2024. 27. Adalbert

Közélet

Elhunyt Dr. Szentjóbi Szabó Tibor

Antal Tibor | 2022. December 16. 14:15:23 | Utolsó frissítés: 2 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Dr. Szentjóbi Szabó Tibor októberi köszöntésén

Elhunyt Dr. Szentjóbi Szabó Tibor, a Tóth Kálmán Szakközépiskola egykori igazgatója.

Dr. Szentjóbi Szabó Tibor 1962-ben szerzett középiskolai tanári oklevelet a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. Egész pályafutása megszakítás nélkül az oktatásügyhöz kötődik. Házassága révén került Bajára 1971-ben. Felesége is pedagógus. Két felnőtt gyerekük és négy unokájuk van. 1971-től 1992-ig (nyugdíjba meneteléig) volt a bajai Tóth Kálmán Gimnázium és Szakközépiskola igazgatója.

Az iskola életében sok profilváltozás volt: gimnázium, vízügyi szakközépiskola, gépész szakközépiskola, vízügyi technikusképzés, gépész technikusképzés, külföldi diákok technikusképzése, ma egyházi fenntartású iskola.

Dr. Szentjóbi Szabó Tibor mindig is inspirálta a tanárokat, hogy tapasztalataikat, ötleteiket írják meg pályázatokban, szakcikkekben, formálják meg alkotásokban. A biztatás hatására a megye legtöbbet publikáló testülete lett a tanári kar. E munkában maga is élen járt, nagyjából 90 publikációja jelent meg. Több előadást tartott országos értekezleteken, kétszer meghívta az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága, ahol korreferátumot tartott környezettudatosságra nevelés lehetőségeiről az iskolában és a lakosság körében.

A nevelésről vallotta, hogy az nem egy különálló eljárás, hanem kisugárzás magunkból, életvitelünkből, munkánkból a diákok felé, akiket munkatársként is kezelt. Ez volt az alapja annak, hogy nevelőmunkája a tanórákon kívülre is kiterjedt.

Az országban elsőként fogadott az iskola külföldi diákokat Algériából, Zimbabwéból vízügyi technikusképzésre. A nevelési és képzési tervet az igazgató vezetésével dolgozták ki. Az iskola tevékenységét elismerve, a Béke Hadtest képviselője Xavier Morales az iskolában dolgozott több évig. Feladata volt az aktivitásra épített környezettudat formálása a diákok és a város lakossága körében. Eredményeképpen a város a vermonti alapítványtól több ezer dollár támogatást kapott, amiből a Hulladékudvar építését megkezdhették.

Tanított óraadóként a Bajai Vízügyi Főiskolán, és a műszaki tanárok pedagógiai szakdolgozatainak opponensi feladataira is megbízást kapott.

Több társaságnak tagja volt:

Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Társaság elnöke, majd a Magyar Pedagógiai Társaság Országos Elnökség tagja, Baja Város TIT elnöke, Baja Város Városvédő Egyesület elnöke, Országos Vízügyi Hivatal Oktatási Bizottság tagja, Természet és Környezet- védő tanárok Egyesületének tagja.

Eddigi kitüntetései közül néhányat kiemelve:

  • Oktatásügy Kiváló Dolgozója 1970, 1975;
  • TIT Emlékplakett 1975;
  • Ifjúságért Érdemérem 1977;
  • OVH elnökétől elismerés 1979, 1981;
  • Kiváló Pedagógus 1985;
  • Kiváló Nevelőmunkáért 1987;
  • Belügyminisztériumtól elismerés a városvédelmi munkáért a Habitat Világnapon 1993;
  • Környezetvédelemért Emlékplakett 1996;
  • Bács-Kiskun Megyei Közművelődési Díj 1996;
  • Apáczai Csere János Díj 1999;
  • Baja Város Oktatásáért Díj 2004, és
  • Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt 2009.

2022. október 9-én a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar a 60 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenysége elismeréseként Gyémánt Díszoklevelet adományozott dr. Szentjóbi Szabó Tibor Úrnak, aki a díszoklevelét, a bajai képviselő testület októberi ülésén vette át.

hozzászólok