2024. December 27. János

Közélet

„Élő, lüktető közösség” Átadták Bács-Kiskun kitüntető díjait

Sajtóközlemény | 2024. Szeptember 01. 07:35:37 | Utolsó frissítés: 4 hónapja

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

„Vármegyénk nem csupán földrajzi egység, hanem élő, lüktető közösség, amelynek minden tagja hozzájárul ahhoz a páratlan örökséghez, amit magunkénak mondhatunk” – emelte ki Rideg László, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke a vármegyei kitüntetések átadása alkalmából Szabadszálláson.

Harminckét kitüntetést adtak át szombaton a szabadszállási Nagyvendéglőben megrendezett ünnepi közgyűlés keretében. Mint Rideg László elnök beszédében hangsúlyozta, a díjazottak jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy Bács-Kiskun ne csak fennmaradjon, de virágozzon is.

„Az önök munkája, elkötelezettsége és tehetsége nélkül vármegyénk nem lenne az, ami. Önök azok, akik inspirálják közösségünket, akik példát mutatnak kitartásból, szorgalomból és kreativitásból. Az önök sikerei a mi sikereink is, hiszen minden egyes elismerés, amit ma átadunk, egyben Bács-Kiskun vármegye egészének elismerése is” – fogalmazott az elnök.

A díjak átadását megelőzően Vedelek Norbert, a vármegyei közgyűlés alelnöke méltatta a tíz éves elnöki időszaka után nyugdíjba vonuló Rideg László munkáját, megköszönve Bács-Kiskun fejlesztése érdekében kifejtett erőfeszítéseit.

A Bács-Kiskun Vármegyéért díjat ezúttal Bergmann János címzetes apát vehette át. A legmagasabb kitüntetés mellett további 13 kategóriában osztottak ki elismeréseket. Az ünnepséget Héjja Bella Emerencia és zenésztársai, a Ballószögi Kincsecskék, valamint a helyi Kiskun Népdalkör műsora színesítette.

Baja és térségének kitüntettjei:

BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE GAZDASÁGÁÉRT DÍJ”

Mazug Tibor – Baja

Kiemelkedő gazdasági teljesítménye a Bácskában és vármegyénkben is megkerülhetetlen. A Mazug Ponyva Kft. 1995-ben családi vállalkozásként indult, ám újításaiknak köszönhetően mára a műszaki textíliák világának meghatározó hazai szereplőjévé váltak. Sőt, a német kerékpáros postások ikonikus sárga táskája is náluk készül. Nagy hangsúlyt fektetnek a fenntarthatóságra, ezért a hulladékponyvákat is felhasználják egyedi termékek gyártására.

BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE EGÉSZSÉGÜGYÉÉRT DÍJ”

Árva Károly Józsefné Dr. Szilágyi Krisztina – Dusnok

1979-től kezdve 45 éven keresztül, nyugdíjba vonulásáig dolgozott körzeti orvosként Dusnokon. Eleinte nem volt könnyű dolga, hiszen Budapestről költözött a rác nemzetiségű településre, ahol a lakosság egy része még magyarul sem beszélt. Kitartásának és kedvességének köszönhetően a falu befogadta. 4 évig önkormányzati képviselő is volt. Segített és támogatott helyi kezdeményezéseket, alapítványokat, szervezeteket.

Bari József – Nagybaracska

Pályafutását 1980-ban mentőszakápolóként kezdte a bajai mentőállomáson. A Bajai Szent Rókus Kórházban végigjárta a ranglétrát: dolgozott ápolóként, intenzív szakápolóként, vezette az oktatási osztályt, majd az ezredfordulóig ápolási igazgató-helyettes volt. Dolgozott a Pécsi Tudományegyetem kihelyezett diplomás ápoló-képzésének szakfelelőseként, továbbá felnőttképzéseket szervezett. 2011-től a bácsborsódi központtal működő Őszi Napfény Integrált Szociális Intézmény vezetője.

BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE KULTÚRÁJÁÉRT DÍJ”

N. Kovács Zita – Baja

Művészettörténész muzeológusként 1996 óta dolgozik a bajai Türr István Múzeumban, 2011-től az intézmény igazgatója. Szakterülete a 19-20. századi és kortárs Bács-Kiskun vármegyei képzőművészet. Kiemelten fontosnak tartja Baja és térsége még fellelhető értékeinek gyűjtését, megőrzését. Országos és nemzetközi képzőművészeti tárlatok, múzeumpedagógiai programok szervezője. Közművelődési tevékenysége mellett tudományos munkát is folytat, rendszeresen publikál.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE IFJÚSÁGÁNAK NEVELÉSÉÉRT DÍJ”

Mayerné Simola Zsuzsanna – Bácsalmás

Általános iskolai matematika-fizika tanár 1990-ben kezdte pedagógusi pályáját. Különös figyelmet fordít a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekekre, de egyúttal a szárnyalni tudó tehetségeket is segíti. A kompetenciaméréseken diákjai rendre az országos átlag felett teljesítenek, a legjobbak pedig megyei és országos versenyeken értek el kiváló eredményeket. Mindig képes a szakmai megújulásra, a Covid idején például hatékonyan alkalmazta a digitális technikák széles tárházát.

Sebestyénné Márin Anna – Császártöltés

Pedagógus családból származik, a szakma szeretetét már korán magába szívta. Történelemtanárként a gyermekek és a haza szeretete jelenti számára a mozgatórugót energikus munkájában. Rendszeresen készül történelmi versenyekre császártöltési tanítványaival, akik már több alkalommal jutottak el országos szintű megmérettetésekre. Sok gyerek az általa megírt pályázatok segítségével járhatott külföldi kirándulásokon. A környezet szeretete, a természeti értékek védelme vezérli az általa szervezett nyári Erzsébet táborokat.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE KÖZÖSSÉGFEJLESZTÉSÉÉRT DÍJ”

Szent Cecília Kórus – Baja

Baja egyik legnagyobb múltú zenei együttese. A kórus tagjai örömmel vállalják, hogy az ünnepi egyházi szertartásokat énekükkel szebbé tegyék. 2009 óta számos szentmisén énekeltek, elsősorban a bajai belvárosi templomban, de más templomokban is. 2013 júniusában szerepeltek először hangversenyen, nagy sikerrel. Az énekkar repertoárjában kizárólag egyházi kórusművek szerepelnek. Tevékenységüket nem szereplésként, hanem zenei szolgálatként fogják fel.

10. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE NEMZETISÉGEIÉRT DÍJ”

Knipf János – Vaskút

Apai nagyapja révén már gyermekkorában meghatározó élményeket szerzett a népi kézművesség területén A kosárfonás és seprűkötés fortélyai mellett a német népzene világával is megismerkedett. Megszerette a gombos harmonikát és a szájharmonikát, valamint a német népdalokat és néptáncot. A település magyar és német kórusában egyaránt kamatoztatja zenei tehetségét. Ezen kívül hagyományos sváb ételek készítésével is hozzájárul a helyi programok sikeréhez. Lelkesen vesz részt a Vaskúti Német Kisebbségi Önkormányzat munkájában is.

Kubatov Márton – Gara

Garai bunyevác-horvát családban született. Már fiatalon bekapcsolódott a helyi horvát nemzetiségi életbe: jelentős szerepet vállalt a nyelv és a hagyományok őrzésében, ápolásában, valamint a közösségszervezésben. Kutatói munkája eredményeként 3 kötetből álló könyvsorozat készült a garai bunyevácokról. Nevéhez fűződik a garai bunyevác-horvát népdalokat, néptáncokat és egyházi énekeket összegyűjtő CD-sorozat is. A Garai Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, és tagja az Országos Horvát Önkormányzat közgyűlésének is.

ÉV POLGÁRMESTERE BÁCS-KISKUN VÁRMEGYÉBEN DÍJ”

Takácsné Stalter Judit – Császártöltés

Elévülhetetlen érdemeket szerzett Császártöltés polgármestereként. Az elmúlt években megújultak a helyi intézmények és az infrastruktúra. A falu közösségi terévé vált a régi liget és a piactér, és az ő ötlete nyomán épült meg többek között a falu kemencéje is. A településfejlesztés mellett szívügye a sváb hagyományok őrzése és a közösségépítés. Sváb rendezvények, helytörténeti, gasztronómiai kiadványok mellett főszerepet vállalt a környező településeket összefogó Sváb Sarok létrehozásában is.

„BÁCS-KISKUN VÁRMEGYEI KÖZGYŰLÉS ELNÖKÉNEK ELISMERŐ OKLEVELE”

Umenhoffer Pál – Hajós

Több évtizede elkötelezett híve a naiv festészetnek. Művészete szívből fakad, alkotásain keresztül a vidéki élet szépségeit és nehézségeit mutatja be, mégpedig – származásából adódóan – a svábság perspektívájából. Képei révén bepillantást nyerhetünk a falusi mindennapokba, a hagyományos mesterségekbe, a sváb kultúrába és a természet varázslatos világába. Munkásságával nem csak a hajósi kulturális életet gazdagítja, hanem a magyar naiv festészet hagyományainak megőrzéséhez is hozzájárul.