így ezért is elmaradt a szokásos vándorlás a színpadok között. László Károly képviselő arról beszélt, hogy ha más időpontban lenne a zenei fesztivál arra is figyelni kellene, hogy ne ütközzön egyik környékbeli falunappal sem, ami az adott településnek nagy rendezvény. Csubákné Besesek Andrea szerint pedig a fesztivállal kapcsolatban azt kell nézni ami a generációkat összeköti, nem szétválasztja, magát a halászléfőzést és annak kultuszát.
Horváth Szilveszter, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy nekik is van egy jó tánccsoportjuk, amely korábban rendszeres résztvevője volt a Halászléfőző Fesztiválnak, de az ezt megelőző ciklusban nem kaptak már meghívást, mint ahogy a város többi rendezvényére sem. Polyák Judit képviselő asszony is a nemzetiségi csoportok bevonását hangsúlyozta. Péter András, vagy ahogy többen ismerik Pierre pedig szintén a fiatalok bevonásáról beszélt, és hogy ezzel kapcsolatban milyen kezdeményezései, képzései vannak halfőző bajnokainknak, illetve, hogy ennek ellenére a nyári fesztiválra mennyire nehéz volt megmozgatni a családokat.
Zárásként arra a kérdésre, hogy fizetős lesz-e jövőre is a Halászléfőző Fesztivál, Szajkó Dávid nem tudott válaszolni, mert mint mondta még nem ültek le érdemben tárgyalni az új városvezetéssel. Igaz, a szervező cég szerződése az előző ciklusban a 2025-ös Halfőzőre is megköttetett, de a városvezetés részéről felszólalók szavai között olvasva még az sem biztos, hogy vállalva a jogi következményeket idő előtt nem lesz az felmondva az önkormányzat részéről. De ez még a jövő zenéje. A lényeg, hogy a 2025-ös Halfőző Fesztivál legyen újra méltó a korábban megszokottakhoz, valamint az is biztos, hogy egy jó zenei fesztiválnak is van létjogosultsága a városban. Hogy egyszerre, vagy külön időpontban ez a másik legfontosabb kérdés a hogyan továbbal kapcsolatban, nemcsak az, hogy ki fogja mindezt megrendezni.