2024. December 4. Barbara, Borbála

Közélet

Füredi felnőttképzés – Baján is a munkáltatók igényeihez igazodva

| 2016. December 02. 16:38:21 | Utolsó frissítés: 8 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

A cég autósiskolaként lett Kecskeméten piacvezető, majd a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően ma már Bács-Kiskun megye egyik legmeghatározóbb felnőttképző intézményévé vált. Bálint Istvánnal, a Füredi Képző Központ felnőttképzési igazgatójával beszélgettünk munkáltatókról, munkavállalókról, piaci igényekről és arról, hogyan lehet ezeknek megfelelni egy folyamatosan változó világban.

 

 

Bálint István

 

–          A munkaadó vagy a munkaerő a fő célcsoport?

 

–          A munkaadó. Ha ő fejleszt, akkor azt nekünk tudnunk, segítenünk, támogatnunk kell. A munkaadó szabja meg, hogy neki kire vagy mire van szüksége. Tehát, ha mi ismerjük a térség munkaadóinak igényeit, és azt ki tudjuk elégíteni, akkor mi meg tudunk maradni a piacon. Olyan piacképes munkaerőt képzünk, amire a munkáltatónak szüksége van. Kapcsolatainkon keresztül lekövetjük az igények alakulását, és ezeknek próbálunk megfelelni.

 

–          Ha látják az igényeket, fejlesztenek?

 

–          Ami eredményt hozhat, azt mindenképp. Van 42 képzési programunk. De, ha arra van szükség, ami még nincs a kínálatunkban, lesz egy negyvenharmadik vagy ötvenedik. A szándék megvan bennünk a fejlődésre. Nem csak mi várjuk, hogy mások alakuljanak, fontos, hogy mi magunk is igazodjunk a kihívásokhoz.

 

–          Mi okozza a legnagyobb fejtörést?

 

–          Nagy kihívás, hogy a cégek munkatársait hogyan tudjuk úgy képezni, hogy minél kevésbé essenek ki a munkából az oktatás során, de megkapják azt a tudást, ismeretet, ami szükséges ahhoz, hogy új munkakörüket vagy új feladatukat el tudják látni. Keressük a lehetőségeket, megoldásokat, technikákat, melyek segítenek abban, hogy a napi nyolcórás munkaidejéből minél kevesebb időre vegyük ki a munkavállalót. A cégekhez megyünk oktatni, vizsgáztatni, távoktatásban képzünk, vagy munkaidő után, hétvégén biztosítjuk a képzéseket. Többek között ezt a rugalmasságot is nyújtani tudjuk. Persze ennek feltétele, hogy megfelelő legyen a tanfolyami létszám.

 

–          Hol található fő működési területük?

 

–          Képzéseink 10-15%-a zajlik Kecskeméten kívül. Egész Bács-Kiskun megyében dolgozunk, így Baján is tartunk OKJ-s tanfolyamokat, és szeretnénk bővíteni is Baján a képzéseinket és szolgáltatásainkat. Pályázunk is profilunknak megfelelő területekre. Fontos, hogy a pályázati forrás csak kiegészítő kell, hogy legyen. Hosszú távon akkor vagyunk életképesek, ha pályázatok nélkül is fent tudjuk tartani magunkat. A felnőttképzésnek van létjogosultsága, nekünk pedig keresnünk kell azokat a rövidebb, hosszabb ideje betöltetlen pozíciókat, felmerülő igényeket, szükségletet, amire nekünk rá kell mozdulnunk képzéseinkben.

 

–          Hiányzik a szakképzett munkaerő?

 

–          A hiányzó munkaerő egy része nem is feltétlenül szakképzett dolgozó. Az álláskeresői regisztrációban lévő emberek 40-42%-a általános iskolai végzettségű, vagy még azzal sem rendelkezik, és kb. 23%-uk csak gimnáziumi végzettséggel rendelkezik, ami viszont nem szakmai végzettség. Ha ezt a kettőt összeadom, a nyilvántartásban lévők kétharmadáról azt kell mondjuk, hogy nincs szakmájuk. Ezek az emberek vagy keresnek egy olyan szakmát, amit a térség munkaerőpiaca kíván, vagy ha nem szakmát, egy olyan tevékenységet tanulnak meg, amelyre szükség van egy gyártósoron vagy a beszállító cégeknél.

 

–          Mi kell az elhelyezkedéshez?

 

–          Aki ma munkát szeretne kapni, annak tudomásul kell vennie, hogy vagy piacképes szakmával rendelkezik, vagy pedig tanulni, fejleszteni kell magát egy adott munkakör betöltéséhez. Ehhez tudunk mi sokat hozzátenni azzal, hogy egyrészt segítünk az eligazodásban: mit válasszon, mit tanuljon, mit lenne érdemes fejleszteni, másrészt, ha ezt már ismerjük, ezt a tudást meg is adjuk neki.

 

–          Hogyan, milyen eszközökkel lehet átterelni az elsődleges munkapiacra a tartósan munkanélkülieket?

 

–          Ezeket az embereket meg kell tanítani tanulni. Alkalmassá kell tenni őket arra, hogy befogadják az információt, az ismeretet, a tudást. Ez tanácsadással, trenírozással, egyéni és csoportos formában történik. Ez nagy befektetés, de szükség van szakemberekre, hogy a gödörből kihozzuk őket. Az oktatás, képzés mellett abban is segítünk, hogy egy-egy cégnek felmérjük a szükségleteit. Milyen munkaerőre, milyen tudású, felkészültségű, képességű emberekre van szükség. Ezt a munkát kezdtük el most Baján, és ebben az irányban is szeretnénk elmozdulni.

 

–          Mennyire követhető a kiképzett emberek útja? Jellemző, hogy a szakma megszerzése után másik céghez vagy külföldre távoznak?

 

–          Gyakran előfordul, hogy a cég kiképzi az embereit, betanulnak nála, aztán egy idő múlva elindulnak, vagy az országhatáron belül vagy kívül helyezkednek el. Ez leginkább a hiányszakmákra igaz. Nagy az elszívó erő, ennek mértéke érezhető. Egyrészt a meglevő cégek bővítenek, fejlesztenek, másrészt újabb befektetők jönnek, mely által újabb munkaerő szükséglet áll fenn. És akkor a mi képző központunk segít felmérni az igényeket, és kiképezni számukra a megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerőt.

 

Bajai elérhetőségeink:

6500 Baja, Kossuth utca 2-4. (a régi Emitel mellett)
Mobil: +3620/5592144 – Kucsora Mónika
Nyitvatartási idő: H-P 8-16-ig

felnottkepzes@furedi.eu

www.furedi.eu