Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
“Hálás vagy azért, hogy gyermeked vagy unokád születésénél ott lehetett az apukája?
Úgy gondolod, hogy a szülő nőnek joga van vajúdás közben testhelyzetet választani?
Egyetértesz abban, hogy az újszülöttnek az anyukája mellett a helye?
Akkor itt az idő, hogy köszönetet mondjunk annak, aki hazánkban ezeknek a lehetőségeknek utat tört! Itt az idő, hogy közösen mondjunk köszönetet dr. Geréb Ágnesnek.”
Ezzel a felhívással fordultak a szervezők az emberekhez a legismertebb közösségi portál országszerte, hogy 2018. január 20-án, szombaton egy szál virággal adják jelét köszönetüket, a nem rég 2 éve börtönbüntetésre ítélt Dr. Geréb Ágnesnek. Az akcióhoz Baja is csatlakozott, a virágokat a Bajai Szent Rókus Kórház új épülete mellett található Anya gyermekével szoborhoz várták.
Itt megint a felhívásból idéznénk:
“Magyarországon 1977-ig a szülésnél az apa nem lehetett jelen. Ekkor egy fiatal orvosgyakornok kezdte beengedni a férjeket a szülőszobába, hogy ezekben a sorsfordító órákban a feleségük mellett állhassanak és átélhessék gyermekük születésének csodáját. Később ugyanez az orvosnő kidolgozta az apák beengedéséhez máig használt kórházi feltételrendszer alapjait is, és végül elérte, hogy az a magyar kórházakban mára elfogadott gyakorlattá váljon. Ez az orvosnő dr. Geréb Ágnes volt.
A ‘70-es évek végén Magyarországon elképzelhetetlen volt az is, hogy az újszülöttek édesanyjukkal maradhassanak: a szigorúan előírt háromóránkénti szoptatások között a babák a csecsemőosztályon voltak. Egy fiatal orvosnő meggyőzte kollégáit, hogy a Szegedi Női Klinikán vezessék be a mára általánosan elterjedt rooming in gyakorlatát. Onnantól az újszülöttet és az anyát nem választották már el egymástól. Ez az orvosnő dr. Geréb Ágnes volt.
Dr Geréb Ágnes Forrás:Puzsér Róbert facebook oldala
1992-ben egy doktornő több száz fős nemzetközi konferenciát szervezett, hogy a magyar szülész szakma megismerkedhessen a háborítatlan szülés fogalmával és külföldi gyakorlati tapasztalataival. E konferencia előtt a magyar nők kizárólag a hátukra fektetve, rutinszerűen begyógyszerezve és kikötözött lábbal szülhettek. A konferencia olyan hatásokat indított el a kórházi szülészeti rutinban, melyeknek mára az egész magyar társadalom a haszonélvezőjévé vált. A konferenciát dr. Geréb Ágnes szervezte.
Geréb Ágnes munkásságának áldásos hatását minden nő és minden család érzi ma Magyarországon – függetlenül attól, hogy kórházi- vagy otthonszülés mellett dönt.”
Nos, a 17 óráig tartó akció Baján nem sokakat mozgósított meg, hiszen 16.30-kor mindössze 10 virágot tudtunk lefényképezni.