2024. December 30. Dávid

Közélet

A földikutyák szeretik a fokhagymát

Antal Tibor | 2016. Szeptember 13. 11:52:16 | Utolsó frissítés: 8 éve

Gyorsan szeretnél értesülni a Sugópart híreiről? Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

 

 

Hétfőn délelőtt lakossági fórumot tartottak Baján a Malom étterem egyik különtermében, melynek témája a Bajai Földikutya Rezervátum Természetvédelmi Terület védetté nyilvánítására vonatkozó javaslatát volt. A fórumra sokan eljöttek, főként a környékben lakók, illetve ott vállalkozók, de például ott volt Baja város jegyzője dr. Papp Zoltán, és több hivatalnok is az önkormányzattól, illetve a Földművelésügyi minisztérium is képviseltette magát.

 

 

A délvidéki földikutya a Kárpát-medence bennszülött állatfaja: Magyarországon és a szerbiai Vajdaságon kívül sehol nem fordul elő a Földön. Ennek a különleges rágcsálónak a világállománya az ötszáz egyedet sem éri el, közvetlenül a kihalás szélén áll. A fennmaradását veszélyeztető tényezők (főként élőhelyvesztés) miatt Európa egyik legveszélyeztetettebb emlősfajává vált. Mindössze három populációja ismert, a legerősebb ezek közül Baja mellett található, így ez a terület kulcsfontosságú a délvidéki földikutya megmaradása szempontjából.

 

 

A térkép, melyen piros vonallal van bekeretezve a tervezett tájvédelmi terület:

 

http://knp.nemzetipark.gov.hu/_user/browser/File/2016/A%20v%C3%A9delemre%20tervezett%20ter%C3%BClet%20t%C3%A9rk%C3%A9pe.pdf

 

 

A fórumot megnyitotta és később moderálta Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatóságának igazgatója.  Majd előadást tartott Dr. Csorba Gábor a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa, aki egyben a földikutya védelmi csoport tagja. 

 

Dr. Csorba Gábor előadása

 

Őt Sipos Ferenc, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatóságának munkatársa, és a természeti osztály vezetője követte.   A két előadás után lehetett kérdezni, illetve hozzászólni. Ebben nem volt hiány. Több lakó és vállalkozó kifogásolta, hogy az ő telke miért kerülne a tájvédelmi körzet határain belül. 

 

 

Csekő Tibortól pedig azt is megtudhattuk, hogy az ő udvarukban egy földikutya megette a fokhagymákat, a károkat pedig ilyenkor senki nem téríti meg. A Gólya soron lakó Kajtár Józsefné azon ritka állampolgárok közé tartozik, aki látott már földikutyát, ami átfutott előttük egy földúton. ” Meg is fordítottuk, hogy tényleg olyan ronda nagy foga van, mint az interneten.”- mondta általános derültséget keltve. Csekőné Janák Mária felhívta a figyelmet, hogy már most is probléma van azzal, hogy a terület földútjain quadoznak, illetve, hogy az ipari park végén lévő aszfaltozott útnál – mely határos a leendő tájvédelmi körzettel – gyorsulási versenyeket szoktak rendezni és kaszkadőröznek  éjszakánként, amit a nyomok is bizonyítanak.

 

Itt tényleg valakik kaszkadőr mutatványokat gyakorltak

 

Volt aki arról kérdezett, hogy a térkép végleges-e, vagy lehet rajta még változtatni, mert ez esetben kérné, hogy a telke ne tartozzon a védett területhez. Téma volt még, hogy az adott területen rengeteg az illegális lerakott szemét.

 

Hűtőlerakat

 

Ugró Sándor azt ígérte, hogyha valóban természetvédelmi terület lesz a zóna, akkor ezeket el fogják szállítani. Megtudhattuk még, hogy a térkép déli részén azért van egy beszögellés, mert oda napelemeket fognak telepíteni. Kalocsa Béla szerint ez egy jó teszt lesz arra, hogy ezzel tudnak e együtt élni a földikutyák vagy sem. Fontosnak tartotta kijelenteni, hogy a napelemezés ne járjon együtt betonozással. Mások szerint már a cölöpözés is zavarhatja az állatokat.

 

Kalocsa Béla

 

A földikutya rezervátum kérdése a bajai képviselő testületi ülésen többször, illetve a várospolitikai fórumon is téma volt. Fercsák Róbert polgármester kezdetben szkeptikus volt az ügyben, hiszen az állatok föld alatti életmódja miatt nagyon kevés olyan ember van Baján aki az adott területen látott már földikutyát, de amikor Teket Melinda képviselő felvilágosította, hogy Zsigó Róbert országgyűlési képviselővel közösen már részt vett az adott helyszínen egy földikutyás akción akkor komolyabban el kezdett foglalkozni az üggyel. Vita volt a tervezett terület nagyságával is, de Kalocsa Béla, a Magyar Madártani Intézet munkatársa szerint pozitív irányba mozdult el ez a dolog.

 

A tervek szerint ez a kert is a leendő tájvédelmi körzet része lenne

 

Összességében a kijelölt terület egy kompromisszumos megoldás, a természetvédők által javasolt, és a  környéken lakók és az itt gazdasági tevékenységet folytatók gazdasági és egyéb érdekei  között  Szinte minden hozzászóló lakó kiemelte, hogy szeretik az állatokat, és annak is örülnek, hogy a közvetlen szomszédukban nem ipari terület fog létesülni, de szavukból kiérződött, hogy ők némileg túlzásnak érzik a kijelölt terület nagyságát. Sipos Ferenc zárszóként megígérte, hogy megpróbálnak lépéseket tenni az ügyben is, hogyha a földikutyák kismértékű károkat okoznak a veteményesekben, akkor azok meg legyenek valahogy térítve a gazdáknak.