Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!
Pénteken Baján járt Szanyi Tibor az MSZP Európa parlamenti képviselője, és a koradélután párttársaival együtt aláírásokat gyűjtöttek (Rendszerbontó Népszavazás fantázianéven) a Tóth Kálmán téren, majd sajtótájékoztatót is tartott.
Itt elsősorban az oktatás problémáiról beszélt.
” Az MSZP elnökjelölti programomnak hangsúlyos eleme az oktatás, mely terén Baján is eléggé forró a hangulat. Itt is tetten érhető ami országosan is nagyon komoly problémát jelent, hogy nagyon sok intézmény áll válaszút előtt, hogy az állami vagy az egyházi kezelést válassza. Nyilvánvalóan mindenki sodródik az egyházi kezelés felé, tekintettel arra, hogy ott nagyobbak a normatívák. Én azt gondolom, hogy az államnak sokkal jobban a sarkára kéne állni, mert az oktatásnak a XXI. századi Európában bizony szinte állami monopóliumnak kellene lenni, amiben egyházak, alapítványok nagyon hasznos segítséget tudnak nyújtani, ez tagadhatatlan, de maga a vezérfonal az állami kézben kellene legyen. Ilyen értelemben én a magam részéről messzemenőleg nem helyeslem, ha kifejezetten tolja el magától az állam az oktatással kapcsolatos felelősséget.
Én nagyon remélem egyébként, hogy az a lendület ami van most a kormányban az nem lesz túl erős, tekintettel arra, hogy a 2014 – 20 közötti európai pénzügyi tervezési illetve felhasználási ciklusnak az idején a kormány kimondottan nem kíván az oktatásba, és az egészségügybe sem semmilyen európai pénzt pumpálni. Vagyis én úgy gondolom, hogy a magyar adófizetőknek, a színtisztán magyar adófizetőknek a pénzével való érdekgazdálkodás, hogy ezt számolatlanul odatoljuk az egyházaknak, cserébe viszont az állam kiengedi a kezéből az oktatás monopóliumát, ez tarthatatlan és járhatatlan út. Éppen ezért remélem, hogy van annyi gerinc az iskolavezetésekben, hogy ezeknek a szirénhangoknak nem feltétlenül engednek. Nem tudom egyébként, hogy mi a visszaút, hogy ha valaki elindul egy világi oktatás irányából egy másik ezotérikus szintre. Persze értem – tudom, hogy az egyházak azok nem vallási oktatást szerveznek az iskolákban, de mégis, de igen. Ezt nagyon jól tudjuk, és a szülői tapasztalatok is ezt mutatják. A leghatározottabban is azt mondom, hogy az egyházak jó segítők tudnak lenni, de nem lehetnek az iskola rendszergazdái.” – zárta sorait a politikus.