2024. 19. Emma

Közélet

Drágul az alkohol, érdemes házasodni

| 2014. November 21. 11:35:04 | Utolsó frissítés: 9 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

Bár a hatalmas közfelháborodást keltő internetadó végül kikerült a végleges változatból, több ponton is olyan módosításokat tartalmaz az új adócsomag, amelyeket jelentősen megérzünk majd a pénztárcánkon.

 

Vége az otthoni pálinkázásnak

 

Változik a jövedéki adó. Az otthoni pálinkafőzés adómentessége sokáig fontos front volt a magyar kormány és az Unió között, de úgy tűnik, hogy a megnyert választások után a Fidesz nem harcol tovább.

 

A törvény szövege szerint egy magánfőző a lakóhelyén vagy gyümölcsöse helyén használható legfeljebb száz liter űrtartalmú desztillálóberendezésben évente maximum 50 liter pálinkát főzhet ezentúl. Magánfőzőnek pedig az minősül, aki 18. életévét betöltötte, és rendelkezik vagy saját tulajdonú gyümölccsel vagy gyümölcsből származó alapanyaggal, illetve van egy párlat készítésére alkalmas saját tulajdonú desztillálóberendezése.

 

Az elkészült pálinka kizárólag családi körben vagy vendégekkel fogyasztható el, és csakis alkoholtermék-adóraktár részére értékesíthető.

 

Drága lesz alkoholba fojtani a bánatot

 

Kiterjesztik a népegészségügyi termékadót (NETA), ezentúl adóköteles terméknek minősülnek az alkoholtermékek is, kivéve a gyümölcspárlatot (vagyis a pálinkát) és az adalékanyagot nem tartalmazó, legalább hét különböző gyógynövénnyel előállított italokat.

 

Az adó mértéke:

  • az 5%-nál kevesebb alkoholtartalmú italoknál 20 Ft/l, ide tartozik az itthon kapható sörök többsége.
  • Az 5-15 %-os alkoholok esetében 100 Ft/l, ez nagyrészt a borokat érinti.
  • A 15-25% közötti alkoholtartalmú italok literje után 300 Ft lesz a NETA.
  • A 25-35 % közöttieknél 500 Ft/l,
  • A 35-45 %-osoknál 700 Ft/l,
  • végül pedig a 45 %-nál is erősebb alkoholok után 900 forint NETA-t kell fizetni.

 

Nő a munkaadók terhe a cafeteria után

 

A béren kívüli juttatások adóterhei közel 20%-kal emelkednek, de a népszerű Erzsébet utalvány vagy a SZÉP-kártya, a havi bérlet és az iskolakezdési támogatás után még többet kell majd fizetniük a munkáltatóknak. Kérdés, hogy ezek után megéri-e majd ezt adniuk a munkavállalóknak vagy megváltoztatják a rendszert.

 

Jól jár, aki házasodik?

 

Talán egyedül azok járnak jól, akik házasodni készülnek, hiszen a személyi jövedelemadóról szóló törvénybe bekerült egy olyan passzus, amely kedvezményre jogosítja fel a az első házasokat. A megnevezett „első házasok kedvezménye” a friss házasok közül annak a személynek az adóalapját csökkentheti, aki érvényesíti azt. De vannak bizonyos kikötések: a pár legalább egyik tagjának valóban friss házasnak kell lennie (vagyis ez kell legyen az első házasságának), az összege havonta maximum 31.250 Ft lehet és legfeljebb 2 évig jár, de utoljára abban a hónapban, amikor még nem jogosult családi adókedvezményre a mátkapár, tehát nincs gyermeke.

 

Az igénybevétel feltétele egy nyilatkozat is, melyben a házaspár egyezsége olvasható arról, hogy melyikük lesz a kedvezményezett, vagy pedig arról, hogy az összeget megosztják maguk között.

 

Éljen a család!

 

Szélesítik a családi adókedvezményt, de csak 2016-tól. Ekkortól a kétgyermekes családok négy éven át tartó folyamatosan emelkedő kedvezménnyel csökkenthetik majd adóalapjukat. A gyakorlatban ez a következő számokat jelenti: két eltartott esetében 62.500 forintról végül 125.000-re nő az összeg. Egy gyermek esetében ennek a felével számolhatnak szülők, három utódnál viszont továbbra is 206. 250 Ft-tal kevesebb lesz az összevont adóalap.

hozzászólok